Aktualności Analizy Analizy akcji Komentarze i opinie

Pierwsza godzina: słabość w Eurolandzie i aktywne wymiany w Wig20, 14.05.2020r.

Podziel się postem:

 

Dobiega końca pierwsze 60 minut handlu, podczas którego Wig20 stracił 8 punktów od otwarcia a obecnie zniżkuje o prawie 1% z licznikiem obrotów na poziomie podwyższonych 138 mln złotych. Dla kontrastu DAX traci 0,8%, przy 1,0% – 1,4% spadkach głównych średnich giełdowych z Londynu i Paryża. Nadal mamy rynek akcji pod presją podaży, która posila się wzrostem obaw przed drugą falą pandemii Covid-19.

Cały czas inwestorzy zadają sobie pytanie czy czasem wychodzenie z lockdownu nie jest przedwczesne. Ważne również dla niedźwiedzi było wczorajsze wystąpienie J. Powell’a, który nie rozważa na ten moment wprowadzenia ujemnych cen kredytów a rynek przecież trochę na to liczył.

Stąd wzmożone reakcje niezadowolenia graczy i częściowe realizowanie zysków. Widać to idealnie dzisiaj na CDR (-0,4%, ale było już -1,58%), który przy obrocie 32,65 mln złotych aktywnie cofnął się spod wczorajszych, wieloletnich maksimów 379,60 zł. Pewną podażowość dodają dziś także banki, których indeks po pierwszych 60 minutach traci 1% przy 24 mln zł obrotów.

Generalnie subindeks spółek ESG, gdzie mamy ich raptem 58, traci obecnie 0,9% z obrotem na poziomie 140 mln zł, co stanowi większość dotychczasowej dzisiaj wymiany na GPW. W tym indeksie ww. CDR posiada 12,375% udział, stąd jego trajektoria jest na ten moment spadkowa. Niemniej na jego przecenę mają również wpływ po pierwszej godzinie zniżki LPP, DNP, CPS, PKO, PZU, gdzie średnio spółki te tracą 2%.
Układ techniczny Wig20 nadal przedstawia zależności konsolidacyjne i dopiero wybicie się z zakresu 1660 – 1550 punktów na mocno podwyższonej aktywności dałoby bazę dla dłuższej czasowo, kierunkowej fali cenowej.

pgodzWIG20_TH1.png

Wykres Wig20 wg godzinowej perspektywy czasowej.

 

Michał Pietrzyca

DM Boś

Podziel się postem:

Dodaj komentarz