Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

PCC od kryptowalut wreszcie zniesiony na dobre?, 15.04.2020r.

Podziel się postem:

 

W rządowym projekcie Tarczy Antykryzysowej 2.0 pojawiły się zapiski znoszące obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych dla handlujących kryptowalutami. Danina ta była zawieszona od 2018 roku, a rządzący przyznali, że ze względu na fakt anonimowości kryptowalut była ona bezsensowna: “uniemożliwia ustalenie statusu podatkowego zbywcy”. Co więcej, zauważono, że “przepisy prawa podatkowego nie mogą stanowić swoistej pułapki dla podatnika”.

Co łączy Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i samozwańczego twórcę Bitcoina – Craiga Wrighta? Odpowiedzią jest spółka nChain Limited, z którą KOWR podpisało porozumienie celem wprowadzenia projektu “Paszportyzacji Żywności”. Stworzona ma zostać technologia oparta na blockchainie, która będzie gwarantować pochodzenie oraz jakość żywności wyprodukowanej w Polsce. nChain ma dostarczyć odpowiedniej wiedzy, nabytej przy realizacji podobnych projektów za granicą. Firma ta wchodzi w skład nChain Group, której założycielem – obecnie pełniącym obowiązki Chief Science Officera – jest Wright, uznający się za legendarnego Satoshiego Nakamoto.

9 kwietnia miał miejsce halving w sieci Bitcoin Cash, przez co nagrody za wydobycie bloków są o połowę mniejsze – teraz jest to już tylko 6,25 BCH, co naturalnie oznacza, że działalność kryptogórników stała się odpowiednio mniej dochodowa. Spowodowało to odejście części z nich z tej sieci, co z kolei ułatwia ataki na tzw. 51%. Łatwiej jest zatem przejąć większość mocy wydobywczej sieci, by zaatakować tego blockchaina, dając możliwość odwrócenia lub ocenzurowania zachodzących w nim transakcji. Specjaliści wyliczają, że koszt godzinny takiego ataku to teraz jedynie 4250 USD. Halving na Bitcoinie ma odbyć się już w przyszłym miesiącu.

Kolejny bank centralny dołącza do grona testujących możliwość cyfryzacji swojej waluty krajowej – tym razem jest to Bank Centralny Korei Południowej. Ogłosił on rozpoczęcie badań pilotażowych, mających ocenić istnienie odpowiedniego gruntu prawnego oraz zaplecza technologicznego dla stworzenia e-wona. Zastrzega się jednak, że na ten moment emisja nie jest planowana.

Ludowy Bank Chin (będący bankiem centralnym tego państwa) tymczasem powraca do prac nad swoją e-walutą z zdwojoną siłą. Projekt został zawieszony na czas epidemii, jednak teraz stanowi on priorytet, z tego względu badania zostały ostatnio przyspieszone.

Chiński Huawei widziałby natomiast nowy internet. Specjaliści z firmy opracowują wizję New IP, o której wiadomo jedynie tyle, że otwarłaby nową erę w dziejach internetu, dostosowując obecną technologię do nowych wyzwań, jak pojazdy autonomiczne czy hologramy. Szczegóły projektu mają paść na konferencji w listopadzie tego roku, jednak już teraz Zachód jest bardzo sceptyczny i widzi zagrożenie ze strony ingerencji rządowych. Huawei z kolei zapewnia, że nie projektuje żadnych mechanizmów kontroli.

Bitcoin odbił od opisywanego w ostatnim komentarzu oporu na 7400 USD, który jest obecnie kluczowym w drodze do kolejnego poziomu 7700 dolarów. Po luce spadkowej, BTC otwarło się poniżej okrągłych 7000 USD, które ponownie będzie musiało sforsować. Wsparcie na 6400 USD.

Ethereum tymczasem zakończyło wzrosty na 175 dolarach, które są obecnie najbliższy oporem, kolejny na 192 USD. Kryptowaluta jest w pobliżu poziomu 156 dolarów, które są rejonem wsparcia (do około 153 USD).

Bitcoin Cash wsparcie znalazł na 215 dolarach – dolnej podstawie niedawnej konsolidacji. Oporem jest cały obszar luki spadkowej, a szczególnie jej górna granica na 250 USD.

Luka na Ripple była relatywnie niewielka. Wsparcie jest na około 18,2 centa, zaś najbliższy opór to okrągłe 20 centów.

Litecoin ponownie musi sforsować ważne 41,5 USD, które, ostatecznie przebite, staną się wsparciem. Następny cel to 50 dolarów. Wsparcie na 36 USD.

Dash zaliczył silne wzrostowe wybicie, a luka spadkowa sprowadziła go do punktu wyjścia. Kryptowaluta najbliższy opór ma na 77,5 USD. Wsparciem 65 USD.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz