Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

PayPal gotuje konkurencję dla Libry?

Podziel się postem:

 

Rosja nieco zaskoczyła swoją deklaracją, że pracuje nad cyfrowym rublem, choć przebąkiwało się o tym od pewnego czasu – banicja kryptowalut może być tutaj powodowana strachem, że stanowiłyby dla cyfrowej waluty narodowej pewną konkurencję. Fundamentalną różnicę niejako światopoglądową między nimi wskazała szefowa centralnego banku Rosji. Stwierdziła, że e-rubel ma zapewniać prywatność, a nie anonimowość i gdyby nawet pobieżnie się zastanowić, to faktycznie jest tutaj różnica. O ile kryptowaluty są nastawione na anonimowość transakcji (nawet do potęgi – przykład Monero), to waluty cyfrowe banków centralnych anonimowe po prostu być nie mogą. Stosowne władze zawsze będą chciały mieć nad nimi kontrolę – maksimum, na co mogą liczyć obywatele, to przynajmniej prywatność jako uboga krewna poufności – wgląd w szczegóły transakcji i tak będą miały władze.

Rosja co prawda zapowiedziała, że nad e-rublem pracować ma raczej sprawnie, jednak lokalny ekspert – specjalny przedstawiciel Prezydenta Federacji Rosyjskiej ds. rozwoju cyfrowego i technologicznego – wskazuje, że waluta cyfrowa może ujrzeć światło dzienne dopiero w perspektywie 3 – 7 lat. Co więcej, twierdzi, że Rosja nie musi się tutaj śpieszyć i na siłę starać się być pierwsza.

Pierwsze natomiast stały się już Bahamy, które wyemitowały “piaskowego” dolara (sand dollar). Waluta cyfrowa została udostępniona wszystkim mieszkańcom kraju w zeszłym tygodniu. Płatności następują poprzez telefon komórkowy z zatwierdzonym przez bank centralny specjalnym portfelem. Nie obyło się bez prowizji od transakcji, jednak mają one być minimalne.

Do wejścia na rynek kryptowalut szykuje się prawdziwy światowy potentat – PayPal. W ramach platformy już w przyszłym roku ma być możliwość zakupu i sprzedaży Bitcoina, Bitcoina Cash, Ethereum i Litecoina – początkowo tylko w USA. Co istotne, udostępniona zostanie w ten sposób możliwość płatności w milionach sklepów. Naturalnie sprzedawca otrzyma nie kryptowalutę, a walutę fiducjarną, jednak automatyzacja płatności w tak popularnej platformie może zwiększyć zainteresowanie codziennym zastosowaniem kryptowalut.

Plany PayPala mogą sięgać jednak dalej. Meltem Demirors, CSO w zarządzającej kryptoaktywami CoinShares, wskazuje, że wchodząc na rynek kryptowalut PayPal może w istocie szykować sobie grunt pod emisję własnej. Miałby w ten sposób poważnie pokrzyżować plany Facebookowi i jego Librze, która nie potrafi się otrząsnąć z problemów regulacyjnych. Tłumaczyłoby to też, dlaczego PayPal opuścił stowarzyszenie Calibra. Zdaniem Demirors rozwiązania PayPala można by się spodziewać na rynku w perspektywie kolejnych 6 – 12 miesięcy.
Bitcoin uroczył niedowiarków porządnym wystrzałem. Teraz celuje w opór na 13,8 tys. dolarów. Wsparcia to 12,5 oraz 12 tys USD.

Ethereum dalej niezdecydowane. Co prawda wybiło 400 USD, ale zaczyna krążyć dookoła tego poziomu. Ważniejszy opór ma na 440 USD. Wsparcia na 370, 300 oraz 286 USD.

Konsolidacyjnie również Bitcoin Cash, który krąży wokół uprzednio oporowych 265 dolarów. Na dalszej drodze stoi opór w okolicach 295 USD. Wsparcie w strefie 218-220 USD, a dalej na okrągłych 200 dolarach.

Ripple tymczasem magnetycznie wraca do poziomu technicznego na 25,6 centa. Kolejnym oporem jest 26,5 centa. Wsparcia na 23 i 21,5 centa.

Litecoin porusza się wokół oporu w okolicach 58 USD. Jeśli trwale go wybije, otworzy się droga do wyraźnego poziomu na 64 dolarach. Wsparcia na 50, 46-48 oraz 40 USD.

Dash pozostaje w konsolidacji, a kluczowe 77,5 USD jest wciąż bronione – wybicie tego poziomu zmieniłoby obraz, otwierając drogę do 88 USD. Wsparcia na 65 i 59 dolarów.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz