Aktualności Analizy Analizy akcji Komentarze i opinie

Otwarcie w Europie nieco wyżej, rozmowy fiskalne w USA trwają, 25.01.2021r.

Podziel się postem:

Podczas gdy rynki amerykańskie biły kolejne rekordy w zeszłym tygodniu, giełdy w Europie notowały słabsze wyniki, ponieważ optymizm z początku roku ustąpił dużo większej ostrożności. Wzrost pesymizmu gospodarczego i bardziej rygorystyczne ograniczenia utrzymywane przez dłuższy czas rodzą perspektywę długoterminowych szkód gospodarczych. Te obawy, wraz z perspektywą, że przywódcy UE mogą rozważać zamknięcie granic wewnętrznych z powodu rosnącej liczby zakażeń i śmiertelności, sprawiły, że inwestorzy w Europie stali się dużo bardziej ostrożni, zwłaszcza, że kraje europejskie znacznie wolniej koordynują wprowadzanie szczepionki. Piątkowe odczyty PMI ujawniły dalsze szkody gospodarcze we Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii, przy czym Wielka Brytania ucierpiała najbardziej, ponieważ usługi spadły do najniższego poziomu od maja ubiegłego roku, osiągając wynik 38,8. Danym prawdopodobnie nie pomogły zakłócenia na granicy w portach kanału La Manche w wyniku zawartej w ostatniej chwili umowy handlowej między Wielką Brytanią a UE w Wigilię.

Niezależnie od błędów popełnionych przez rząd Wielkiej Brytanii w związku z pandemią, a było ich wiele, coraz więcej osób jest szczepionych przeciwko covid-19. Już prawie 7 milionów osób otrzymało pierwszą szczepionkę, a liczba ta nadal rosła w ciągu weekendu. Te lepsze wyniki na froncie szczepionek mogą w pewnym sensie wyjaśniać, dlaczego funt zdołał utrzymać swoją wartość w tym roku, pomimo pogorszenia danych ekonomicznych. W ostatnich dniach krążyły głosy, że kanclerz skarbu może rozważać pewne podwyżki podatków w swoim marcowym budżecie, ponieważ walka między jastrzębiami fiskalnymi i gołębiami w Ministerstwie Skarbu wciąż trwa. W rzeczywistości jakakolwiek podwyżka podatków na tym etapie kryzysu byłaby skrajnie nierozważna i trudno sobie wyobrazić, by jakikolwiek poważny polityk w ogóle rozważał takie środki w tej chwili. Bardziej prawdopodobne jest obecnie wprowadzenie większej liczby bodźców fiskalnych w perspektywie krótkoterminowej.

Lepsze wyniki w USA w zeszłym tygodniu były tym bardziej niezwykłe, że na ich czele stoją spółki technologiczne o dużej kapitalizacji, które mogą być najbardziej narażone na represje regulacyjne ze strony nowej administracji Bidena, która zabiera się za regulowanie kluczowych tematów.  Najbliższe dwa tygodnie będą prawdopodobnie kluczowym czasem dla tego sektora, ponieważ większość tych firm przedstawi najnowsze dane o zyskach w okresie Dziękczynienia i przedświątecznym, począwszy od Microsoft, Apple i Facebooka w tym tygodniu. Istnieją również obawy, że euforia widoczna w następstwie ogłoszenia nowego pakietu stymulacyjnego o wartości 1,9 biliona dolarów może ustąpić miejsca rzeczywistości, której obecnie rynek nie dostrzega. Pojawiają się już pierwsze obawy, że kwota ta może zostać zmniejszona o prawie połowę, do około 1 biliona dolarów, ponieważ niektórzy Republikanie odrzucają pewne aspekty umowy.

W związku posiedzeniem Rezerwy Federalnej w tym tygodniu, na FOMC i prezesie Powellu, będzie spoczywał obowiązek działania jako pomost dla rynków z programem skupu aktywów o wartości 120 miliardów dolarów miesięcznie. Wydaje się, że rynki europejskie otworzą tydzień nieco na plusie. Warto zwrócić uwagę dzisiaj na najnowsze niemieckie dane biznesowe IFO za styczeń i dwa przemówienia prezes EBC, Christine Lagarde, w których prawdopodobnie powtórzy swoje komentarze z zeszłego tygodnia.

EURUSD – po osiągnięciu dołka w zeszłym tygodniu euro utrzymało się na wsparciu przy 50-dniowej MA. Dopóki znajdujemy się powyżej tego poziomu, para może przełamać 1,2230 i udać się w kierunki szczytów z tego miesiąca przy 1,2350. Spadek poniżej 1,2040 może dać sygnał do dalszych spadków w kierunku 1,1980 i dalej do 1,1800.  

GBPUSD – para wyhamowała przy 1,3745 w zeszłym tygodniu zanim doszło do powrotu w kierunku 1,3500, jednak poziom 1,4000 wciąż jest realny, dopóki kurs pozostaje powyżej 1,3400.Spadek poniżej dołka z zeszłego tygodnia przy 1,3450 może dać sygnał do dalszego osłabienia, ale tylko zjazd poniżej 1,3400 może skierować parę na 1,3200.

EURGBP – w zeszłym tygodniu wybicie z poziomu 0,8830 skierowało kurs na 0,8920, jednak dopóki znajdujemy się poniżej 0,8930 istnieje ryzyko dalszych spadków w okolice 0,8780.

USDJPY – dopóki znajdujemy się poniżej poziomu 104,30 wciąż istnieje ryzyko spadku w kierunku 102,60. Jest to kluczowa bariera na drodze do 105,20.

FTSE100 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 15 punktów do 6,710

DAX – oczekiwany wzrost na otwarcie o 36 punktów do 13,910

CAC40 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 7 punktów do 5,566


CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz