Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Otwarcie Europy zróżnicowane podczas gdy chińska gospodarka spowalnia, 16.07.2017r.

Podziel się postem:

 

W ciągu ostatnich dwóch tygodni obawy o eskalację napięć handlowych zeszły nieco na dalszy plan, mimo informacji, że prezydent Trump ogłosił możliwość kolejnej wartej 200 miliardów dolarów transzy ceł na chińskie towary oraz ogromnej nadwyżki handlowej w Chinach, która wyniosła w czerwcu rekordowe 29 miliardów z USA.

Rynki akcji skoncentrowane były na pozytywnych danych o zarobkach, które pomogły wywindować akcje na trzytygodniowe maksima w Europie. Z kolei giełdy w USA osiągnęły poziomy ostatnio notowane w lutym. Nasdaq ponownie osiągnął nowy rekordowy szczyt.

Po pozytywnym zakończeniu tygodnia na amerykańskich giełdach, rynki azjatyckie zaliczyły słabszą sesję pod presją najnowszych danych, które pokazały, że chińska gospodarka nieznacznie spadła w II kwartale (odczyt na poziomie 6,7%). Obawy o wojnę handlową z USA stanowią hamulec produkcji oraz skutkują spowolnieniem wydatków inwestycyjnych. Inwestycje w środki trwałe spadły do 6% z 6,1% w maju.

Również produkcja przemysłowa gwałtownie spadła do poziomu 6%, w porównaniu z 6,8% w maju, choć sprzedaż detaliczna zdołała się odbić od majowych wieloletnich minimów na poziomie 8,5%, by osiągnąć poziom 9%.

W tym tygodniu czeka nas spotkanie prezydenta Rosji Putina i prezydenta USA Trumpa w Helsinkach, które ma się rozpocząć już dziś.

Zeszłotygodniowe zawirowania polityczne w Wielkiej Brytanii mogą nabrać nowego impetu, ponieważ parlament będzie głosować nad planem, który już teraz powoduje znaczący rozłam w Partii Konserwatywnej. Mówi się, że premier  May czeka duże wyzwanie, jako że wielu zwolenników Brexitu chce zrujnować dzisiejsze głosowanie nad ustawą podatkową w sprawie handlu transgranicznego z UE.

Mimo wszystkich sporów w rządzie, istnieje prawdopodobieństwo, że deal będzie nieakceptowalny przez UE, co spowoduje, że cały hałas polityczny będzie pozbawiony sensu, zwłaszcza jeśli UE odrzuci umowę lub zażąda zmian.

Jest to również wielki dzień dla brytyjskiego przemysłu lotniczego i obronnego, ponieważ rozpoczynają się targi Farnborough Air w następstwie ostrzeżeń Airbusa o zagrożeniach związanych z przerwaniem łańcucha dostaw spowodowanym Brexitem. Rząd Wielkiej Brytanii stoi na krawędzi przyznając Boeingowi kontrakt na 2 miliardy funtów na kilka nowych samolotów ostrzegawczych dla RAFu.

Jeśli chodzi o dane makro, wydaje się, że gospodarka brytyjska zlekceważyła spadek w pierwszym kwartale, a dane z tego tygodnia mogą dodać argumentów za podwyżką stóp w ciągu dwóch tygodni. Będzie to ostatnia część układanki, która może utrudnić Komitetowi Polityki Pieniężnej odroczenie podniesienia stóp, jeśli zobaczymy przyzwoite odczyty o płacach, bezrobociu i sprzedaży detalicznej. Oczekujemy również na dane o czerwcowym CPI, które z dużym prawdopodobieństwem wzrosną ze względu na ostatnie wzrosty cen paliw w pompach.

EURUSD – zeszłotygodniowy ruch w kierunku 1,1790 spowodował następnie spadek euro do 1,1620. Jedynie ruch powrotny poniżej 1,1600 otwiera drogę na retest dołków z maja przy 1,1510/20. Przełamanie poniżej 1,1500 niesie potencjał na większy spadek w okolice 1,1360.

GBPUSD – kurs znalazł wsparcie powyżej 1,3100 w zeszłym tygodniu i wciąż aktualna pozostaje perspektywa dalszych wzrostów. Musimy przełamać 1,3360 aby potwierdzić dołek, z ruch poniżej 1,3100 będzie argumentem by przetestować dołki z czerwca.

EURGBP – 0,8900 pozostaje barierą dla dalszych wzrostów z szansą na retest zeszłotygodniowych dołków. Przełamanie 0,8800 otworzy drogę na ruch powrotny w kierunku 0,8700.

USDJPY – wybicie 111,20 w zeszłym tygodniu otwiera drogę na ruch w kierunku 113,75 i grudniowe szczyty. Wsparcie znajduje się przy 112,20 oraz 111,20.

FTSE100 – oczekiwany spadek na otwarcie o 10 punktów, przy 7 659.

DAX – oczekiwany wzrost na otwarcie o 12 punktów, przy 12 562.

CAC40 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 11 punktów, przy 5 440.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz