Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Optymizm wciąż widoczny na rynkach, dane z Chin w centrum uwagi, 12.07.2019r.

Podziel się postem:

 

Rynki akcji w USA notowały wczoraj wzrosły, ponieważ inwestorzy mają nadzieję, że Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe. Traderzy pozostają podzieleni co do wielkości i czasu cięć, jednak istotne jest przede wszystkim przekonanie, że polityka pieniężna zostanie poluzowana. Giełdy w Europie zaczęły notować wzrosty, jednak sentyment osłabił się i w dużej mierze kursy zakończyły sesję na czerwono.

Jerome Powell, szef Rezerwy Federalnej, pozostawił otwarte drzwi na obniżki stóp procentowych, co pomogło indeksowi Dow Jones wzrosnąć powyżej 27 000 – po raz pierwszy w historii. Biorąc pod uwagę oczekiwania, rynki prawdopodobnie zareagują źle, jeśli stopy procentowe zostaną utrzymane w tym miesiącu. Szef Fed może obniżyć stopy pod koniec tego miesiąca i dostarczyć wskazówek na temat potencjalnych kolejnych obniżek w tym roku, jako sposób na utrzymanie rynków kapitałowych w pozytywnym nastawieniu. Wiele mówi się o obniżkach stóp o 50 punktów bazowych, jednak są też opinie, że byłoby to nadmierne, biorąc pod uwagę fakt, że bezrobocie jest bliskie 50-letniemu minimum.

Wczoraj pojawiły się mieszane raporty dotyczące inflacji z USA. Główny odczyt CPI spadł z 1,8% do 1,6% i był najniższy od czterech miesięcy. Bazowy odczyt CPI wzrósł do 2,1%.

W nocy giełdy w Azji notowały wzrosty, ponieważ inwestorzy oczekiwali na chiński raport o danych handlowych, który napłynie dzisiaj w ciągu dnia. Zgodnie z prognozą import ma wynieść -4,5%, podczas gdy raport z maja wykazał spadek o 8,5. Oczekuje się, że eksport wyniesie 2% (poprzedni raport wykazał wzrost o 1,1%).

Francuska inflacja utrzymywała się na stałym poziomie 1,4%, podczas gdy niemiecka wzrosła do 1,5%, z 1,3%. To pozytywne, że popyt rośnie w największej gospodarce Europy. Traderzy są nadal świadomi prognoz wzrostu Komisji Europejskiej dla strefy euro. Organ uważa, że Niemcy, Francja i Włochy będą wykazywać niewielki wzrost.

Lęk przed Brexitem bez porozumienia rośnie, ale Wielka Brytania jest bardziej przygotowana na takie zdarzenie, a system bankowy może wytrzymać chaotyczny przebieg Brexitu.

Ropa naftowa traciła wczoraj na wartości. OPEC przewidział, że popyt w 2020 r. spadnie, a prognoza ta spowodowała realizację zysków w następstwie ogromnego wzrostu w poprzedniej sesji.

Raport o produkcji przemysłowej w strefie euro ma napłynąć o godzinie 11:00, a szacunki wynoszą 0,2% miesięcznie. O godzinie 14:30 zostanie opublikowany raport PPI z USA, a odczyt ma wynieść 1,6%, podczas gdy bazowy wskaźnik PPI ma osiągnąć 2,2%.

EURUSD – kurs wpadł w szerszy trend spadkowy, a powrót w okolice 1,1200 może otworzyć drogę na retest poziomu 1,1110. Poziom 1,1400 może stanowić opór.

GBPUSD – obserwujemy spadki od połowy marca i jeżeli sentyment się utrzyma, kurs może dotrzeć do wsparcia przy 1,2365. Poziom 1,2800 stanowi obecnie opór.

EURGBP – kurs notował wzrosty od ponad dwóch miesięcy i jeżeli utrzyma się powyżej 0,8800, możliwy jest ruch w kierunku 0,9000. Spadki mogą się kierować w okolice 200-dniowej MA przy 0,8785.

USDJPY – kurs pozostawał w trendzie spadkowym od kwietnia. Jeżeli sentyment niedźwiedzi utrzyma się, celem może być poziom 106,00. Opór znajduje się w okolicy 50-dniowej MA przy 109,02.

FTSE 100 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 31 punktów do 7,540.

DAX – oczekiwany wzrost na otwarcie o 40 punktów do 12,372.

CAC 40 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 19 punktów do 5,570.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz