Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Optymizm na rynku akcji i towarów, 18.05.2020r.

Podziel się postem:

 

Giełdy w Europie odnotowały w piątek solidne wzrosty, ponieważ optymizm w związku z otwieraniem kolejnych gospodarek podniósł zaufanie rynku. Wcześniej pojawiły się obawy, że złagodzenie restrykcji powoduje wzrost liczby nowych infekcji w krajach takich jak Niemcy, jednak benchmarki zakończyły wysoko na plusie zeszły tydzień. Wiele krajów ponownie otworzyło sektory swoich gospodarek, więc traderzy będą uważnie obserwować sytuację w związku z możliwością pojawienia się drugiej fali koronawirusa. Włochy są jednym z najbardziej dotkniętych przez pandemię krajów w Europie, ale opublikowane wczoraj dane Covid-19 były pozytywne. Zmniejszyła się śmiertelność i liczba infekcji, a wskaźnik powrotu do zdrowia wzrósł.

Europejskie rynki akcji odczuły w piątek pewne wstrząsy ze względu na wzrost napięć między USA i Chinami. Rząd USA utrudni chińskiej firmie Huawei lub dowolnej grupie z nią związanej zakup półprzewodników produkowanych przez firmy amerykańskie. Zmiana zasad eksportu będzie wymagać od firm uzyskania pozwolenia ze strony rządu USA w celu dokonania zakupów. Napięcie między USA i Chinami widoczne było na amerykańskich indeksach przez większą część piątkowej sesji. Straty w ciągu dnia nie były jednak duże, a pod koniec notowań indeksy giełdowe odnotowały niewielkie zyski. W weekend chińskie Ministerstwo Handlu oświadczyło, że sprzeciwia się działaniom administracji Trumpa. Istnieją spekulacje, że Pekin może atakować amerykańskie firmy, takie jak Apple i Qualcomm, jako sposób, by odegrać się na USA w celu zmiany przepisów.

 

Jerome Powell, szef Fed, ostrzegł, że amerykańska gospodarka może nie w pełni wyzdrowieć, dopóki nie zostanie opracowana szczepionka. Bankier stwierdził również, że może to być koniec 2021 r., zanim USA w pełni wyjdą z pandemii. Powell powiedział, że dopóki nie będzie drugiej fali zachorowań, amerykańska gospodarka powinna stopniowo odzyskiwać siły w drugiej połowie tego roku.

 

Traderzy będą uważnie obserwować najnowsze raporty gospodarcze, aby sprawdzić, czy sytuacja gospodarcza się poprawia. Odczyt indeksu produkcji w Nowym Jorku za maj wyniósł -48,5, ale należy pamiętać, że w kwietniu poziom wyniósł -78,2. Chiny opublikowały dane po blokadzie, które wykazały oznaki poprawy, więc inwestorzy będą się zastanawiać, czy gospodarki zachodnie pójdą w ich ślady. W nocy potwierdzono, że Japonia weszła w techniczną recesję. W pierwszym kwartale 2020 r. Gospodarka skurczyła się o 3,4% w ujęciu rocznym, a odczyt za ostatni kwartał 2019 r. skorygowano do -7,3%. Rynki akcji na Dalekim Wschodzie notują skromne zyski, pomimo wiadomości o recesji z Japonii. Oczekuje się, że europejskie indeksy otworzą się wyżej.

 

Towary dobrze sobie radziły w piątek. Rynkowi ropy sprzyjało odbicie chińskiej produkcji przemysłowej, która odnotowała wzrost o 3,9% w kwietniu, podczas gdy marcowy odczyt wyniósł -1,1%. Nastroje na rynku ropy zmieniają się, ponieważ w ubiegłym tygodniu raport EIA wykazał, że zapasy w USA spadły po raz pierwszy od stycznia. Mówiono, że OPEC+ chce przedłużyć swoje historyczne cięcia produkcji poza czerwiec, starając się utrzymać tę cenę. Gdy gospodarki zaczną się ponownie otwierać, prawdopodobnie popyt na energię wzrośnie. W obliczu niepewności związanej z sytuacją amerykańsko-chińską złoto wzrosło do najwyższego poziomu od końca 2012 r. Metalowi pomogła ucieczka inwestorów od ryzyka. Rajd złotego kruszcu wpłynął na ceny srebra, które osiągają najwyższy poziom od dziewięciu tygodni. Zyskują również platyna i pallad, a miedź zakończyła sesję na minusie.

 

Niepewność związana z umową między UE a Wielką Brytanią dotycząca końca okresu przejściowego ciążyła na funcie, a indeks CMC GBP spadł do poziomu ostatnio notowanego w marcu. Michel Barnier, główny negocjator UE, powiedział, że nadal istnieją rozbieżności w stosunku do tego, czego obie strony chcą od umowy. Barnier powiedział, że Wielka Brytania nie może uzyskać tylko tego co najlepsze po obu stronach. Pod koniec ubiegłego tygodnia Andrew Bailey, szef BoE, powiedział, że bank nie rozważa stóp ujemnych. W weekend Andy Haldane odmówił z kolei wykluczenia takiej opcji. W świetle powyższego, a także braku postępów w zakresie umowy po okresie przejściowym między Wielką Brytanią a UE, funt prawdopodobnie pozostanie słaby.

 

EURUSD – kurs znajdował się ostatnio w konsolidacji a przełamanie poniżej 1,0768 może otworzyć drogę na 1,0636. Wzrost  tego miejsca ma szansę wyhamować na oporze przy 1,1000.

 

GBPUSD – para miała ostatnio problem z obraniem kierunku, ale dopóki utrzymuje się poniżej 50-dniowej MA przy 1,2326, tendencja pozostaje spadkowa i kurs może się kierować na 1,2000. 200-dniowa MA przy 1,2651 może stanowić opór.

 

EURGBP – dopóki utrzymujemy się powyżej 100-dniowej MA, przy 0,8671, tendencja pozostaje wzrostowa, a poziom 0,9000 stanowi opó r. Przełamanie poniżej 0,8671 może otworzyć drogę na test 0,8600.

 

USDJPY –  kurs notował spadki od marca, a przełamanie poniżej 106,00 może skierować parę na 104,00. Poziom 108,24 oraz 200-dniowa MA stanowi teraz opór.

 

FTSE 100 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 94 punkty do 5,893

 

DAX 30 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 185 punktów do 10,650

 

CAC 40 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 77 punktów do 4,354

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz