Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Optymizm co do rozejmu w wojnie handlowej sprzyja ryzykownym aktywom, 26.11.2019r.

Podziel się postem:

 

Skrócony tydzień handlu w Stanach Zjednoczonych rozpoczął się przewagą strony popytowej, po tym jak Chiny zdeklarowały się poczynić pewne ustępstwa i zaostrzyć kary za naruszenie praw własności intelektualnej. Kwestia ta obok swobodnego dostępu amerykańskich firm do udziałów w chińskim rynku jest jednym z kluczowych punktów spornych pomiędzy stronami. Inwestorzy obecnie skupiają się na pozytywnych doniesieniach o możliwym podpisaniu przed końcem roku częściowego porozumienia. Optymizm podczas wczorajszej sesji na chwilę stłumiły doniesienia agencji Reuters, wskazujące na możliwe trudności w drugiej fazie negocjacji, skora pierwsza, wydawałoby się najłatwiejsza, przysparza tylu problemów. Może to świadczyć, że inwestorzy na razie ignorują przesłanki, które zagrażają podpisaniu długofalowej umowy.

Optymizm panujący ma rynkach miał swoje odbicie podczas wczorajszej sesji za Oceanem. Jednak po silnym otwarciu i wzrostach w pierwszej godzinie notowań wszystkie indeksy poruszały się płasko. Należy odnotować, że Dow Jones ustanowił nowe historyczne maksimum. Apetyt na ryzykowne aktywa sprawił, że wszystkie główne indeksy zakończyły dzień w zieleni. Dow Jones, S&P500 i  Nasdaq Composite zyskały odpowiednio o 0,68%, 0,75% i 1,32%. W obraz rynku wpisały się spółki o małej kapitalizacji skupione w indeksie Russell2000, a sam indeks wystrzelił o 2,07%. Obrót na Wall Street wyniósł 3,717 mld USD.

Za to w odwrocie znalazły się aktywa uważane za bezpieczne przystanie. Traciło złoto, jen i frank szwajcarski. Dla złota dodatkowym czynnikiem był silny dolar. Który ustępował tylko brytyjskiemu funtowi. Pomimo rozczarowujących danych PMI z Wielkiej Brytanii, przecena funta była krótkotrwała i to on wczoraj był najsilniejsza walutą z grona G10. Jeśli konserwatyści będą utrzymywać przewagę w sondażach, wraz z zbliżaniem się do terminu przedterminowych wyborów, zaplanowanych na 12 grudnia, funt powinien pozostać silnym.

Po wczorajszych wzrostach w Azji, dzisiaj panują lekko mieszane nastroje. W nocy agencja Xinhua poinformowała o kontynuacji rozmów telefonicznych dotyczących pierwszego etapu porozumienia. Po początkowych silniejszych wzrostach azjatyckie indeksy powróciły do konsolidacji. Nikkei zyskał 0,35%. Na pozostałych giełdach: Hong Kong (-0,30%), Szanghaj (0,03%), Singapur (-0,11%).

Wczorajsza sesja na GPW zakończyła się sukcesem byków. Obrót na szerokim rynku wyniósł 583 mln złotych, a WIG zyskał 0,50 proc. Bardzo udany handel na parkietach Azji i dobry start w Europie przełożył się na postawę kupujących. Dość wspomnieć, że w pierwszej fazie notowań prawie wszystkie blue chipy świeciły zielenią. Zwycięstwo byków było jednak połowiczne. Niedźwiedzie obroniły strefę 2200 – 2005 punktów, która na chwilę obecną jest krótkoterminowym  oporem. Maksimum notowań na 2204,09 pkt., które wypadło w tej strefie, spotkało się z kontrą niedźwiedzi, sprowadzając WIG20 na niższe poziomy. Zamkniecię nastąpiło w okolicach środkowego zakresu wahań, tym samym indeks zyskał 0,42 proc. Otwartym pozostaje pytanie, czy dzisiaj bykom uda pokonać się wspomniana strefę oporu? Podobnie jak WIG i WIG20 w zielonej strefie wypadły pozostałe benchmarki. WIG20fut wzrósł o 0,36 proc., WIG20USD o 0,26 proc., mWIG40 wzrósł o 1,1 proc., a indeks najmniejszych spółek o 0,17 proc. W gronie blue chipów 13 spółek zakończyło dzień zyskiem, 5 odnotowało spadki, a dwie nie zmieniły ceny. Najlepiej wypadły Tauron (2,69%), PGE (2,44%) i KGHM (2,01%). Powodów do zadowolenie nie mieli posiadacze akcji JSW, Cyfrowego Polsatu i Orange. Papiery te przyniosły stratę odpowiednio 3,07%, 1,47% i 0,98%.

Mieszana sesja w Azji i słaby start w Europie sprawiają, że początek sesji sprzyja niedźwiedziom, a WIG20fut traci 0,58%.

Rodzima waluta zakończyła trwające pięć tygodni umocnienie. W ubiegłym tygodniu zaczęła tracić do głównych walut, a obecnie deprecjacja PLN ma swoją kontynuację.

GBPPLN – Para ustabilizowała się powyżej 5 PLN i aktualnie handlowana jest po 5,03.

EURPLN –Para znajduje się pomiędzy 4,40 a 4,2450. Para jest handlowana po 4,30.

USDPLN – W ciągu ostatnich dni złoty traci do dolara. Para handlowana jest dzisiaj po 3,90.

CHFPLN – Para obecnie handlowana jest po 3,91.

PLNJPY – Para oscyluje wokół 28,00.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz