Aktualności Analizy Forex Komentarze i opinie

OPINIA ANALITYKA: Żonglowanie informacjami…, 26.09.2019r.

Podziel się postem:

 

Jeżeli Trump rzeczywiście planuje teraz skupić się na kwestiach gospodarczych, to z jego strony może być to dobry ruch – a dla rynków jeszcze bardziej. Przepychanki z Demokratami w okresie kampanii wyborczej nie mają większego sensu, chociaż będąc dociekliwym warto też postawić sobie pytanie, co robił syn Joe Bidena w firmie operującej w Ukrainie? Wczoraj zwracałem uwagę, aby nie traktować na poważnie słów prezydenta USA wypowiedzianych na forum ONZ wobec Chińczyków. To element ustawiania opinii publicznej pod zawarcie tymczasowej umowy handlowej, która nie będzie idealna…ale, jeżeli wcześniej przedstawi się pewne sprawy w „czarnych barwach”? Bardziej, zatem wierzę w słowa Trumpa, że porozumienie może zostać zawarte szybciej, niż się tego oczekuje. Czy to sygnał, że pewne sprawy zostały już przesądzone? Jeżeli tak, to być może pora na to, aby pewne kwestie znalazły swoje przełożenie na rynkach finansowych?

Spójrzmy na dolara, a konkretnie koszyk BOSSA USD. Dolar jest silny i to nie powinno dziwić. Sytuacja zmieni się dopiero wtedy, kiedy na rynku zostanie zdetonowana informacyjna bomba, która zmieni postrzeganie inwestorów wobec ryzyka. Tryb risk-off nie będzie sprzyjał dolarowi, tylko bardziej ryzykownym walutom. Na razie trend jest mocny, a dane z USA niezłe (pomijając wtorkową wpadkę z indeksem zaufania konsumentów Conference Board). Dzisiaj w amerykańskim kalendarzu mamy dane nt. ostatecznego odczytu PKB za II kwartał, bilans handlowy za sierpień, dane o cotygodniowym bezrobociu, informacje o podpisanych umowach kupna domów, oraz regionalny indeks FED z Kansas. Co może być najważniejsze? Paradoksalnie większą uwagę inwestorów mogą skupić na sobie wystąpienia członków FED, których dziś będzie wiele (Kaplan, Bullard, Clarida, Daly, Kashkari, Barkin). Po wyskoku we wtorek (słabe dane Conference Board) wczoraj szanse na cięcie stóp przez FED w końcu października ponownie spadły – model CME FED Watch ponownie rozkłada prawdopodobieństwo po równo (51,3 proc. szans za obniżką).

Układ tygodniowych wskaźników na BOSSA USD jest wciąż wzrostowy. Naruszony został górny poziom strefy oporu przy 83,45 pkt. To zwiększa szanse na test tegorocznego szczytu przy 83,75 pkt., jaki został ustanowiony na początku września. Niemniej w kontekście tego, co może dziać się w relacjach USA-Chiny ewentualne złamanie w/w poziomu (jeżeli do tego dojście) może nie być mocnym, wiążącym sygnałem dla dolara. Chociaż potencjalnie przełomowych informacji nie spodziewajmy się raczej wcześniej, niż przed 7 października, kiedy to rozpoczną się rozmowy obu delegacji.

Z pozostałych wykresów zwróćmy uwagę na euro, któremu zaszkodziły wczoraj spekulacje wokół ryzyka pogorszenia relacji handlowych z USA (sprawa Airbusa i ceł odwetowych). Efekt to zejście EURUSD w okolice blisko tegorocznych minimów przy 1,0925. Negatywny sygnał dał dzienny oscylator RSI 9, który przełamał swoją linię trendu wzrostowego. To powoduje, że pojawiło się ryzyko naruszenia w/w poziomu. Wtedy kolejnego wsparcia będziemy szukać przy 1,0870 (to 76,4 proc. zniesienia Fibo dla fali wzrostowej z okresu styczeń 2017 – luty 2018.

 

 

BOSSAUSDWeekly_maly.png

Wykres tygodniowy BOSSA USD

 

 

EURUSDDaily_maly.png

Wykres dzienny EURUSD

 

Marek Rogalski

Bossafx

Podziel się postem:

Dodaj komentarz