Aktualności Analizy Forex Komentarze i opinie

OPINIA ANALITYKA: Większa nerwowość i nic więcej?, 20.11.2019r.

Podziel się postem:

 

Przyjęcie krytycznej wobec Pekinu ustawy przez amerykański Senat, stało się katalizatorem do wzrostu awersji do ryzyka na rynkach i korekty istniejących układów na wykresach. Zastanówmy się jednak przez chwilę, czy ustawa o prawach człowieka i przestrzeganiu demokracji w Hong-Kongu rzeczywiście powinna być wiązana z kwestią porozumienia handlowego USA-Chiny. Kiedy kilka tygodni temu została przyjęta przez Izbę Reprezentantów, też mieliśmy protesty i groźby władz w Pekinie, ale później sami Chińczycy dawali do zrozumienia, że tych kwestii nie powinno się ze sobą zanadto łączyć. Obie strony mają spory interes w tym, aby podpisać porozumienie „fazy pierwszej” przed 15 grudnia, mając przy tym świadomość, że najpewniej będzie ono „papierowe”. Dla Chin wpisze się ono w strategię „kupowania dodatkowego czasu”, a z kolei sztab Trumpa będzie chciał je przekuć w sukces „wizerunkowy” prezydenta. Reasumując, niezależnie od zamieszania w ostatnich godzinach, nie odrzucajmy scenariusza w którym w najbliższych dniach podana zostanie data spotkania obu prezydentów. Dopiero, kiedy ją poznamy, na rynkach zacznie się być może formować większa korekta ruchów z ostatnich tygodni. Będzie ona tym większa, im bardziej „papierowe” będzie porozumienie amerykańsko-chińskie, a inwestorzy będą mniej wierzyć w pozytywny „efekt FED”, który w pewnym sensie stoi za zwyżkami na Wall Street w ostatnich tygodniach (skup bonów skarbowych w wysokości 60 mld USD miesięcznie rozpoczął się w połowie października b.r. i potrwa przynajmniej do końca czerwca 2020 r.).

Na dziennym układzie FUS500 być może warto będzie zaczekać na pojawienie się dywergencji na dziennych wskaźnikach, które mogłyby lepiej uzasadniać przejście w dłuższą korektę. Reasumując, scenariusz wybicia nowego szczytu (powyżej maksimów z tego tygodnia), nadal nie jest wykluczony.

 

FUS500Daily_maly.png

Wykres dzienny FUS500

 

A jak sytuacja na walutach? Na tygodniowym układzie koszyka BOSSA USD widać wymazanie wcześniejszej przeceny, ale strategicznie nie jest to układ wzrostowy. Zwłaszcza, jeżeli spojrzymy na układ na wskaźniku MACD, gdzie złamana została długoterminowa linia trendu.

 

BOSSAUSDWeekly_maly.png

Wykres tygodniowy BOSSA USD

 

Na USDJPY widać kontynuację przeceny (silniejszy jen dzięki podbiciu awersji do ryzyka), ale nie jest ona duża. Notowania oparły się na wsparciu w rejonie 108,30-40 i być może spełni ono swoją rolę. Zobaczymy na ile kolejnych dniach rynek będzie miał ochotę powrócić w rejon oporu 108,80-109,00.

 

USDJPYDaily_maly.png

Wykres dzienny USDJPY

 

Z kolei USDCNH wybił ważny opór przy 7,0292 i naruszył na chwilę poziom 7,04. Ruch ten został potwierdzony przez wskaźniki, co zwiększa prawdopodobieństwo kontynuacji słabości juana w kolejnych dniach. W krótkim terminie nie wyklucza jednak możliwości pojawienia się ruchu powrotnego w stronę w/w okolic 7,0292. Szersza perspektywa dla tego układu to dobre potwierdzenie tego, że rynki nie oczekują, aby porozumienie „fazy pierwszej” pomiędzy USA, a Chinami miało być jakimś „game-changerem” we wzajemnych relacjach. Liczy się tylko to, aby w połowie grudnia nie weszły w życie wyższe cła na chińskie produkty. Tyle, że to za mało…

 

USDCNHDaily_maly.png

Wykres dzienny USDCNH

Marek Rogalski

Bossafx

Podziel się postem:

Dodaj komentarz