Aktualności Analizy Forex Komentarze i opinie

OPINIA ANALITYKA: W innych tematach ta sama niepewność, 22.11.2019r.

Podziel się postem:

 

Odnoszę wrażenie, że rynki nie za bardzo wiedziały, co zrobić wczoraj z plotką South China Morning Post o tym, że Biały Dom może rozważyć odsunięcie w czasie podwyżkę ceł zaplanowaną na połowę grudnia. Bo, czy tak chcieliby Chińczycy i tym samym celowo wypuścili plotkę, aby sprawdzić, jak zareagują na to Amerykanie (na razie do niej się nie ustosunkowali), czy też coś rzeczywiście jest na rzeczy. Teoretycznie, gdyby okazało się jednak, że grudniowy deadline staje się naprawdę bardziej elastyczny, to nie jest to tak zła wiadomość. Zgoda, chiński deal być może przerodzi się wtedy w swoisty Brexit, ale to pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, gdyż będzie poczucie, że stronom negocjacji bardziej zależy na kupieniu sobie czasu, niż rzeczywistej eskalacji wojny handlowej. Tyle, że aby podtrzymać „pozytywne nadzieje” na rynkach, potrzeba optymistycznych wieści z innych wątków. Tymczasem dzisiejsze informacje ze strefy euro raczej takie nie są. W pierwszej chwili inwestorzy pozytywnie zareagowali na lepsze dane PMI dla przemysłu, ale to usługi są tak naprawdę ważniejsze. Spadek wskaźnika dla tego sektora to dowód na to, że wcześniejsza słabość przemysłu zaczęła się „rozlewać” na inne obszary gospodarki. Przed tym w ostatnich miesiącach przestrzegał były już szef EBC, Mario Draghi. Tymczasem jaka jest recepta ze strony nowej szefowej tej instytucji? Christine Lagarde ma świadomość istniejących podziałów w Radzie Gubernatorów, więc uderzyła dzisiaj w schemat przerzucenia odpowiedzialności na polityków, którzy powinni bardziej skupić się na wsparciu gospodarki m.in. poprzez zwiększenie inwestycji publicznych. Tyle, że z tego niewiele wynika i niepewność pozostaje…

Na wykresie EURUSD widać, że zaczynamy spadać pod własnym ciężarem. Uwagę zwraca przebieg dziennego oscylatora RSI 9, który powraca do trendu spadkowego.

 

EURUSDDaily_maly.png

Wykres dzienny EURUSD

 

Negatywnie zaskakuje GBPUSD, który jeszcze wczoraj zszedł poniżej 1,29, chociaż wydawało się, że rynek będzie realizował schemat wybicia z formacji flagi, po tym jak sondaże nie pokazały, aby torysi stracili po mało charyzmatycznym wystąpieniu Borisa Johnsona we wtorkowej debacie telewizyjnej z liderem opozycyjnej Partii Pracy. Dzisiaj GBPUSD kontynuuje spadek spadając do najniższych poziomów w tym tygodniu, po tym jak wstępne odczyty PMI za listopad (godz. 10:30) wypadły zaskakująco słabo. Przemysłowy pogłębił spadki schodząc do 48,3 pkt. z 49,6 pkt., a usługowy spadł do 48,6 pkt. z 50,0 pkt. To sygnały, że wyraźniejsze spowolnienie gospodarcze może nadejść szybciej i tym samym podbijające argumenty za cięciem stóp procentowych przez Bank Anglii.

 

 

GBPUSDDaily_maly.png

Wykres dzienny GBPUSD

 

Marek Rogalski

Bossafx

 

Podziel się postem:

Dodaj komentarz