Aktualności Analizy Forex Komentarze i opinie

OPINIA ANALITYKA: Nudny piątek, 29.11.2019r.

Podziel się postem:

 

Ten piątek nie będzie ciekawy. Niska płynność (dzisiaj w USA jest skrócona sesja giełdowa, ale generalnie inwestorzy amerykańscy będą ospali, też na FX) sprawia, że inwestorzy próbują łapać się różnych tematów, nawet tych, które mogą nie mieć mocnego podparcia. Osobiście nie wierzę w to, aby chiński MSZ mógł zdecydować się na wprowadzenie zakazu wjazdu do Chin dla kluczowych amerykańskich polityków – mocna plotka została wypuszczona celowo po to, aby później tonować napięcie i ostatecznie wprowadzić jakieś symboliczne posunięcia wyłącznie na potrzeby własnego elektoratu i mediów. Chiny są bardziej niż USA zdeterminowane do podpisania „papierowego” porozumienia jeszcze przed 15 grudnia, które przynajmniej zamrozi na dłuższy czas konflikt handlowy z USA na obecnym poziomie. Piłka w tej grze jest, zatem bardziej po stronie Amerykanów – to Trump musi ocenić, czy taka wersja umowy go satysfakcjonuje, czy też uzna, że warto bardziej przycisnąć Chiny korzystając z tego, że dane makro zdają się potwierdzać, że tamtejsza gospodarka zaczyna mocniej odczuwać skutki wojny handlowej. Niemniej i prezydent USA musi się liczyć z tym, że rozwlekanie w czasie procesu zamknięcia pierwszego etapu rozmów, może mieć wpływ na jego wiarygodność i tym samym wizerunek. Do czego zmierzam? Pierwsze dni grudnia mogą wiele wyjaśnić w kwestii, czy podpisy pod umową „pierwszej fazy” zostaną złożone jeszcze w tym roku. Wcześniej jednak może być jeszcze nerwowo – w nocy z piątku na sobotę opublikowane zostaną odczyty chińskich indeksów PMI za listopad – szacowane jest ich nieznaczne odbicie, tym samym gorsze dane mogą zaważyć na nastrojach przy otwarciu nowego tygodnia z niedzieli na poniedziałek.

Dzisiejszy kalendarz będzie jednak ubogi. Uwagę przykują szacunki dotyczące inflacji HICP w listopadzie dla strefy euro o godz. 11:00 (szacunki 0,9 proc. r/r), oraz popołudniowa paczka danych z Kanady, w tym dynamika PKB za III kwartał o godz. 14:30 (prognoza zakłada wzrost o 1,2 proc. w ujęciu zanualizowanym).

Na wykresie EURUSD widać, że wsparcie przy 1,0990 na razie dobrze pełni swoją rolę. Euro czeka jednak na mocniejszy impuls do wzrostu. Nie będą nim raczej dzisiejsze dane makro z godz. 11:00, a raczej dopiero jakieś konkretne, pozytywne informacje w temacie relacji USA-Chiny.

Drugi prezentowany dzisiaj wykres to USDCAD, który zdaje się przemawiać za możliwością umocnienia CAD’a – układ dziennych wskaźników, a także górne cienie świec z ostatnich dni. Mocne wsparcia można ulokować przy 1,3245-50.

 

EURUSDDaily_maly.png

Wykres dzienny EURUSD

 

 

USDCADDaily_maly.png

Wykres dzienny USDCAD

 

Marek Rogalski

Bossafx

Podziel się postem:

Dodaj komentarz