Aktualności Analizy Forex Komentarze i opinie

OPINIA ANALITYKA: Dolar skorzysta na przepływach do bezpiecznych przystani?, 14.11.2019r.

Podziel się postem:

 

W jednym z ostatnich wpisów zwracałem uwagę, że w sytuacji odcięcia paliwa w postaci wzrostów rentowności amerykańskich obligacji rządowych, dolar nie wejdzie w korektę, a będzie starał wyciągnąć dla siebie korzyści z pogorszenia się globalnych nastrojów. Przechodzenie w tryb risk-off jest nierównomierne – od początku listopada najsłabsze są waluty naszego regionu (zwłaszcza forint i złoty), a w grupie G-10 jest to euro i dolar australijski, chociaż wszędzie wspólnym mianownikiem są też lokalne czynniki. W przypadku złotego zaczęło się od słabego odczytu PMI, forint tradycyjnie jest „najsłabszym ogniwem” ze względu na kontrowersje, co do polityki gospodarczej i monetarnej. Z kolei w przypadku euro rynek jakby nie wierzył w to, że wewnętrzne podziały w Europejskim Banku Centralnym mogły istotnie zatrzymać proces dalszego luzowania, skoro perspektywy gospodarcze są mizerne, pomimo pewnego wyhamowania spadkowej tendencji (dzisiejsze dane PKB z Niemiec). W przypadku dolara australijskiego widać brak przekonania, co do tego, że pauza w cięciach stóp przez RBA może wesprzeć lokalną walutę, skoro nie ma pewności, co do danych (dzisiejsze słabe odczyty z rynku pracy), czy też widoków na szybkie zawarcie wstępnego porozumienia USA-Chiny.

Na tygodniowym wykresie koszyka BOSSA USD widać, że korekta zwyżek z zeszłego tygodnia była płytka i popyt znalazł wsparcie w postaci linii trendu wzrostowego ponad którą wcześniej powróciliśmy. To daje większe szanse na kontynuację zwyżki i celowanie w strefę oporu 83,30-83,45 pkt., niż mocniejsze pogłębienie korekty.

 

 

BOSSAUSDWeekly_maly.png

Wykres tygodniowy BOSSA USD

 

Z drugiej strony można odnieść wrażenie, że wiele będzie zależeć od tego, czy w najbliższych dniach pojawi się jakiś niekorzystny splot informacji prowadzący do skokowego wzrostu globalnej awersji do ryzyka. Jeżeli takowego nie będzie, to o wyraźniejsze umocnienie dolara może być trudno i będziemy świadkami próby odbicia, ale drugiej waluty w parze, jak chociażby w sytuacji EURUSD. Lepsze dane w postaci niemieckiego PKB zostały zignorowane, ale rynek zdaje się czekać na decyzję USA ws. ceł na auta. Mocne wsparcie to rejon 1,0990. W przypadku odbicia pierwszym mocniejszym oporem będą okolice szczytów z początku tygodnia przy +/- 1,1040.

 

 

EURUSDDaily_maly.png

Wykres dzienny EURUSD

Marek Rogalski

Bossafx

Podziel się postem:

Dodaj komentarz