Aktualności Analizy Forex Komentarze i opinie

OPINIA ANALITYKA: A jednak do przodu?, 17.10.2019r.

Podziel się postem:

 

Dzisiejsze słowa Gao Yan’a (chińskiego wiceministra handlu) sprawiły, że rynek chce wierzyć, że pragmatyzm zwycięży nad politycznymi przepychankami. Chińczycy chcą dalej rozmawiać, są skłonni przejść do kolejnego etapu negocjacji, a ich ostatecznym celem jest zakończenie wojny handlowej i wycofanie nałożonych do tej pory ceł. A może brzmi to nazbyt idealistycznie i warto zaczekać na konkrety, czyli informacje, na jakie ustępstwa jest skłonny zgodzić się Pekin i czy będą one zadowalające dla Amerykanów? Niemniej po tym jak wczoraj obawiano się, że wątek Hong-Kongu może zaburzyć proces rozmów, dzisiaj słowa Gao Yan’a są traktowane jako pozytywny sygnał. Rynek kupuje nadzieje? Ostrożności nigdy nie za wiele, gdyż być może jeszcze dzisiaj wieczorem amerykański Senat przegłosuje kontrowersyjną ustawę wspierającą demokratyczne protesty w Hong-Kongu. Być może jednak Chińczycy będą grać na dwie ręce – mówić jedno na potrzeby wewnętrznego elektoratu, a drugie na potrzeby negocjacji z USA. Zagadką pozostanie jednak przebieg obrad plenum KPCh, które będzie mieć miejsce jeszcze w październiku.

Na oczekiwaniach wokół relacji USA-Chiny korzysta dzisiaj juan. Teoretycznie jednak zagrożenie zanegowaniem formacji RGR, o czym pisałem wczoraj nie ustąpiło. Strefa pomiędzy 7,0750, gdzie przebiega linia szyi tej formacji, do 7,11, gdzie zaczyna się kluczowa strefa oporu ciągnąca się do 7,1380, jest tzw. obszarem neutralnym. Dopiero wyraźne wybicie w górę, lub w dół, zdecyduje o dalszym kierunku notowań.

 

USDCNHDaily_maly.png

Wykres dzienny USDCNH

 

 

Wczorajsze słabe dane nt. sprzedaży detalicznej w USA wyraźnie wpłynęły na oczekiwania wobec październikowej obniżki stóp przez FED (88 proc. prawdopodobieństwa według CME FED Watch odnotowane dzisiaj rano). To osłabia dolara na głównych układach, chociaż nie jest to jeszcze znaczący ruch. To sugeruje, że większa przecena USD byłaby możliwa dopiero w przypadku spadku globalnego ryzyka w obszarach relacji USA-Chiny, USA-Unia Europejska, Wielka Brytania-Unia Europejska. Dzisiaj w kalendarzu kolejne ważne dane z USA – o godz. 15:15 poznamy dynamikę produkcji przemysłowej we wrześniu. Słaby odczyt może zaważyć na dolarze, ale kwestia globalnego ryzyka może być ważniejsza…

Co pokazuje koszyk BOSSA USD? Presja spadkowa jest wyraźniejsza, dzisiaj doszło do naruszenia kluczowych okolic 82,50 pkt., gdzie przebiega trzynastomiesięczna linia trendu wzrostowego. Tygodniowy MACD może wygenerować sygnał sprzedaży, a RSI 9 naruszyć ważną linię trendu wzrostowego. Jeżeli do końca tygodnia notowania BOSSA USD nie powrócą ponad poziom 82,85 pkt., to wzrośnie ryzyko zmiany średnioterminowego trendu na spadkowy, gdyż presja na trwałe złamanie 82,50 pkt. będzie narastać.

 

BOSSAUSDWeekly_maly.png

Wykres tygodniowy BOSSA USD

 

 

Ciekawy układ jest na EURUSD. Rynek zdaje się zbytnio nie obawiać faktu, że już jutro wchodzą w życie amerykańskie cła na europejskie produkty i nadal liczy na to, że strony zaczną ze sobą rozmawiać i nie dojdzie do kontr-działań i eskalacji wojny handlowej. Nadzieja, czy pragmatyzm? Notowania EURUSD naruszyły istotne okolice, chociaż jest to bardziej na fali optymizmu wokół uzgodnienia nowej umowy Brexitu.

 

 

EURUSDDaily_maly.png

Wykres dzienny EURUSD

 

W przypadku GBPUSD informacje o tym, jakoby Boris Johnson dopiął swego w negocjacjach z Unią Europejską pchnęły notowania na nowy szczyt przy 1,2988 (blisko psychologicznej bariery 1,30). Niemniej o ile determinacja polityków na wysokim szczeblu, aby zamknąć temat wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, okazała się być skuteczna, o tyle wiele większe trudności mogą pojawić się podczas głosowania umowy w Izbie Gmin. Politycy DUP nie chcą „łatwo się sprzedać”, a opozycja (Partia Pracy i Liberalni Demokraci) już zapowiada głosowanie nad wnioskiem o drugie referendum jeszcze w sobotę, co jest sygnałem, że będzie chciała zastopować cały proces. Być może najtrudniejszy etap jest dopiero przed nami i rynek funta może być jeszcze bardziej nerwowy. 

 

GBPUSDDaily_maly.png

Wykres dzienny GBPUSD

 

Marek Rogalski

Bossafx

 

Podziel się postem:

Dodaj komentarz