Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

OKIEM ANALITYKA – Erozja zaufania, 6.03.2020r.

Podziel się postem:

 

Logika strachu, o której pisałem we wczorajszym komentarzu, nadal jest motywem przewodnim na rynkach. Liczy się tylko jedno – jak potoczy się rozwój wypadków wokół COVID-19 w Europie i USA. Niestety napływające do tej pory informacje nie napawają optymizmem, a wyobraźnia podpowiada kolejne scenariusze (kolejne decyzje dotyczące ogłoszenia stanów wyjątkowych, czy też obszarów kwarantanny). Dodatkowo nie zapominajmy o tym, że to pierwsza taka globalna pandemia wirusa w dobie mediów społecznościowych, co może mieć ogromny wpływ na zachowanie się konsumentów, którzy są przecież główną siłą napędową każdej gospodarki.

Co dalej? Oczekiwania, co do działań decydentów są coraz większe. Rynek „chce” już od FED kolejnej 50 p.b. obniżki stóp w marcu (jeszcze dwa dni temu było to 25 p.b.), a także oczekuje się bardziej konkretnych działań od rządów – nie większych wydatków na walkę z koronawirusem, a konkretnych programów wsparcia dla gospodarki. Problem jednak w tym, że rynki chcą „tu i teraz”, podczas kiedy decydenci nie działają w ten sposób. Argumentem do działania są dopiero twarde dane pozwalające ocenić sytuację, a nie domysły. Bo czy globalny koronawirus nie doprowadzi chociażby do przejściowego podbicia wskaźników inflacji? W takiej sytuacji, czy extra-luzowanie polityki monetarnej i fiskalnej w dość krótkim okresie jest zasadne?

Skoro tak, to co może uratować rynki przed zbliżającym się weekendem? Ewentualna zapowiedź kolejnej telekonferencji ministrów finansów i szefów banków centralnych państw grupy G-7, co do której wiadomo, że wiele nie wniesie?

Dzisiaj po południu mamy dane z amerykańskiego rynku pracy za luty. Zwyczajowo budziły one ogromne zainteresowanie. Ale nie tym razem, widać, że coś się zmieniło…

 

Marek Rogalski

Bossafx

Podziel się postem:

Dodaj komentarz