Aktualności Analizy Analizy akcji Komentarze i opinie

Odreagowanie polskiego złotego przy ważnych poziomach

Podziel się postem:

 

 

Początek sesji europejskiej dał mocne odreagowanie na naszej walucie. Kursy wszystkich głównych par walutowych z PLN odwróciły od lokalnych szczytów i ruszyły na południe, jak tendencja się utrzyma, to będzie podstawa do rysowania podwójnego szczytu. Powodem takiej sytuacji jest prawdopodobnie realizacja zysków przed weekendem po już 2 miesięcznym rajdzie dolara. Niestety spadki na USDPLN nie przekładają się na razie na wzrosty WIG20.

Bezrobocie spadło w Polsce do poziomu 6,3%, co jest najniższym poziomem w historii. Raport GUS potwierdza wcześniejsze dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Opieki Społecznej. To co najbardziej powinno cieszyć i napawać optymizmem, to wzrost ofert pracy, przy jednoczesnym spadku bezrobocia. Coraz więcej ludzi znajduje pracę, a wolnych etatów jest także więcej, co powinno wspierać rozwój gospodarki, choć jednocześnie wzmaga presję inflacyjna. Patrząc na mapę bezrobocia wciąż widać bardzo odstające krańce wschodnie – północny i południowy. Największe bezrobocie jest w warmińsko-mazurskim, które jest na poziomie 11,1%.

W negatywnym świetle rynek pracy przedstawiają jednak dane na temat osób aktywnych zawodowo. Liczba ta spadła względem roku wcześnie o 0,2 pkt % do poziomu 56%. Problemem wciąż mogą być socjalne dodatki, które zniechęcają do podjęcia mniej płatnych zawodów. Trzeba brać pod uwagę scenariusz, w którym bezrobocie spada jako wynik wycofywania się z rynku pracy osób, które mogą żyć z dodatków socjalnych zamiast pensji.

PKP Cargo opublikowało dobre wyniki za I kwartał 2018 roku, jednak są one zgodne z oczekiwaniami. Kurs spółki porusza się w kanale między 45 a 39 zł, po tym jak w połowie marca przecena sięgnęła ponad 30%. Spadki wywołane były nieoczekiwanymi zmianami w Zarządzie oraz słabymi wynikami spółki.

Ciech ustala dywidendę za 2017 rok i na ten moment trwa debata między Radą Nadzorczą a Zarządem. Rada chce dywidendy 7,5 zł na akcję, na 5,7 zł. Po tej informacji kurs dość mocno wybił, wczoraj zyskując ponad 5% i dziś kontynuując wzrost o 1 %. Techniczne rzecz biorąc cena musi wybić 59 zł, aby otworzyć sobie drogę do większych wzrostów. Kolejnymi oporami jest 64 zł.

Cyfrowy Polsat zdaje się, że wyruszył na łowy, po zakupie Netii, teraz zakupiła większościowy udział w Eleven Sports Network. W ostatnich dwóch tygodniach panuje duża zmienność na notowaniach Cyfrowego Polsatu, ale ostatecznie zanosi się na wybicie ku górze. Oporami jest rejon 28 zł.

USDPLN kurs znajduje się coraz bliżej kolejnego poziomu oporu na 3,7100. Cały przedział między 3,6700, a 3,7100 usłany jest oporami, dlatego cena powinna mieć problem z przejściem przez nie. Wsparcia znajdują się na 3,6500, 3,6100 oraz 3,5350.

EURPLN kurs reaguje na opory poniżej 4,3200, bariera ta rozciąga się do 4,3300. Wsparcia znajdują się na 4,2400 oraz 4,1800.

GBPPLN kurs funta stale porusza się w górę tworząc coraz wyższe dołki i szczyty, jednak wciąż brakuje zdecydowanego wybicia w górę. W przypadku dalszych wzrostów można oczekiwać testu 4,9400 oraz 5,0600 Wsparcie zlokalizowane jest na 4,7700 oraz w przedziale 4,6800 – 4,6600.

CHFPLN cena przebiła bardzo ważny opór na poziomie 3,6700 – 3,6800, którego wybicie przypieczętowało odwrócenie trendu ze spadkowego na wzrostowy. Kolejne poziomy oporu znajdują się na 3,7300. Wsparcie jest zlokalizowane na 3,6300 oraz niżej na 3,5500.

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz