Aktualności Analizy Forex Komentarze i opinie

Odbicie w górę wartości australijskiego dolara, 5.02.2019r.

Podziel się postem:

 

Kluczowe informacje z rynków: 

  • Stany Zjednoczone: Opublikowane wczoraj dane dotyczące zamówień w przemyśle USA, zamówień na dobra trwałego użytku oraz zamówień na dobra bez środków transportu okazały się gorsze od oczekiwań. 
  • Australia: Reserve Bank of Australia (RBA) pozostawił stopy procentowe w Australii na niezmienionym poziomie. Główna stopa wynosi więc wciąż 1,50%. 
  • Australia: Sprzedaż detaliczna w grudniu w Australii spadła o 0,4% mdm. Jest to wynik gorszy od oczekiwań, zakładających zniżkę o 0,1% mdm. 
  • Chiny: W bieżącym tygodniu trwają obchody Nowego Roku Księżycowego w Chinach, co może osłabić aktywność inwestorów. 
  • Strefa euro: Indeks PMI dla usług w strefie euro w styczniu wyniósł 51,2 pkt. Jest to wynik lepszy od rynkowych oczekiwań, zakładających 50,8 pkt. Dla większości krajów Wspólnoty, odczyty indeksu PMI dla usług za styczeń były zbliżone lub nieco lepsze od oczekiwań.

Naszym zdaniem: Po wczorajszej zwyżce, amerykański dolar utrzymuje siłę. Notowania indeksu tej waluty dzisiaj rano nadal pną się w górę, kontynuując ruch z kilku ostatnich sesji. Obecnie wartość U.S. Dollar Index przekracza już 95,60 pkt. Jednocześnie, notowania eurodolara nadal znajdują się pod presją podaży. Stronie popytowej nieszczególnie pomagają nawet dzisiejsze niezłe odczyty indeksów PMI dla usług za styczeń.

Dzisiaj sporo danych i informacji napłynęło z Australii. W centrum uwagi znajdowała się decyzja banku centralnego tego kraju dotycząca poziomu stóp procentowych. Co prawda RBA pozostawił stopy na niezmienionym, rekordowo niskim poziomie – jednak komunikat banku brzmiał mniej gołębio niż oczekiwano. W rezultacie, coraz więcej uczestników rynku jest przekonanych, że w tym roku RBA nie będzie już obniżał poziomu stóp procentowych. Nie zmienia to faktu, że sytuacja pokazywana przez australijskie dane makro oraz sytuacja w całej globalnej gospodarce jest trudna. Dla Australii szczególnie istotna jest kondycja gospodarki Chin, ponieważ ten azjatycki kraj jest największym partnerem handlowym Australii oraz głównym importerem surowców wydobywanych w Australii.

W rezultacie, australijski dolar dzisiaj rano się umacnia względem amerykańskiej waluty. Warto jednak pamiętać, że USD pozostaje mocny, a wśród inwestorów na rynkach finansowych wciąż panują nadzieje na postępy w rozmowach przedstawicieli USA i Chin na temat konfliktu handlowego. Dolar amerykański umacnia się w dużej mierze także na fali optymistycznych spekulacji dotyczących tych negocjacji.

 FUSD.Daily_5.02.png

Wykres dzienny indeksu USD

 EURUSDDaily_5.02.png

Wykres dzienny EUR/USD

 AUDUSDDaily_5.02.png

Wykres dzienny AUD/USD

 

Dorota Sierakowska

Bossafx

Podziel się postem:

Dodaj komentarz