Analizy

Ocena sytuacji na indeksach wig20 i mwig40, interwał dzienny, 15.09.2013r.

Podziel się postem:

 

Ostatnio na indeksach polskich dzieje się sporo zamieszania. Przyznam, że obecne ruchy lepiej przeczekać do pojawienia się bardziej przejrzystych układów na które można postawić pieniądze.

 

 

Z mojej wiedzy wynika, że spora grupa inwestorów jest trochę zdezorientowana bieżącymi ruchami. Ja osobiście widziałem podstawy do wzrostów po mocnym spadku ale nie miałem odwagi brać pozycji a tym bardziej pisać o tym w serwisie. Tym bardziej, że drugi etap spadku nastąpił zdecydowanie na wysokich emocjach.

Moje nastawienie o wzrostowym potencjale indeksu oparłem na walutach opisanych kilka dni temu:

http://galeriazyskow.pl/analiza-wykresu-eurpln-interwal-dzienny-08-09-2013r/

http://galeriazyskow.pl/analiza-chfpln-interwal-dzienny-i-4-godzinny-29-08-2013r/

gdzie pisałem o korelacji i możliwym wzroście indeksów.

Od ostatnich analiz pozostaję bez pozycji na wigach do czasu zaistnienia technicznego sygnału (systemy natomiast pracują dalej według własnych formuł i zasad i dobrze radzą sobie w okresach wzmożonych ruchów).

 

 

Ocena sytuacji na wig20 (wykres dzienny).

 

 

W ujęciu średnioterminowym widać zyg-zag. Od dołka na poziomie 2150, widzę opcje wzrostowe (o których wcześniej wielokrotnie pisałem). Wspomniany poziom dołkowy jest miejscem strategicznym. Co to oznacza? Pokonanie tego poziomu neguje średnioterminowy układ korekty i nakazuje liczyć fale w dół w celu poszukiwania impulsu.

 

 

 

Alternatywnie możemy założyć jeszcze cały spadek jako falę W i obecny ruch w górę jako X a po niej spadkowa fala Y. Opcji jest wiele.

 

 

Skupimy się teraz na swingu wzrostowym od dołka (z poziomu 2150).

 

Cały ruch ułożył się w klin. Wybicie dało spory zarobek, choć jak zakładałem nieco krótszy ruch (zakładana przeze mnie fala 4 zaliczyła niższe poziomy co oznacza, że rynek wykonał korektę wyższego rzędu). Rozmiar spadku przybrał postać paniki i zniósł 76.4% całego wzrostu.

 

 

I co teraz?

 

W skrócie przedstawię obie wersje.

 

Wzrostowa – po korekcie rynek kontynuuje wzrost (z niższych fal winna nastąpić korekta ruchu 2170-2400)).

 

Spadkowa – spadek był impulsem i bieżący wzrost jedynie jego korektą.

 

 

Wniosek jest taki, że niewiele wiemy. Celowo nie pisałem nic przez tydzień żeby nie zaburzyć myślenia czytelników. Pewne pomysły są ale bez technicznych sygnałów. Najbliższy tydzień jest tygodniem wygasania kontraktów i również mogą być ruchy nielogiczne.

wig20

Ocena sytuacji na mwig40 (wykres dzienny).

 

 

W zasadzie wykres mwig40 podałem w celu lepszego zobrazowania mojego myślenia o sytuacji na wig20. Indeks ten znacznie lepiej utrzymał zasięgi i proporcje fibonacciego. Technicznie znacznie lepiej „chodził”. Widać na wykresie ceny ruchy o znacznie niższym poziomie emocji.

Za kilka dni wrócimy do naszych indeksów i postaram się ujednolicić opinię na temat rynku.

mwig40

 

Podziel się postem:

Dodaj komentarz