Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Obawy zdrowotne w Chinach rosną, EBC w centrum uwagi, 23.01.2020r.

Podziel się postem:

 

Europejskie rynki akcji traciły wczoraj na wartości w obawie, że napięcia handlowe między UE a USA mogą wzrosnąć. Prezydent Trump stwierdził, że UE „nie ma wyboru”, ale musi wynegocjować nową umowę handlową z USA. Nie jest tajemnicą, że Trump stawia Amerykę na pierwszym miejscu i będzie chciał negocjować z Brukselą podobnie jak negocjował z Chinami, próbując przywrócić równowagę w stosunkach handlowych. Negocjacje handlowe z UE mogą również pomóc mu w zdobyciu poparcia politycznego, gdy będzie ponownie kandydował na prezydenta USA w listopadzie.

Wzrost wartości funta uderzył w FTSE 100. Pod koniec ubiegłego tygodnia pojawiły się spekulacje na temat możliwości obniżenia stóp procentowych przez Bank Anglii pod koniec tego miesiąca. Do niedawna rynki wyceniały taką możliwość z 70-procentowym prawdopodobieństwem, jednak  ostatnie dobre dane dotyczące miejsc pracy, w połączeniu z poprawą odczytu wczorajszego raportu dotyczącego oczekiwań zamówień przemysłowych CBI, zmieniły zdanie niektórych inwestorów. Aktualizacja CBI poprawiła się z -28 do -22, osiągając najwyższy poziom od pięciu miesięcy. W związku z tym rynkowe oczekiwania co do obniżki stóp spadły do 50%.

Obawy dotyczące koronawirusa również wpłynęły na rynki. Wciąż w pamięci pozostaje kryzys z 2003 r. Jeśli sytuacja się pogorszy, giełdy notujące spółki z branży turystycznej mogą ucierpieć. W nocy rynki w Azji straciły na wartości, wraz ze wzrostem obaw o kwestie zdrowotne. Doniesiono, że liczba ofiar śmiertelnych w Chinach osiągnęła 17, a prawie 600 osób zostało zarażonych.

Wczorajsze, nieco negatywne nastroje w Europie nie rozprzestrzeniły się jednak w USA, a S&P 500 i NASDAQ 100 osiągnęły nowe rekordowe poziomy. Wygląda na to, że dobry nastrój na Wall Street nie może zostać powstrzymany przez możliwość wystąpienia kryzysu zdrowotnego w Chinach. Sektor budownictwa mieszkaniowego w USA jest w dobrej formie, a ostatni raport sprzedaży domów pokazał wzrost o 3,6% w grudniu.

Bank Kanady utrzymał stopy procentowe na poziomie 1,75%, wypełniając prognozy. Szef BoC Stephen Poloz powiedział, że drzwi do cięcia są otwarte, jeśli spowolnienie gospodarcze będzie kontynuowane. Poziom zadłużenia gospodarstw domowych jest wysoki, więc bank centralny nie chce zachęcać do większego zaciągania pożyczek, ale jednocześnie w gospodarce światowej istnieje niepewność. Dolar kanadyjski notował spadki w wyniku tych wiadomości.

O godz. 13:45 Europejski Bank Centralny wyda decyzję w sprawie stóp procentowych. Stopa refinansowa powinna utrzymać się na stałym poziomie 0,0%, podczas gdy stopa depozytowa ma pozostać na poziomie -0,5%. Słyszeliśmy również głosy nawołujące do wprowadzenia bodźców fiskalnych, które pomogłyby regionowi wyjść z kryzysu gospodarczego.

Oczekuje się, że liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA wzrośnie do 215 000 z 204 000 w zeszłym tygodniu. Raport zostanie opublikowany o godzinie 14:30.

Dzisiaj o 17:00 EIA opublikuje najnowsze dane inwentaryzacyjne. Oczekuje się, że zapasy ropy spadną o 1,34 miliona baryłek, podczas gdy zapasy benzyny wzrosną o 3,2 miliona baryłek. Pamiętajmy, że wczoraj ropa przeszła agresywną wyprzedaż po tym, jak Fatih Birol, szef Międzynarodowej Agencji Energii, stwierdził, że rynek energii ucierpi z powodu nadpodaży w pierwszej połowie.

EURUSD &ndash para notowała wzrosty od końca listopada i dopóki utrzymuje się powyżej 100-dniowej MA przy 1,1068, możliwy jest retest 1,1300. Spadki mogą sięgnąć poziomu 1,1000.

GBPUSD – dopóki utrzymujemy się powyżej 50-dniowej MA przy 1,3036, szerszy ruch wzrostowy może kontynuować. Poziom 1,3500 będzie prawdopodobnie stanowił opór. Przełamanie poniżej 1,2900 może skierować kurs na 1,2689.

EURGBP – para pozostaje w szerszym trendzie spadkowym i jeżeli tendencja utrzyma się, możliwy jest retest 0,8400. Odreagowanie może skierować notowania na opór przy 0,8600.

USDJPY – dopóki utrzymujemy się powyżej 50-dniowej MA przy 109,14, kurs może kierować się na 110,67. Spadek może z kolei doprowadzić do wsparcia przy 109,00.

FTSE 100 – oczekiwany spadek na otwarcie o 16 punktów do 7,555

DAX 30 -oczekiwany spadek na otwarcie o 69 punktów do 13,446

CAC 40 – oczekiwany spadek na otwarcie o 33 punkty do 5,978

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz