Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Obawy zdrowotne utrzymują się, wszystkie oczy zwrócone na BoE, 18.06.2020r.

Podziel się postem:

 

Zmienność na giełdach była wczoraj niska, ponieważ nie pojawiły się żadne nowe istotne wiadomości. Indeksy europejskie zamknęły się nieco na plusie, ale sesja była dość nieciekawa ze względu na niską zmienność i wolumeny. Optymizm urodził się w związku z informacją na temat leku Deksametyzon, który jako steryd w niskiej dawce pomógł zmniejszyć śmiertelność u pacjentów z Covid-19. Środek sprawdził się dobrze w badaniu klinicznym, a ponadto jest tani i ma wysoką podaż. Istnieją nadzieje, że lek będzie stosowany w leczeniu wirusa.

Jerome Powell, szef Fed, zeznawał wczoraj przed komisją House Financial Services Committee. Bankier powiedział, że nierozsądnie byłoby, gdyby Kongres zbyt szybko ograniczył wsparcie dla gospodarki. Skala kryzysu jest tak duża, że potrzeba bardzo luźnej polityki pieniężnej i fiskalnej, aby spróbować poradzić sobie z sytuacją. Powell powiedział też, że Fed jest gotowy podjąć działania w zakresie dodatkowego wsparcia, jeśli będzie ono wymagane. Nastrój na Wall Street był nieco pesymistyczny, a S&P 500 zakończył spadkiem o 0,36%.

Nastroje na giełdach w Azji Wschodniej są kiepskie, ponieważ częściowa blokada w Pekinie została bardziej zaostrzona, czego przykładem są anulowane dziesiątki lotów. Kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są na minusie ze względu na rosnącą liczbę infekcji w takich stanach jak Teksas i Arizona. Tym samym europejskie indeksy mogą otworzyć się niżej.

Wskaźnik CPI w Wielkiej Brytanii spadł z 0,8% w kwietniu do 0,5% w maju – to najniższa wartość od czterech lat. Pojawiły się jednak pewne obawy, że raport nie był dokładny, ponieważ nie można było zebrać około 30% cen wchodzących w skład obliczeń, dlatego nie należy polegać na tym odczycie. Bank Anglii (BoE) ogłosi dziś decyzję w sprawie stóp procentowych o godzinie 13:00. Stopy procentowe są utrzymywane na rekordowo niskim poziomie 0,1%. Na rynkach istnieje przekonanie, że BoE zwiększy skup aktywów o 100 miliardów funtów, czyli w sumie do 745 miliardów funtów. Niektórzy inwestorzy spekulują, że pakiet stymulacyjny wzrośnie nawet o 150 miliardów funtów.

Rynek ropy stracił wczoraj trochę na wartości, ale należy pamiętać, że we wtorek notowaliśmy wzrosty, ponieważ IEA podniosła prognozę popytu na 2020 r. We wtorek wieczorem raport API pokazał, że zapasy wzrosły o 3,9 miliona baryłek, podczas gdy konsensus wskazywał na ponad 150 000 baryłek. Wczoraj aktualizacja EIA wykazała, że zapasy w USA wzrosły o 1,21 miliona baryłek, podczas gdy ekonomiści spodziewali się spadku o 800 000 baryłek. Ten sam raport ujawnił, że zapasy benzyny wynoszą 1,66 miliona baryłek. Traderzy monitorują dane dotyczące zapasów energii jako sposób na sprawdzenie popytu.

W ostatnim czasie dolar amerykański przyciąga inwestorów poszukujących bezpiecznej przystani i jednocześnie traci na wartości, gdy traderzy wchodzą w tryb ryzyka. To spowodowało, że waluta spadła do najniższego poziomu od trzech miesięcy w ubiegłym tygodniu, kiedy benchmarki akcji w Europie i USA były odpowiednio na trzy- i czteromiesięcznych maksimach. Indeks dolara amerykańskiego wzrósł wczoraj, co prawdopodobnie wynikało z braku silnego wzrostu na giełdach. Dane mieszkaniowe z USA pokazały, że sytuacja zaczyna się poprawiać pod względem aktywności. Pozwolenia na budowę i rozpoczęte budowy mieszkań w maju wyniosły odpowiednio 1,22 miliona i 974,000. Odczyty były znacznie niższe niż te, które zostały opublikowane przed kryzysem zdrowotnym, ale co najważniejsze, oba wykazały poprawę w ciągu miesiąca.

Oczekuje się, że Narodowy Bank Szwajcarii utrzyma stopy na poziomie -0,75%. Decyzja zostanie opublikowana o godzinie 9:30.

O 14:30 USA opublikują szereg raportów ekonomicznych. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych ma spaść do 1,3 miliona z 1,54 miliona w poprzednim odczycie. Jeśli publikacja spadnie, będzie to spadek jedenasty tydzień z rzędu. Szacuje się, że odczyt sumy roszczeń wyniesie 19,8 miliona, podczas gdy poprzednia aktualizacja wynosiła 20,92 miliona. Ekonomiści spodziewają się, że raport Philly Fed w czerwcu wyniesie -23, co byłoby znaczną poprawą w stosunku do -43.1 w maju.

EURUSD – para notowała wzrosty od początku maja i jeżeli tendencja się utrzyma, kolejnym celem może być poziom 1,1495. W przypadku odreagowania, wsparcie znajduje się w okolicy 1,1200, a jego wybicie może doprowadzić do 1,1025.

GBPUSD – czwartkowa świeca dzienna może być formacją odwrócenia i może doprowadzić kurs w okolice 1,2424, gdzie znajduje się 50-dniowa MA. Opór dla wzrostów znajduje się przy 1,2684, przy 200-dniowej MA.

EURGBP – para pozostaje w trendzie wzrostowym przez ostatni miesiąc ponownie testując 0,9054. Możliwy jest cel przy 0,9239. Spadek może zostać wyhamowany na wsparciu przy 0,8845, gdzie znajduje się 50-dniowa MA.

USDJPY – para notowała spadki przez kilka ostatnich sesji. Wsparcie znajduje się przy 106,00. Odreagowanie może dotrzeć do oporu przy 108,42, gdzie znajduje się 200-dniowa MA.

FTSE 100 – oczekiwany spadek na otwarcie o 43 punkty do 6,210

DAX 30 – oczekiwany spadek na otwarcie o 68 punktów do 12,314

CAC 40 – oczekiwany spadek na otwarcie o 25 punktów do 4,970

Podziel się postem:

Dodaj komentarz