Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Obawy o handel wciąż wiszą nad giełdami, dane z Wlk. Brytanii w centrum uwagi, 30.09.2019r.

Podziel się postem:

 

Europejskie rynki akcji zakończyły piątek na plusie, podczas gdy giełdy amerykańskie zamknęły się na minusie. Spór handlowy między USA a Chinami pozostaje ważnym czynnikiem kształtującym kursy na rynkach światowych, dlatego wiadomość, że rozmowy handlowe zostaną wznowione w USA 10 października, pomogła nastrojom. Informacja pojawiła się po wiadomości, że chińskie firmy dokonały znacznych zakupów amerykańskich produktów wieprzowych i soi.

W sporze handlowym między USA a Chinami widzieliśmy już wiele wzlotów i upadków, a ostatni tydzień nie był wyjątkiem, ponieważ w piątek ogłoszono, że prezydent Trump rozważa sposoby ograniczenia ekspozycji USA na Chiny. Trump bierze pod uwagę np. ograniczenie inwestycji amerykańskich firm w Chinach, wykluczenie chińskich firm z giełd amerykańskich, a także ograniczenie ekspozycji inwestycyjnej USA na Chiny poprzez emerytury. Straty, które poniosły rynki amerykańskie, nie były duże, ale nie sprzyjają dobrym relacjom przed dyskusjami handlowymi w przyszłym miesiącu.

 

Ostatnie oskarżenia dotyczące Prezydenta Trumpa wciąż pozostają aktualne. Doniesiono, że pracownicy Białego Domu próbowali ukryć treść kontrowersyjnej rozmowy między Trumpem a prezydentem Ukrainy.

 

W nocy Chiny opublikowały produkcyjne i nieprodukcyjne odczyty PMI za wrzesień, a publikacje wyniosły odpowiednio 49,8 i 53,7, podczas gdy odczyty flash wykazały 49,5 i 53,8. Odczyt Caixin wyniósł 51,4, a szacunki przewidywały 50,2. Giełdy w Azji zachowują się w sposób mieszany, ponieważ lepsze niż oczekiwano raporty gospodarcze zostały zrównoważone przez problemy handlowe.

 

Odsuwając politykę na bok, gospodarka USA nadal jest w dobrej formie. Główny odczyt PCE, który jest preferowaną przez Fed miarą inflacji, spadł do 1,8% w stosunku do 1,7% w poprzednim czytaniu. W stosunku miesięcznym dochód osobisty i konsumpcja indywidualna wyniosły odpowiednio 0,4% i 0,1%. Trzeba przyznać, że odczyt konsumpcji nie był zbyt optymistyczny, ale przynajmniej dodatni.

 

Sterling znalazł się pod presją pod koniec ubiegłego tygodnia, kiedy Michael Saunders z Banku Anglii powiedział, że stopy procentowe mogą zostać obniżone, nawet jeśli Wielka Brytania dojdzie do porozumienia z UE. Komentatorzy byli zaskoczeni tym komunikatem, ponieważ Saunders tradycyjnie był po jastrzębiej stronie podziału BoE. Nasuwa się także pytanie, jak agresywna polityka łagodzenia zostanie wdrożona w przypadku scenariusza braku porozumienia.

 

W weekend Arlene Foster, szefowa DUP, powiedziała, że rozważy ograniczenie czasowe dla irlandzkiego backstopu. Gdyby ten pomysł nabrał rozpędu, może potencjalnie pozwoli uniknąć opcji braku porozumienia. Konferencja partii Tory będzie w centrum uwagi w świetle komentarzy szefa DUP.

 

Rynek ropy odnotował w zeszłym tygodniu dużą zmienność w związku z wiadomością, że Arabia Saudyjska wróci do pełnej produkcji wcześniej niż początkowo sądzono. Reżim irański twierdził, że prezydent Trump zaproponował zniesienie wszystkich sankcji wobec kraju w zamian za przeprowadzenie rozmów, ale Biały Dom odrzucił te komentarze.

 

Bezrobocie w Niemczech ma utrzymać się na stałym poziomie 5%, a raport zostanie ogłoszony o 9:55. O godzinie 10:30 napłynie kilka raportów z Wielkiej Brytanii. Oczekuje się, że odczyt PKB w drugim kwartale będzie stabilny w ujęciu rocznym i wyniesie 1,2%. Prognoza odczytu kredytów hipotecznych wynosi 4,2 miliarda funtów, co byłoby spadkiem z 4,61 miliarda funtów zarejestrowanych w lipcu. Stopa bezrobocia w strefie euro zostanie opublikowana o godzinie 11:00 i powinna utrzymać się na stałym poziomie 7,5%.

 

Odczyt Chicago PMI w zostanie ogłoszony o godz. 15:45, a ekonomiści spodziewają się, że wyniesie 50,2, w porównaniu z 50,4 w sierpniu.

 

EURUSD – kurs pozostaje w szerszym trendzie spadkowym i jeżeli zniżka się utrzyma, kolejnym celem może być 1,0900. Opór znajduje się przy  1,1100.

 

GBPUSD – notowania spadają od ponad tygodnia i jeśli przełamią 50-dniową MA przy 1,2261, możliwy będzie retest 1,2200. Wzrosty mogą poprowadzić kurs w kierunku 1,2400.

 

EURGBP – dopóki znajdujemy się powyżej 200-dniowej MA przy 0,8835 perspektywa pozostaje wzrostowa, a poziom 0,9000 może stać się oporem. Przełamanie poniżej 0,8786 może z kolei doprowadzić kurs do 0,8724.

 

USDJPY – jeśli kurs utrzyma się powyżej 107,08, gdzie znajduje się 50-dniowa MA, możliwy jest dalszy ruch w kierunku 109,31. W przypadku kontynuacji trendu spadkowego, notowania mogą dotrzeć do 106,00.

 

FTSE 100 – oczekiwany spadek na otwarcie o 11 punktów do 7,415.

 

DAX – oczekiwany spadek na otwarcie o 18 punktów do 12,362.

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz