Aktualności Analizy Forex Komentarze i opinie

Nowozelandzki dolar najsłabszy od 5 miesięcy, 10.05.2018r.

Podziel się postem:

 

Kluczowe informacje z rynków: 

  • Nowa Zelandia: RBNZ pozostawił stopy procentowe w Nowej Zelandii na niezmienionym poziomie. Główna stopa wynosi wciąż 1,75%. 
  • Japonia: Saldo rachunku bieżącego w Japonii w marcu znalazło się na poziomie 3122,3 mld JPY wobec oczekiwań zakładających 3010 mld JPY. 
  • Chiny: Inflacja CPI w Chinach w kwietniu wyniosła 1,8% rdr (wobec oczekiwań 1,9% rdr), natomiast inflacja PPI znalazła się na poziomie 3,4% rdr (przy oczekiwaniach zakładających 3,5% rdr). 
  • Rumunia: Bilans handlu zagranicznego w Rumunii w marcu wyniósł -1,057 mld EUR. 
  • Węgry: Bilans handlu zagranicznego na Węgrzech w marcu wyniósł 558 mln EUR. 
  • Czechy: Inflacja CPI w Czechach w kwietniu wyniosła 0,3% w ujęciu mdm oraz 1,9% w ujęciu rdr. Obie wielkości były wyższe od oczekiwań. 
  • Wielka Brytania: Dynamika produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii w marcu wyniosła 0,1% w ujęciu mdm (zgodnie z oczekiwaniami) oraz 2,9% w ujęciu rdr (mniej od oczekiwań, zakładających 3,1% rdr). 
  • Wielka Brytania: Bilans handlu zagranicznego w marcu znalazł się na poziomie -12,3 mld GBP wobec oczekiwań -11,25 mld GBP i wcześniejszego odczytu na poziomie -10,4 mld GBP.

Naszym zdaniem: Wczoraj wieczorem w centrum uwagi inwestorów na rynkach walutowych znajdowała się Nowa Zelandia. O godzinie 23.00 polskiego czasu opublikowana została bowiem decyzja RBNZ dotycząca stóp procentowych w tym kraju. Trudno mówić o zaskoczeniu – bank centralny Nowej Zelandii zachował się dokładnie tak jak oczekiwano, pozostawiając główną stopę procentową na niezmienionym, rekordowo niskim, poziomie (1,75%).

RBNZ zaskoczył jednak czymś innym – a mianowicie, gołębim wydźwiękiem wypowiedzi prezesa Adriana Orr’a, który ocenił, że następnym ruchem banku może być zarówno podwyżka, jak i cięcie stóp procentowych w Nowej Zelandii. Tym samym, retoryka nowego szefa RBNZ odbiegała od stanowiska jego poprzedników, opowiadających się wyraźniej za zacieśnianiem polityki monetarnej w tym kraju. Orr zaznaczył, że gospodarka Nowej Zelandii radzi sobie dobrze pod kątem wzrostu gospodarczego czy stopy bezrobocia, jednak przypomniał, że inflacja porusza się wciąż na uparcie niskim poziomie – i to ten ostatni czynnik sprawia, że szef banku centralnego ostrożnie podchodzi do kwestii ewentualnego zacieśniania polityki monetarnej.

Dla nowozelandzkiego dolara decyzja RBNZ i komunikat ze strony szefa tej instytucji oznaczały kontynuację przeceny – dzisiaj rano kurs NZD/USD otarł się nawet o poziom 0,69, jednak później odbił w górę do okolic 0,6930-0,6940. To najniższy poziom kursu od pięciu miesięcy.

NZDUSDDaily_10.05.png

Wykres dzienny NZD/USD

 

Tymczasem dzisiaj w centrum uwagi inwestorów będą najprawdopodobniej dane dotyczące inflacji w Stanach Zjednoczonych. Zbyt niski jej poziom jest od dłuższego czasu problemem dla Fed, który kontynuuje zacieśnianie polityki monetarnej w USA. W obliczu oczekiwania na dane, dzisiaj rano dostrzegalne jest odreagowanie spadkowe amerykańskiego dolara – delikatnie w górę odbijają m.in. notowania eurodolara.

EURUSDDaily_10.05.png

Wykres dzienny EUR/USD

Dorota Sierakowska
Dm Boś
Podziel się postem:

Dodaj komentarz