Aktualności Analizy Komentarze i opinie Towary, surowce

Notowania złota w wąskiej konsolidacji, 16.01.2019r.

Podziel się postem:

 

Od połowy listopada minionego roku aż do pierwszych dni roku bieżącego na wykresie złota trwał ruch wzrostowy. Doprowadził on notowania tego kruszcu z okolic 1200 USD za uncję do niemal 1300 USD za uncję. Jednak w ostatnich dniach na wykresie kruszcu trwa konsolidacja w rejonie 1280-1300 USD za uncję, która z dnia na dzień staje się coraz węższa.

Taki układ techniczny sugeruje, że inwestorzy na rynku złota nabierają sił na dynamiczne wybicie cen z obecnej konsolidacji. W którą stronę to wybicie nastąpi? Żaden scenariusz nie jest pewny, ale szala przechyla się póki co na korzyść strony popytowej. Byki na rynku złota w ostatnich dniach pokazują siłę – mimo umocnienia amerykańskiego dolara w ostatnich kilku dniach, cena złota utrzymuje się na stabilnym poziomie.

Co więcej, złoto jest atrakcyjnym aktywem w okresie podwyższonej awersji inwestorów do ryzyka. Mimo że w ostatnim czasie sytuacja na rynkach akcji się poprawiła, co odebrało kruszcowi część blasku, to problemem pozostają niepewne perspektywy polityczno-gospodarcze, takie jak przedłużający się chaos w sprawie Brexitu, impas w polityce USA i tamtejsze goverment shutdown oraz pogarszające się dane makro w głównych gospodarkach świata.

Obecnie kluczowym psychologicznym oporem na wykresie złota jest oczywiście poziom 1300 USD za uncję i to pokonanie tego poziomu byłoby sygnałem prawdopodobnego rozpoczęcia kolejnej fali wzrostów cen kruszcu. Dopóki ten opór się utrzymuje, pozostaje barierą dla strony popytowej.

FGOLDDaily_16.01.png

Notowania złota – dane dzienne

 

Dorota Sierakowska

Bossafx

Podziel się postem:

Dodaj komentarz