Aktualności Analizy Forex Komentarze i opinie

Notowania złota na drodze do piątej miesięcznej zniżki z kolei, 30.08.2010r.

Podziel się postem:

 

W bieżącym tygodniu notowania złota utknęły w konsolidacji. Cena tego kruszcu parę dni temu powróciła ponad psychologiczny poziom 1200 USD za uncję i utrzymała się powyżej niego, jednak okolice 1215-1216 USD za uncję wyhamowały zwyżkę i doprowadziły do odbicia cen w dół.

W tym tygodniu cenie złota ewidentnie brakuje impulsu, który mógłby ruszyć cenami w którymkolwiek kierunku. W rezultacie, podstawowy scenariusz wciąż jest spadkowy, za czym przemawia siła amerykańskiego dolara i perspektywy dalszego zacieśniania polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych.

Siła dolara wpływa negatywnie na złoto wielopoziomowo. Po pierwsze, w obliczu wyższych stóp procentowych w USA, inwestorzy preferują posiadanie w portfelu USD, ponieważ złoto jest aktywem, które nie generuje odsetek. Po drugie, USD zadziałał jako bardziej atrakcyjna „bezpieczna przystań” w obliczu ostatnich kryzysów związanych z wojną handlową USA i Chin czy też niepewnością wokół Turcji. Po trzecie, siła USD sprawia, że kruszec staje się drogi dla inwestorów nabywających go w innych walutach, w tym kluczowym chińskim juanie i indyjskiej rupii – a to sprzyja spadkowi popytu na złoto. W rezultacie, złoto najprawdopodobniej zanotuje już piąty z rzędu spadkowy miesiąc. Jeśli tak się stanie, to będzie to najdłuższa taka seria od 2013 roku.

FGOLDDaily_30.08.png

Notowania złota – dane dzienne

 

Bossafx

Dorota Sierakowska

Podziel się postem:

Dodaj komentarz