Aktualności Analizy Komentarze i opinie Towary, surowce

Notowania ropy próbują powrócić do wzrostów, 9.10.2018r.

Podziel się postem:

 

We wtorek kurs ropy WTI odbijał lekko w górę przełamując tym samym negatywną passę obserwowaną od czwartku. Podobnie wyglądała sytuacja na rynku ropy BRENT. Powrócił temat wyłączenia dostaw surowca z Iranu w kontekście amerykańskich sankcji na ten kraj, jakie wejdą w życie 4 listopada. Opublikowane wczoraj dane pokazały, że rynek szybciej dostosowuje się do tego wydarzenia. Eksport ropy z Iranu spadł w zeszłym tygodniu do 1,1 mln baryłek dziennie i niedługo możemy zejść poniżej bariery 1 mln baryłek. Tematem do „wyjaśnienia” pozostaje postawa Indii, które nie zdecydowały jeszcze, czy ograniczą dostawy surowca z Iranu pod wpływem presji USA.

W zeszłym tygodniu notowania ropy zaliczyły korektę po tym, jak pojawiły się informacje o możliwości zwiększenia wydobycia surowca przez Arabię Saudyjską w przyszłym miesiącu do rekordowych 10,7 mln baryłek dziennie. Na podobny krok może zdecydować się też Rosja.

Opublikowane wczoraj wieczorem słabsze projekcje dla globalnej gospodarki przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie mają dzisiaj większego przełożenia na notowania ropy. Rynek koncentruje się na wspomnianym Iranie, ale nie tylko. Huragan Michael, który zbliża się do wybrzeży Zatoki Meksykańskiej zwiększył swoją prędkość do 208 km/h, co może przekładać się na dalsze ograniczenia firm wydobywczych operujących w tym regonie (do tej pory cięcia wyniosły zaledwie 20 proc.). W przypadku ropy WTI znaczenie mają też informacje o pożarze w jednej z największej rafinerii w Kanadzie (St.John), która przetwarza dziennie 300 tys. baryłek surowca.

Co mówi analiza techniczna? Raczej nie wyklucza kontynuacji spadków rozpoczętych w ubiegłym tygodniu, co w takiej sytuacji klasyfikowałoby ostatnie odbicie, jako korektę. Na dziennym wykresie ropy Brent (FBRENT) uwagę zwracają ułożenia dziennych wskaźników, które mogą zapowiadać przynajmniej powrót w stronę strefy wsparcia 79,50-80,5 w kolejnych dniach, o ile nie coś większego. W przypadku ropy WTI (FOIL) podaż może mieć łatwiejsze zadanie, biorąc pod uwagę fakt, że w ostatnich dniach zeszliśmy nieco poniżej poprzedniego szczytu z początku lipca.

 

FBRENTDaily.png

Wykres dzienny FBRENT

 

Marek Rogalski

DM Boś

 

FOILDaily.png

Wykres dzienny FOIL

Podziel się postem:

Dodaj komentarz