Aktualności Analizy Komentarze i opinie Towary, surowce

Notowania miedzi pod presją podaży, 26.06.2018r.

Podziel się postem:

 

Druga połowa czerwca na rynku miedzi jest okresem wyraźnej przewagi strony podażowej. Cena tego metalu w Stanach Zjednoczonych jeszcze w pierwszej połowie bieżącego miesiąca dotarła do okolic 3,30 USD za funt, jednak teraz niewiele przekracza już barierę 3 USD za funt. Tym samym, notowania miedzi dotarły do najniższych poziomów od początku kwietnia br.

Presja spadkowa widoczna na wykresie cen miedzi jest w dużej mierze wynikiem narastającego konfliktu handlowego na linii Stany Zjednoczone – Chiny. Wielkimi krokami zbliża się termin wprowadzenia wzajemnych wysokich ceł na sporą część różnorakich towarów i produktów, a obie strony sporu zamiast negocjować, zaostrzają retorykę. Zaburzenia w relacjach handlowych pomiędzy Chinami a USA to sprawa istotna dla całej globalnej gospodarki, gdyż oba kraje mają na światowym rynku ogromne znaczenie.

W obliczu powyższego konfliktu, na drugi plan schodzą inne istotne kwestie na rynku miedzi, w tym zagrożenie strajkiem w kopalni Chuquicamata – drugiej największej kopalni miedzi w Chile. Jednocześnie, warto mieć na uwadze fakt, że poziom 3 USD za funt jest obecnie ważną techniczną barierą dla strony podażowej.

FCOPPERDaily_26.06.png

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

 

Dorota Sierakowska

Bossafx

Podziel się postem:

Dodaj komentarz