Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Niższe otwarcie w Europie po wzrostach na bazie raportów z rynku pracy USA, 9.12.2019r.

Podziel się postem:

 

Rynki Europejskie i amerykańskie zakończyły tydzień pozytywnym akcentem dzięki imponującemu raportowi o zatrudnieniu z USA. Odczyt wyniósł 266 000, co przerosło oczekiwania szacowane w okolicy 180 000. Raport październikowy został skorygowany z 128 000 do 156 000. Stopa bezrobocia szacowana była na stałym poziomie 3,6%, jednak odczyt spadł do 3,5% – 50-letniego minimum. Średnie zarobki wyniosły 3,1%, a poprzednią publikację skorygowano do 3,2%. Pod każdym względem był to imponujący raport z rynku pracy i jednocześnie najsilniejszy od wielu miesięcy.

W ubiegłym tygodniu negocjacje handlowe między USA a Chinami były nadal bacznie obserwowane, mimo że tak naprawdę niewiele się wydarzyło. Aktualizacje gospodarcze z USA na początku tygodnia były rozczarowujące. Odczyt produkcyjny ISM spadł do 48,1, a raport poza produkcją do 53,9. Oczekując na dane o zatrudnieniu, inwestorzy byli nieco ostrożni, obawiając się, że aktualizacja może być słaba, dlatego świetne wyniki tym bardziej zaskoczyły traderów. Dolar amerykański umacniał się na bazie raportu NFP. Kiedy Fed obniżył stopy procentowe w październiku, po raz trzeci od czerwca, bank centralny zasugerował, że będzie to ostatnia zmiana stóp w najbliższym czasie. Część traderów nazwała ten ruch jastrzębim cięciem. Biorąc pod uwagę historycznie niską stopę bezrobocia, w połączeniu z przyzwoitym wzrostem zarobków, bank centralny faktycznie może wstrzymywać się od działań w tej kwestii przez pewien czas.

 

Telenowela handlowa między USA a Chinami pozostanie w centrum uwagi w tym tygodniu, ponieważ administracja Trumpa nadal planuje wprowadzić taryfy celne na chińskie towary o wartości ponad 150 miliardó w dolarów w dniu 15 grudnia, chyba że coś się zmieni do tego czasu. Pod koniec ubiegłego tygodnia Pekin potwierdził, że zniesie cła importowe na wieprzowinę, a także dostawy soi z USA, co nieco pomogło w negocjacjach. Administracja Trumpa dąży do zapewnienia surowszych przepisów w zakresie praw własności intelektualnej, więc jest mało prawdopodobne, aby uwolnienie towarów rolnych było wystarczające do zawarcia znaczącej umowy.

 

Sterling notował wzrosty w zeszłym tygodniu, ponieważ pro-biznesowa partia konserwatystów utrzymuje swoją przewagę w sondażach. Funt osiągnął względem euro poziom ostatnio widziany w maju 2017 r., natomiast względem dolara zanotował największą przewagę od siedmiu miesięcy.

 

W weekend Chiny opublikowały najnowsze dane handlowe. Import wzrósł o 0,3%, podczas gdy ekonomiści spodziewali się spadku o 1,8%. Październikowy odczyt wyniósł -6,4%. Duże odbicie importu wskazuje, że popyt krajowy znowu rośnie – co jest zgodne z najnowszymi produkcyjnym i nieprodukcyjnymi raportami z Chin. Eksport spadł o 1,1%, podczas gdy szacunki wskazywały wzrost o 1%. Końcowy odczyt japońskiego kwartalnego PKB w ujęciu rocznym wyniósł 1,8%, podczas gdy szacunek wskazywał na 0,7%. Giełdy w Azji notowały wzrosty na bazie danych ekonomicznych.

 

O 8:00 rano napłynęły dane handlowe z Niemiec. Szczególnie uważnie obserwowany jest eksport, ponieważ kraj ten posiada duży sektor produkcyjny, podczas gdy globalny popyt spada. Ekonomiści spodziewali się spadku eksportu o 0,7%, podczas gdy wynik wykazał wzrost 1,2%. Import, zgodnie z prognozą, wyniósł 0,0%.

 

Dzisiaj oczekujemy ró wnież na publikacje z rynku mieszkaniowego Kanady. Oczekuje się, że liczba rozpoczętych budów wzrośnie o 221 200, a pozwolenia na budowę spadną o 2%.

 

EURUSD – kurs notował spadki od połowy października, a przełamanie w dół 1,1000 może skierować parę na 1,0900-1,0879. Wzrosty mogą z kolei dotrzeć do oporu przy 1,1179.

 

GBPUSD – para znajduje się w trendzie wzrostowym od początku września i jeżeli ta tendencja utrzyma się, celem może być poziom 1,3361. Wsparcie wyznaczyć można przy 1,3000.

 

EURGBP – w ostatnim czasie kurs spadł do poziomu ostatnio notowanego w maju 2017. Przełamanie poniżej 0,8400 może otworzyć drogę na retest 0,8313. Odbicie z kolei przyniesie perspektywę osiągnięcia poziomu 0,8600.

 

USDJPY – dopóki utrzymujemy się powyżej 50-dniowej MA przy 108,54, kolejnym celem może być 110,00. Spadek poniżej  może z kolei poprowadzić kurs w kierunku 107,88.

 

FTSE 100 – oczekiwany spadek na otwarcie o 19 punktów do 7,220.

 

DAX – oczekiwany spadek na otwarcie o 1 punkt do 13,165.

 

CAC 40 – oczekiwany spadek na otwarcie o 11 punktów do 5,861.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz