Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Niższe otwarcie w Europie po niepowodzeniu szczepionki na Covid-19, ropa umacnia się, 24.04.2020r.

Podziel się postem:

 

Za nami kolejny dobry dzień dla ropy naftowej. Energia kontynuowała odbicie, które rozpoczęło się w środę. Wczoraj ropa WTI i Brent zamknęły się odpowiednio 19,7% i 4,7% wyżej. W ciągu ostatnich dwóch sesji WTI wzrosła ponad 40%, a pozytywny ruch pomógł poprawić nastroje zarówno na rynku akcji, jak i metali. Imponujące ożywienie na rynku ropy naftowej było częściowo napędzane przez prezydenta Trumpa, który surowo ostrzegł Iran. Amerykański przywódca powiedział, że irańskie niszczyciele zostaną zniszczone przez marynarkę wojenną, jeśli będą nękały amerykańskie statki. Oczywiście takie ostrzeżenie mogłoby się spotkać z odpowiedzią rządu irańskiego, który wyraźnie stwierdził, że będzie atakował każdy statek zagrażający bezpieczeństwu narodowemu. Po obu stronach odbyły się trudne rozmowy, ale najprawdopodobniej nic z nich nie wyniknie. Pojawiły się również cyniczne komentarze, że „Donald” wybrał walkę o nic, by podsycić napięcia polityczne. Po drugie, odgadując zamiary prezydenta USA, słowne potyczki mogły mieć na celu umocnienie rynku ropy. Spekulacje na temat możliwych cięć produkcji również wpłynęły na jej wzrosty. Nie jest tajemnicą, że w Stanach Zjednoczonych kończy się miejsce na przechowywanie “czarnego złota”. Regulator energii w Oklahomie poinformował, że producenci mogą zamknąć studnie bez utraty dzierżawy. To otwiera drzwi do niższej produkcji. OPEC+ ujawnił plany ograniczenia produkcji o prawie 10 milionów baryłek dziennie od następnego miesiąca, ale mówiono, że niektórzy jego członkowie rozważają dodatkowe cięcia.

Zwyżkowy ruch ropy pomógł wczoraj europejskim giełdom osiągnąć znaczny wzrost. Akcje w USA utrzymywały się na plusie w pierwszych godzinach handlu, ale ogłoszono że Remdesivir – lek przeciwwirusowy firmy Gilead Sciences – nie sprawdził się badaniu klinicznym, jako potencjalna szczepionka na Covid-19. Wiadomość ta odebrała bykom impet, a amerykańskie akcje zakończyły dzień płasko. Gilead nadal utrzymuje, że lek może przynieść korzyści pacjentom z Covid-19, ale inwestorzy nie biorą tego pod uwagę. Późnym wieczorem amerykańska Izba Reprezentantów poparła pakiet ratunkowy w wysokości 484 miliardów dolarów. Prezydent USA zasugerował, że podpisze umowę. Większość środków zostanie wykorzystana na wsparcie przedsiębiorstw dotkniętych blokadami. Trump ostrzegł, że wytyczne dotyczące dystansu społecznego mogą zostać przedłużone do wczesnego lata.

W nocy rynki giełdowe na Dalekim Wschodzie notowały spadki, gdy wiadomość o nieudanych próbach leku dotarła do traderów. Ceny ropy wzrosły w ciągu ostatnich kilku godzin, podczas gdy złoto nieco spadło, wciąż jednak cena przekracza 1700 USD.

Dolar amerykański miał wczoraj zmienną sesję. Przez większość dnia kurs umacniał się, później jednak znacznie spadł po tym, jak Small Business Administration wydał wytyczne, które mogą utrudnić dużym korporacjom dostęp do rządowego programu pożyczek. Waluta amerykańska odrobiła straty po kilku godzinach. Kurs EUR/USD wyhamował z powodu zmienności dolara. Wspólna waluta osłabiła się z powodu złych danych dotyczących usług i produkcji z Francji i Niemiec. Odczyt poniżej 50,0 w raporcie PMI oznacza skurcz w gospodarce. Raport PMI dla usług z Francji i Niemiec spadł odpowiednio do 10,4 i 15,9. Oba raporty były rekordowo niskie dla każdego z tych krajów. Dane produkcyjne nie były tak złe, ale również wskazują na bolesne skurcze w działalności.

Również Wielka Brytania opublikowała kiepskie raporty gospodarcze, ponieważ odczyt PMI dla przemysłu spadł z 48 w marcu do 32,9 w kwietniu. Dane dotyczące usług były jeszcze gorsze, ponieważ odczyt w kwietniu spadł do 12,3. Pomimo okropnych wyników, indeks CMC GBP zanotował wzrost.

Ostatniej nocy konferencja UE, mająca na celu rozwiązanie kryzysu zdrowotnego, zakończyła się bez porozumienia. Europejscy przywódcy zgodzili się, że potrzebny jest ogromny pakiet ratunkowy, ale byli podzieleni co do jego wielkości i tego, czy fundusze zostaną wypłacone w formie pożyczek czy dotacji. Ursula Von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, zasugerowała, że pakiet będzie wart co najmniej 1 bilion euro. Francja, Hiszpania i Włochy starają się o dotacje, a Niemcy i Austria opowiadają się za pożyczkami. Ostatecznie połączenie dotacji i pożyczek zostanie prawdopodobnie uzgodnione jako kompromis.

Amerykańska gospodarka doświadczyła jeszcze więcej bólu wczoraj, ale inwestorzy wydawali się odporni na odczyty. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 4,4 miliona, przekraczając 4,2 miliona konsensusu. Poprzednie dwa odczyty wyniosły 5,23 miliona i 6,6 miliona, więc widzimy tendencję spadkową. Raport sprzedaży nowych domów w marcu wyniósł -15,4%. PMI dla produkcji i usług wyniosły odpowiednio 36,9 i 27 – oba wykazały znaczny spadek od marca.

Ekonomiści spodziewają się, że niemiecki odczyt IFO spadnie z 86,1 w marcu do 80 w kwietniu. Dane zostaną opublikowane o godzinie 10:00.Oczekuje się, że raport dotyczący amerykańskich dóbr trwałego użytku spadnie o 11,2%, należy pamiętać, że odczyt w lutym pokazał wzrost o 1,2%. Aktualizacja nieuwzględniająca transportu ma wartość -5,8%. Dane zostaną opublikowane o godzinie 14:30. O 16:00 zostanie opublikowany końcowy odczyt raportu o nastrojach konsumenckich Uniwersytetu Michigan, a konsensus wynosi 68.

EURUSD – dopóki utrzymujemy się poniżej 100-dniowej MA przy 1,1014, para może nadal spadać. Wsparcie znajduje się przy 1,0768, a przełamanie tego poziomu otworzy drogę w kierunku 1,0636. Przełamanie 1,1014 może z kolei skierować kurs w okolice 1,1147.

GBPUSD – kurs znajduje się w trendzie wzrostowym od końca marca. Opór znajduje się w okolicy  1,2647, gdzie mamy 200-dniową MA. Poziom 1,2800 może być dla rynku kolejną barierą. Spadek z kolei może skierować się na 1,2165.

EURGBP – para spada od połowy marca i jeśli ta tendencja utrzyma się, kurs może dążyć w kierunku 0,8626, gdzie znajduje się 100-dniowa MA. Odbicie może z kolei zmierzać w okolice 0,8865 lub 0,9000.

USDJPY – para znajduje się w trendzie spadkowym i dalsze spadki mogą doprowadzić kurs do poziomu 106,91. Przełamanie 106,91 może skierować cenę w okolice 106,00. Wybicie powyżej 109,38 da pretekst do ruchu na 110.00.

FTSE 100 – oczekiwany spadek na otwarcie o 84 punkty do 5,742

DAX 30 – oczekiwany spadek na otwarcie o 205 punktów do 10,308

CAC 40 – oczekiwany spadek na otwarcie o 83 punkty do 4,368

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz