Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Niższe ceny ropy ważą na sentymencie w Azji, Płaskie otwarcie w Europie, 28.04.2020r.

Podziel się postem:

 

Światowe rynki akcji rozpoczęły wczoraj tydzień pozytywnym akcentem, testując ponownie lokalne szczyty w miarę wzrostu optymizmu, że złagodzenie obostrzeń oraz spadek liczby infekcji i zgonów w Europie może oznaczać kolejny krok na długiej drodze powrotu do normalności. W całej Europie dzienny wskaźnik zgonów spadł do najniższego poziomu od tygodni. Takie informacje płyną do nas z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Hiszpanii i Włoch. W USA S&P 500 zamknął się na najwyższym poziomie od 10 marca, ponieważ niektóre stany przygotowują się do łagodzenia obostrzeń i ponownego otwarcia swoich gospodarek. Rynki azjatyckie notowały raczej mieszaną i ostrożną sesję, ponieważ dalsze spadki cen ropy ciążyły na sentymentach. Wygląda na to, że przełoży się to na podobnie ostrożne otwarcie w Europie. Podczas gdy giełdy w USA wydają się być znacznie bardziej żywiołowe, inwestorzy w innych krajach przyjmują znacznie ostrożniejsze podejście, jeśli chodzi o wybijanie nowych szczytów.

Podczas gdy ostrożny optymizm nadal panował na rynkach akcji, ceny ropy WTI w USA spadły o 25% z powodu obaw, że jakikolwiek wzrost popytu spowodowany wznowieniem działalności gospodarczej będzie niewystarczający, aby zrekompensować nadwyżkę podaży w wystarczająco szybkim tempie i zapobiec hurtowym bankructwom w amerykańskiej branży łupkowej. Wyprzedaży cen ropy naftowej w USA nie pomogła wiadomość, że amerykański fundusz naftowy będzie wyprzedawał swoje czerwcowe kontakty na rzecz kontraktów długoterminowych. Obecna rozbieżność między rynkami akcji i rynkiem ropy naftowej prawdopodobnie ma dużo wspólnego z perspektywą dalszych działań stymulujących ze strony banków centralnych, po tym jak Bank Japonii rozszerzył wczoraj zakres programu skupu obligacji, a przed nami jeszcze spotkanie amerykańskiej Rezerwy Federalnej, które rozpoczyna się dzisiaj oraz Europejskiego Banku Centralnego, które czeka nas w czwartek.

Podczas gdy giełdy nadal bazują na działaniach banków centralnych, dane gospodarcze uległy znacznemu pogorszeniu i raczej nie poprawią się w krótkim okresie, co oznacza, że inwestorzy wydają się bazować na oczekiwaniach, że sytuacja gospodarcza wróci szybko do normy, gdy tylko rządy powoli zaczną luzować ograniczenia. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne, choć zbliża się lato, a cieplejsze temperatury mogą pomóc powstrzymać wzrost odsetka infekcji w krótkim okresie.

Informacje o pomocy podatkowej dla małych przedsiębiorstw ze strony kanclerza skarbu Rishi Sunaka również pomogły podbudować zaufanie, że każde uderzenie w brytyjską gospodarkę może być krótkotrwałe. Oczekuje się, że dzisiejsze dane gospodarcze wykażą jak bardzo kryzys wpłynął na brytyjskiego konsumenta. Najnowsze wyniki sprzedaży detalicznej CBI w kwietniu powinny gwałtownie spaść do -40, z -3 w marcu. W Hiszpanii oczekuje się, że stopa bezrobocia w pierwszym kwartale wzrośnie z 13,78% do 15,65%, choć w rzeczywistości prawdopodobnie będzie znacznie wyższa niż obecnie. Oczekuje się, że USA wykażą dalszy gwałtowny spadek zaufania konsumentów w kwietniu, ze 120 do 88, za czym stoi gwałtowny wzrost liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, który wpływa na spadek w okolice pięcioletniego minimum.

EURUSD – para znajduje się w konsolidacji, ze wsparciem przy 1,0720. Obecne odbicie musiałoby przełamać szczyt sprzed dwóch tygodni w okolicy 1,1000. Tendencja pozostaje spadkowa z kierunkiem na 1,1000.

GBPUSD – opór znajduje się przy 50-dniowej MA w okolicy 1,2475 oraz przy 1,2500. Konieczne jest przełamanie 1,2500, by możliwy był ruch w okolice 200-dniowej MA przy 1,2625. Wsparcie znajduje się przy zeszłotygodniowych dołkach, przy 1,2270.

EURGBP – para wyhamowała na wsparciu przy 0,8680. Poziom ten musi utrzymać cenę, w innym wypadku czekają nas dalsze spadki w okolice 0,8620. Opór znajduje się przy 0,8780, i następnie przy szczytach z zeszłego tygodnia w okolicy 0,8870.

USDJPY – wsparcie znajduje się przy 106,80. Jest to kluczowy poziom, który utrzymuje cenę od połowy marca. Brak znaczącego odbicia zwiększa prawdopodobieństwo spadków w kierunku marcowych dołków, a nawet w okolice 105,00.

FTSE100 – oczekiwany spadek na otwarcie o 6 punktów do 5,840

DAX – oczekiwany wzrost na otwarcie o 5 punktów do 10,665

CAC40 – otwarcie oczekiwane na niezmienionym poziomie do 4,505

Podziel się postem:

Dodaj komentarz