Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Niewielkie odreagowanie w Europie, niepokoje na linii USA-Chiny wciąż widoczne, 9.10.2019r.

Podziel się postem:

 

Wczoraj inwestorzy trochę się obawiali, ponieważ napięcia handlowe między USA a Chinami wzrosły, co spowodowało spadki na giełdach w Europie i USA. W tym tygodniu USA dodały 28 chińskich firm na swoją czarną listę podmiotów, co nie zostało dobrze odebrane w Pekinie. Chińskie ministerstwo handlu wezwało USA do usunięcia sankcji wobec chińskich firm. Rząd chiński przygotowuje się do działań odwetowych przeciwko USA.

Na początku tygodnia Pekin wyjaśnił, że nie pójdzie na kompromis w sprawie polityki przemysłowej ani dotacji rządowych. Liu He, wicepremier Chin, będzie prowadził kolejną rundę dyskusji handlowych, ale nie będzie nosił tytułu „specjalnego wysłannika”. Rząd USA nałożył ograniczenia wizowe na chińskich urzędników w odpowiedzi na chińskie traktowanie społeczności muzułmańskiej w Sinciangu. Pekin wezwał USA do nie wtrącania się w chińskie sprawy wewnętrzne, co wywarło presję na akcje w Azji. Wszystko to powoduje, że inwestorzy nie są zbyt optymistyczni wobec rozmów handlowych, które odbędą się jutro.

 

Kontynuując temat trudnych rozmów, jeśli chodzi o relacje między Wielką Brytanią a UE, kanclerz Merkel powiedziała, że umowa jest „przejmująco mało prawdopodobna”. Ze strony brytyjskiej Johnson powiedział, że osiągnięcie porozumienia jest „w zasadzie niemożliwe”, co negatywnie wpłynęło na nastroje wokół funta szterlinga. Pomimo tych delikatnych rozmów, Simon Coveney powtórzył pogląd, że Dublin i Bruksela ciężko pracują, aby uzyskać umowę, ale nie można jej przyjąć “za wszelką cenę”.

 

Jerome Powell powiedział, że Fed wkrótce zacznie powiększać swój bilans, dążąc do poprawy warunków udzielania kredytów. Bankier wyraźnie stwierdził, że “nie jest to QE” i chodzi o płynność. Jeśli chodzi o stopy procentowe, amerykański bank centralny jest nadal zależny od danych.

 

W ubiegłym tygodniu pojawiły się obawy o kondycję globalnej gospodarki, więc wczorajsze mieszane dane gospodarcze nie pomogły wiele, aby rozwiać te obawy. Zamówienia niemieckie wzrosły miesięcznie o 0,3%, co było znacznie lepsze niż oczekiwany przez handlowców spadek o 0,1%. Raport lipcowy został skorygowany z -0,6% do -0,4%, co również jest pozytywnym krokiem. Wyniki były obiecujące, ale nadal istnieją poważne obawy dotyczące niemieckiej gospodarki.

 

W Stanach Zjednoczonych wskaźnik PPI spadł do 1,4% z 1,8%, podczas gdy odczyt podstawowy spadł z 2,3% do 2%. Podstawowy komponent uważa się za lepszą miarę popytu bazowego, który ewidentnie spada. Jeśli popyt na poziomie fabryki maleje, może to oznaczać, że CPI również spadnie, co może zwiększyć komentarze, że Fed powinien obniżyć stopy procentowe.

 

O 16:00 zostanie opublikowana amerykańska aktualizacja JOLTS, a ekonomiści spodziewają się wyniku 7,19 miliona, co byłoby niewielkim spadkiem z 7,21 miliona w lipcu. Oczekuje się, że zapasy ropy w USA wzrosną o 2,6 miliona baryłek, podczas gdy zapasy benzyny spadną o 263 000 baryłek

 

EURUSD – kurs pozostaje w szerszym trendzie spadkowym i jeżeli zniżka się utrzyma, kolejnym celem może być 1,0800. Opór znajduje się przy  1,1100.

 

GBPUSD – notowania spadają od ponad dwó ch tygodni i jeśli utrzymają się poniżej  50-dniowej MA przy 1,2254, możliwy będzie retest 1,2000. Wzrosty mogą poprowadzić kurs w kierunku 1,2400.

 

EURGBP – dopóki znajdujemy się powyżej 200-dniowej MA przy 0,8832 perspektywa pozostaje wzrostowa, a poziom 0,9000 może stać się oporem. Przełamanie poniżej 0,8786 może z kolei doprowadzić kurs do 0,8724.

 

USDJPY – przełamanie poniżej 106,48 może otworzyć drogę na retest 106,00. Poziom 108,47 stanowi opór dla wzrostów.

 

FTSE 100 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 19 punktów do 7,162.

 

DAX – oczekiwany wzrost na otwarcie o 26 punktów do 11,996.

 

CAC 40 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 16 punktów do 5,472.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz