Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Niepokoje na linii USA-Chiny osłabiają pozytywne nastroje po publikacjach z rynku pracy USA, 7.10.2019r.

Podziel się postem:

 

Rynki akcji w Europie i USA zakończyły ubiegły tydzień wzrostowo dzięki raportowi o zatrudnieniu z USA. W ubiegłym tygodniu na rynkach globalnych panowała duża zmienność, ponieważ inwestorzy martwili się o kondycję światowej gospodarki z powodu szeregu rozczarowujących raportów dotyczących produkcji i usług. Sektor usług w Wielkiej Brytanii kurczy się, a niemiecki odczyt produkcji był najniższy od 10 lat, podobnie jak aktualizacja produkcji amerykańskiego ISM. Oczywiste jest, że zarówno gospodarka niemiecka, jak i amerykańska zwalniają, dlatego w połowie ubiegłego tygodnia nastąpił gwałtowny spadek na światowych giełdach.

Inwestorzy handlowali ostrożnie przed raportem NFP z USA, ponieważ obawiali się, że słabe dane mogą spowodować kolejną rundę wyprzedaży. Odczyt wykazał, że we wrześniu dodano 136 000 miejsc pracy, podczas gdy szacunek wynosił 145 000. Raport sierpniowy został zrewidowany w górę o 38 000 do 168 000. Stopa bezrobocia spadła do 3,5%, najniższego poziomu od pięćdziesięciu lat. Średnie zarobki spadły do 2,9% z 3,2%. Ogólnie rzecz biorąc publikacje z rynku pracy były dobre i skłoniły inwestorów do kupowania na rynkach akcji. Dane odsunęły część niepokojów o zdrowie amerykańskiej gospodarki.

 

Gospodarka amerykańska posiada pewne słabości, w niektórych obszarach wykazuje jednak też siły. Nadal trwają rozmowy odnośnie tego, czy Fed obniży stopy procentowe jeszcze w tym miesiącu, ale biorąc pod uwagę, że stopa bezrobocia jest najniższa od wielu dziesięcioleci, istnieje mocny argument za tym, by Fed na ten moment wstrzymał się z cięciem.

 

W tym tygodniu wznowione zostaną rozmowy handlowe między USA i Chinami. Inwestorzy będą uważnie obserwować rozwój sytuacji, ponieważ konflikt między dwiema największymi gospodarkami na świecie był głównym źródłem zmienności w ciągu roku. Akcje w Azji wyprzedawały się, ponieważ inwestorzy nie mają zbytniej nadziei na zawarcie umowy. Doniesiono, że Chiny zawęziły liczbę tematów, które chętnie omawiają, co stłumiło nastroje inwestycyjne. Uważa się, że Chiny nie są skłonne iść na kompromis w sprawie dotacji rządowych lub polityki przemysłowej – w obszarach, w których amerykański zespół chce reform.

 

W tym tygodniu w centrum uwagi będą negocjacje w sprawie Brexitu. Francuski prezydent, Emmanuel Macron, powiedział, że Wielka Brytania będzie miała czas do końca tygodnia na aktualizację swoich propozycji wyjścia z UE. Premier Johnson powtórzył swój pogląd, że Wielka Brytania opuści UE pod koniec miesiąca, mimo że powstała ustawa, która zmusi go do złożenia wniosku o przedłużenie w celu uniknięcia scenariusza braku porozumienia.

 

Prezydent Trump prawdopodobnie pozostanie pod presją w związku z dochodzeniem w sprawie jego rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy, ponieważ zgłosił się drugi informator. Osoba ta ma rzekomo informacje o kontrowersyjnych kontaktach Trumpa z Ukrainą.

 

Ankieta Halifax dotycząca cen domów w Wielkiej Brytanii zostanie opublikowana o godz. 9:30. Raport ma wykazać wzrost o 0,1% w ujęciu miesięcznym, co byłoby ochłodzeniem z wyniku 0,3% opublikowanym w sierpniu.

 

EURUSD – kurs pozostaje w szerszym trendzie spadkowym i jeżeli zniżka się utrzyma, kolejnym celem może być 1,0800. Opór znajduje się przy  1,1100.

 

GBPUSD – notowania spadają od ponad tygodnia, jednak jeśli utrzymają 50-dniową MA przy 1,2251, możliwy będzie retest 1,2600. Spadki mogą poprowadzić kurs w kierunku 1,2200.

 

EURGBP – dopóki znajdujemy się powyżej 200-dniowej MA przy 0,8833 perspektywa pozostaje wzrostowa, a poziom 0,9000 może stać się oporem. Przełamanie poniżej 0,8786 może z kolei doprowadzić kurs do 0,8724.

 

USDJPY – dopóki kurs utrzymuje się poniżej 50-dniowej MA przy 106,99, ruch spadkowy może być kontynuowany z celem na 106,00. Poziom 108,47 może stanowić opór dla wzrostów.

 

FTSE 100 – oczekiwany spadek na otwarcie o 9 punktów do 7,146.

 

DAX – oczekiwany wzrost na otwarcie o 6 punktów do 12,018.

 

CAC 40 – oczekiwany spadek na otwarcie o 2 punkty do 5,486.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz