Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Niepewność handlowa powoduje spadki w Europie, 6.08.2019r.

Podziel się postem:

 

Rynki akcyjne notowały wczoraj mocną wyprzedaż, ponieważ na pierwszych stronach gazet dominowały nagłówki dotyczące napięć handlowych między dwiema największymi gospodarkami świata, USA i Chinami. Chiński juan spadł poniżej  poziomu 7 w stosunku do dolara amerykańskiego. Chiński bank centralny ma doświadczenie we wspieraniu waluty, a jego brak interwencji na rynku był postrzegany jako interwencja – pozwalał rynkowi osłabiać walutę.

Prezydent Trump oskarżył Chiny o manipulowanie kursami, ponieważ osłabienie juana będzie wspierać eksport. W 2015 r. Ludowy Bank Chin celowo zdewaluował juana w miarę stygnięcia gospodarki, co wywołało ogromną wyprzedaż światowych akcji. Pekin poinstruował przedsiębiorstwa państwowe, by zaprzestały importu amerykańskich produktów rolnych, co dodatkowo pogorszyło stosunki z USA i mocno uderzyło w giełdy.

 

Traderzy uciekali w kierunku bezpiecznych instrumentów. Jen japoński, frank szwajcarski i złoto mocno skorzystały na gwałtownym spadku akcji. Odwrotna korelacja złota do dolara amerykańskiego pomogła metalowi osiągnąć najwyższy poziom od sześciu lat. Fed obniżył stopy procentowe w zeszłym tygodniu, a ostatnia aktualizacja z rynku pracy była dość pozytywna, jednak biorąc pod uwagę napięcia handlowe, inwestorzy oczekują, że Fed ponownie obniży stopy procentowe w tym roku, a to wpływa na notowania dolara.

 

Rynek energii również ucierpiał, ponieważ inwestorzy obawiają się, że eskalacja napięć między USA i Chinami zaszkodzi światowemu popytowi na ropę i gaz. Wczoraj WTI, ropa Brent i gaz ziemny traciły na wartości. Rynek energii może działać jako barometr kondycji światowej gospodarki, a wojna między dwiema największymi gospodarkami na świecie mocno wpływa na nastroje.

 

Największe gospodarki świata opublikowały swoje dane z sektora usług, jednak raporty nie były zbyt imponujące. Chiński odczyt spadł do 51,6 z 52. Francuska aktualizacja wyniosła 52,6, co nieco wyprzedziło prognozę 52,2. Niemiecki odczyt wyniósł 54,5, (poprzedni 55,4). Wyniki w Wielkiej Brytanii były miłym zaskoczeniem, ponieważ publikacja wyniosła 51,4, co przekroczyło prognozę 50,2. Nieprodukcyjna aktualizacja amerykańskiego ISM spadła do 53,7 z 55,1 w czerwcu.

 

W nocy giełdy w Azji notowały spadki spowodowane sporem handlowym między USA i Chinami. Pekin potwierdził, że nakłada na przedsiębiorstwa państwowe zakaz zakupów amerykańskich produktów rolnych i „nie wyklucza” nałożenia ceł na import produktów rolnych z USA. Chiński bank centralny ustalił punkt środkowy juana na 6,9683, ale inwestorzy będą pilnować notowań waluty, ponieważ jest to ważne narzędzie w chińskim arsenale przeciwko USA.

 

Reserve Bank of Australia (RBA) utrzymał stopy na poziomie 1%, zgodnie z prognozami. Bank obniżył tegoroczną prognozę wzrostu do 2,5% z 2,75%.

 

Aktualizacja US JOLTS napłynie o godzinie 16:00. Inwestorzy spodziewają się odczytu 7,31 miliona. James Bullard z Rezerwy Federalnej przemówi w Waszyngtonie o 18:00. Bankier znany jest z gołębich poglądów.

 

EURUSD – kurs odreagował w zeszłym tygodniu i jeżeli wzrostowe odbicie zostanie podtrzymane, wówczas nowym celem może być 1,1300, gdzie znajduje się 200-dniowa MA. Jeżeli szerszy trend spadkowy będzie kontynuowany, notowania mogą dotrzeć do 1,1000.

 

GBPUSD &ndash para notuje spadki od połowy marca i jeśli trend się utrzyma, kolejnym celem może być poziom 1,2000. Obszar przy 1,2400 może stanowić obecnie opór.

 

EURGBP – kurs notował wzrosty przez ponad dwa miesiące i jeżeli utrzyma się powyżej 0,9089, notowania mogą dotrzeć do 0,9300. Spadki mogą skierować się w okolice 0,9000.

 

USDJPY – kursu pozostawał w trendzie spadkowym od kwietnia i jeżeli tendencja się utrzyma, notowania mogą dotrzeć w okolice 104,63. Opór znajduje się przy 50-dniowej MA na poziomie 108,16.

 

FTSE 100 – oczekiwane spadki na otwarcie o 30 punktów do 7,193

 

DAX – oczekiwane spadki na otwarcie o 10 punktów do 11,648

 

CAC 40 – oczekiwane spadki na otwarcie o 8 punktów do 5,233

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz