Aktualności Analizy Komentarze i opinie Towary, surowce

Nieoczekiwany wzrost zapasów ropy naftowej w USA, 1.08.2018r.

Podziel się postem:

 

Notowania ropy naftowej na początku wczorajszej sesji delikatnie zniżkowały, jednak spadki przyspieszyły w kolejnych godzinach. W przypadku cen amerykańskiej ropy naftowej WTI, oznaczały one odbicie się od bariery 70 USD za baryłkę w dół i spadek o niemal 2% – a dzisiaj rano zbliżenie się już do poziomu 68 USD za baryłkę. Niewiele mniejszą zniżkę zaliczyły wczoraj notowania ropy Brent, które z poziomów przekraczających 75 USD za baryłkę zeszły do rejonu 74 USD za baryłkę i dzisiaj rano poruszają się już poniżej tej bariery.

W szerokim kontekście rynkowym, presja spadkowa na notowaniach ropy naftowej jest uzasadniona fundamentalnie ze względu na rosnącą produkcję tego surowca na świecie oraz obawy dotyczące przyszłego popytu na ropę w obliczu konfliktu handlowego na linii USA-Chiny. Rośnie produkcja ropy naftowej z łupków w Stanach Zjednoczonych, wydobycie zwiększa także Rosja.

FOILDaily_1.08.png

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

 

Dodatkowo, gotowość do dalszego zwiększania wydobycia deklaruje Arabia Saudyjska – przy czym wiele wskazuje także na to, że w kraju tym niedługo rozwiązany zostanie problem dotyczący eksportu ropy naftowej przez Morze Czerwone po ubiegłotygodniowych atakach jemeńskich bojówek na dwa tankowce. Kolejnym czynnikiem sprzyjającym niższym cenom ropy naftowej są pojednawcze sygnały ze strony Donalda Trumpa, dotyczące relacji Stanów Zjednoczonych oraz Iranu. Możliwe, że administracja USA złagodzi swoje stanowisko w kwestiach sankcji na eksport ropy naftowej z Iranu, a to zapewne oznaczałoby m.in. wyłączenia przyznane niektórym ważnym dotychczasowym importerom irańskiego surowca.

Niemniej, ostateczny cios cenom ropy wczoraj zadały dane dotyczące zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Amerykański Instytut Paliw (API, American Petroleum Institute) podał, że zapasy ropy w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 5,6 mln baryłek. To spore zaskoczenie dla inwestorów, oczekującym spadku zapasów ropy naftowej o ponad 3 mln baryłek. Dzisiaj analogiczny raport dotyczący zapasów przedstawi Departament Energii USA, aczkolwiek po publikacji API oczekiwania dotyczące tego odczytu są już nieco inne.

FBRENTDaily_1.08.png

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

Dorota Sierakowska

Bossafx

Podziel się postem:

Dodaj komentarz