Aktualności Analizy Komentarze i opinie Towary, surowce

Nerwowe ruchy notowań kawy, 6.11.2018r.

Podziel się postem:

 

Ostatnie kilka tygodni na rynku kawy to okres podwyższonej zmienności cen tego surowca. O ile lato i wczesna jesień upłynęły na tym rynku pod znakiem pogłębiających się, systematycznych przecen, które sprowadziły notowania kawy w USA do poziomów nieprzekraczających 100 centów za funt, to przełom września i października przyniósł dynamiczne odbicie notowań tego surowca w górę.

Pod koniec października notowania kawy w Stanach Zjednoczonych ustabilizowały się w okolicach 120 centów za funt, jednak szybko pojawiła się presja spadkowa. Ostatnie sesje na rynku kawy to okres podwyższonej zmienności i gwałtownych wahań cen w okolicach 112-120 centów za funt.

Krótkoterminowy potencjał do zwyżki cen kawy prawdopodobnie się już wyczerpał. Ostatnie tygodnie przyniosły szybkie tempo zamykania krótkich pozycji netto przez inwestorów instytucjonalnych na rynku kawy, co sprowadziło ich wartość do rejonów tegorocznej średniej. To oznacza, że zjawisko tzw. short covering nie będzie wspierało cen kawy w kolejnych tygodniach tak, jak robiło to dotychczas. Dodatkową presję wywołuje powrót do słabości brazylijskiego reala oraz utrzymująca się duża podaż kawy na globalnym rynku.

FCOFFEEDaily_6.11.png

Notowania kawy w USA – dane dzienne

 

Dorota Sierakowska

Bossafx

Podziel się postem:

Dodaj komentarz