Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Negocjacje handlowe w sprawie własności intelektualnej napędzają rynki, LVMH podbija ofertę na przejęcie Tiffany, 25.11.2019r.

Podziel się postem:

 

Po sześciu tygodniach wzrostów, w zeszłym tygodniu rynki zanotowały korektę w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Może mieć to związek z perspektywami umowy handlowej USA oraz Chin lub refleksją na temat ostatnich danych przed zbliżającym się końcem roku.  Wydarzenia w Hongkongu skomplikowały perspektywy podpisania porozumienia handlowego. Wydaje się, że weekendowe wybory okręgowe skłoniły różne partie do wycofania się na chwilę, aby umożliwić głosowanie, a pro-demokratyczni kandydaci odnieśli znaczny sukces.

Podczas gdy narasta sceptycyzm, że USA i Chiny będą w stanie uzgodnić porozumienie przed końcem roku, istnieją pewne dowody na postęp w dość drażliwej kwestii własności intelektualnej, która była punktem zapalnym w negocjacjach. USA chcą, aby Chiny mocniej zwalczały kradzież własności intelektualnej i przestały zmuszać amerykańskie firmy do przekazywania tajemnic handlowych w zamian za prowadzenie działalności gospodarczej w tym kraju. Chiny oświadczyły, że będą bardziej restrykcyjnie podchodzić do przypadków kradzieży własności intelektualnej, a także zwiększą kary dla firm, które ją kradną. Chociaż jest mało prawdopodobne, aby deklaracja ta wpłynęła na kształt pierwszej fazy umowy, niesie to jednak ze sobą perspektywy dalszych postępów, jeśli już dojdzie do szczęśliwego zakończenia pierwszego etapu negocjacji.

 

Wydaje się, że ta wiadomość poprawiła nastroje w Azji na początku tygodnia, podczas gdy wybory w Hongkongu wysłały Chinom wyraźny sygnał, że ludzie są bardzo niezadowoleni z rządu Carrie Lam. W rezultacie rynki w Hongkongu gwałtownie podskoczyły. Pytanie, czy wzrost poparcia dla pro-demokratycznych kandydatów rzeczywiście przyniesie jakiekolwiek długoterminowe rezultaty.

 

W weekend rozpoczęła się manifestacja Partii Konserwatywnej, która pozytywnie wpłynęła na notowania funta w przeciwieństwie do manifestu Partii Pracy, który jawił się jako lista życzeń z dodatkowymi 58 miliardami funtów obiecanymi w ramach emerytur. Partia konserwatywna w tym wypadku wydała się podejść do swoich obietnic bardziej bezpiecznie. Utrzymanie podatku dochodowego, ubezpieczenia społecznego i stawek VAT, przy jednoczesnych obietnicach dodatkowej gotówki na służbę zdrowia, opiekę nad dziećmi i edukację, sugerowało, że partia musiała wyciągnąć wnioski z katastrofalnej kampanii w 2017 r.

 

W ubiegłym tygodniu zauważyliśmy pewną poprawę w najnowszych odczytach PMI dla produkcji zarówno z Niemiec, jak i Francji, jednak wyniki kontrastowały z publikacjami dotyczącymi usług, które wykazały nieco więcej słabości. Oba kraje odnotowały lepsze niż oczekiwano odczyty, które wyniosły odpowiednio 51,6 i 43,8 w listopadzie.

 

Aktywność usługowa w Niemczech spadła do poziomu 51,3 (to najniższy odczyt na przestrzeni ostatnich  38 miesięcy), podczas gdy aktywność we Francji pozostała bez zmian na poziomie 52,9. Mając to na uwadze, dzisiejsza niemiecka ankieta biznesowa IFO powinna dostarczyć nieco informacji na temat tego, czy niemiecki biznes ma równie optymistyczne podejście przed zbliżającym się końcem roku, jak widzieliśmy w przypadku niedawno publikowanej ankiety ZEW, która osiągnęła najwyższy poziom od 6 miesięcy. Oczekiwania jeśli chodzi o odczyt w tym wypadku kształtują się na poziomie 94,9, który stanowi trzymiesięczne maksimum.

 

Oczekuje się, że fuzje i przejęcia zdominują również sytuację rynkową na początku tego tygodnia, po tym, jak LVMH zwiększyło swoją ofertę dla Tiffany w weekend do 16 miliardó w dolarów, podnosząc początkową stawkę 14,5 miliarda dolarów, ponieważ firma stara się zwiększyć przewagę nad swoim największym konkurentem – holdingiem Richemont, który jest właścicielem Cartiera.

 

Kolejnym dużym tematem jest szwajcarska firma Novartis, która postanowiła kupić Medicines Co w USA za 6,8 miliarda dolarów oraz jej nowe eksperymentalne leczenie cholesterolu Inclisiran, którego ostatnie testy wykazały obniżenie poziomu cholesterolu o połowę w ciągu 18 miesięcy.

 

EURUSD – notowania nie przełamały 1,1100 w zeszłym tygodniu, co doprowadziło do spadków. Wsparcie znajduje się przy dołkach z tego miesiąca, powyżej 1,0980. Istnieje ryzyko spadków poniżej 1,0980, a przełamanie otworzy drogę na październikowe minima w okolicy 1,0880. Szerszy opór znajduje się przy 1,1180 i 200-dniowej MA.

 

GBPUSD – opór przy 1,3000 powstrzymuje wzrosty Wsparcie wyznaczyć można przy 1,2760. 200-dniowa MA przy 1,2680 stanowi ważny poziom wsparcia i dopóki znajdujemy się powyżej, scenariusz pozostaje wzrostowy w kierunku 1,3200.

 

EURGBP – dopóki kurs nie przełamał oporu w okolicy 0,8670/80, para znajduje się pod presją.  Wsparcie wyznaczyć można w okolicy listopadowych dołków, przy 0,8520 i dalej przy dołkach z tego roku na poziomie 0,8410.

 

USDJPY – obecnie opór znajduje się przy ostatnich szczytach na poziomie 109,50. Niepowodzenie w przełamaniu 110,00 pozostawia spadkową perspektywę i możliwość zniżki w kierunku dołków z tego miesiąca przy 107,80. Wsparcie znajduje się w okolicy 108,20.

 

FTSE100 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 24 punkty do 7,350.

 

DAX – oczekiwany wzrost na otwarcie o 68 punktów do 13,232.

 

CAC40 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 22 punkty do 5,915.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz