Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

NBP wciąż z gołębią polityką pieniężną, 6.09.2018r.

Podziel się postem:

 

Według projekcji Narodowego Banku Polskiego oraz oceny Rady Polityki Pieniężnej, nie ma wskazań do podwyżki stóp procentowych. Prezes Glapiński wypowiada się również w kontekście 2019 roku, jako okresu bez zmian w polityce pieniężnej. Kontynuując przewidywania Prezesa, choć z większą dozą ostrożności, także i rok 2020 może być rokiem stabilnych stóp procentowych. To co zostało podkreślone, to fakt, że żadne z dotychczasowych ryzyk się realizuje. Ani wysoki wzrost płac nie przeniósł się jak dotąd na inflację, ani historycznie niskie bezrobocie nie miało takiego przełożenia. Jeszcze.

Będąc przy bezrobociu, z nieoficjalnych danych przekazanych przez Minister Rafalską, stopa bezrobocia spadła do 5,8% z 5,9% miesiąc wcześniej. Oficjalne dane poda dopiero GUS, jednak zazwyczaj potwierdza wcześniejsze informacje z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Rozpoczyna się walka o pieniądze z Pracowniczych Programów Emerytalnych. Miało to być narzędzie odseparowane od rządzących, tymczasem Minister Energii, Tchórzewski stwierdził, że chciałby, aby środki gromadzone w tych programach przez pracowników spółek energetycznych były ulokowane w TFI Energia. Ponieważ to pracodawca decyduje o instytucji finansowej, która będzie środkami zarządzała, to jedynym organem, który może temu jeszcze zapobiec są związki zawodowe. Przy założeniu, że spółki energetyczne posiadające większościowego udziałowca w postaci Skarbu Państwa oraz zarząd powoływany przez niego, się raczej nie przeciwstawią zaleceniom ministra i to właśnie TFI Energia będzie tymi środkami zarządzała. Biorąc pod uwagę liczbę zatrudnionych osób w spółkach energetycznych gra toczy się o niemałe pieniądze. Wprawdzie minister zaznaczył, że nie jest to decyzja, ponieważ ona nie zależy od niego, ale sam fakt, że temat jest poruszany pokazuje jakie jest nastawienie rządu, a przynajmniej części jego przedstawicieli względem „niezależności” tych oszczędności. Po zawirowaniach z OFE, inwestorzy oraz przyszli emeryci z pewnością będą na takie komunikaty zwracali baczną uwagę.

WIG-Energia dziś bez większych zmian po tym jak wczoraj indeks spadł o 100 punków. Najwięcej traci Enea, a lekko na plusie jest TPE. Na podwójne dno na miedzi reaguje KGHM, który zyskuje dziś prawie 3%. Wsparciem cały czas pozostaje 85 zł, a oporem 98 zł. CDR zgodnie z oczekiwaniami spadł w rejon 190 zł i aktualnie kręci się lekko poniżej tej bariery. Kolejnym wsparciem jest 170 zł. Branża budowlana dalej nie potrafi oprzeć się naporowi podaży. Zarówno Polimex jak i Budimex tracą ponad 3%. Pomimo dobrej koniunktury, spadek marży spowodowany wzrostem płac, przekłada się na mizerne wyniki finansowej.

USDPLN pokonanie oporu na 3,7100 otwiera drogę do 3,7600. Kolejnym oporem jest natomiast 3,8000. Wsparcie aktualnie znajduje się na poziomie 3,6400 i jego wybicie otworzy drogę do większych spadków, które oznaczać będą załamanie trendu wzrostowego.

EURPLN wsparcie aktualnie znajduje się na poziomie 4,2600, natomiast opór na 4,3200. Wybicie jednego lub drugiego poziomu wskaże na dalszy kierunek notowań.

GBPPLN kurs ponownie testuje opór na poziomie 4,8100, kolejnym oporem jest 4,8600, natomiast wsparcie znajduje się na 4,7300 oraz 4,6900.

CHFPLN polski złoty najwięcej stracił właśnie względem franka w ostatnich dniach. Cena ponownie znalazła się powyżej 3,8000 co otwiera drogę do 3,8400 oraz dalej do 3,9000. Wsparcia są na 3,7300 oraz 3,6800.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz