Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Napięcia w Iranie wpływają na sentyment giełdowy, 3.01.2020r.

Podziel się postem:

 

Światowe rynki akcji rozpoczęły Nowy Rok pozytywnym akcentem. Ludowy Bank Chin (PBoC) ogłosił plan obniżenia stopy rezerw obowiązkowych (RRR) o 50 punktów bazowych w dniu 6 stycznia. Wiadomość ta wpłynęła na wzrosty giełd w Chinach, a pozytywny sentyment odbił się echem na całym świecie. Posunięcie to prawdopodobnie nie spowoduje znaczącej poprawy akcji kredytowej, ale pokazuje gołębie nastawienie chińskiego banku centralnego. Wiadomości z PBoC były uzupełnieniem optymistycznego nastroju związanego z negocjacjami handlowymi na linii USA-Chiny. Prezydent Trump napisał na Twitterze, że pierwsza faza umowy handlowej zostanie podpisana 15 stycznia. Dow Jones notował wczoraj kolejne rekordowe poziomy.

Prezydent Trump wkrótce będzie chciał rozpocząć rozmowy na temat drugiej fazy umowy handlowej, ponieważ jego dewiza stawiania USA na pierwszym miejscu może pomóc mu pozyskać większe poparcie przed wyborami prezydenckimi. Trump uwielbia chwalić się hossą na giełdzie, a także spadkiem bezrobocia – oba te elementy będą mu towarzyszyć w czasie wyborów. Prawdopodobnie zaostrzy też  retorykę przeciwko Chinom, dążąc do zapewnienia sobie drugiej kadencji w Białym Domu.

 

W nocy giełdy w Azji spadły z powodu napływających wiadomości, że irański dowódca wojskowy został zabity w Iraku podczas amerykańskich nalotów. Napięcia w regionie spowodowały również gwałtowny wzrost poziomu cen ropy.

 

Wczoraj napłynęły publikacje dotyczące PMI dla przemysłu dla głównych gospodarek strefy euro, Wielkiej Brytanii i USA. Żaden z raportów nie wzbudził dużego zainteresowania ze strony traderów. Jeśli chodzi o strefę euro, francuski sektor produkcyjny jest najsilniejszy. Niepewność związana z Brexitem nadal wisi nad brytyjską gospodarką, a przemysł wytwórczy wciąż się kurczy – od ośmiu miesięcy utrzymuje się ujemny wzrost.

 

Dolar amerykański umacniał się wczoraj, jednak pod koniec grudnia waluta spadła do pięciomiesięcznych minimów, był to więc dobry moment dla łowców okazji. Złoto zaczęło się umacniać pomimo wzrostu na globalnych rynkach akcji i mocniejszego dolara amerykańskiego. Większy apetyt na ryzyko lub silniejszy dolar amerykański często wystarczają, by spowodować spadki cen złota, jednak fakt, że żaden z nich nie powstrzymał w tym wypadku wzrostów, podkreśla byczy nastrój inwestorów.

 

Francuski CPI zostanie opublikowany o godz. 8:45 rano, a ekonomiści oczekują, że stopa wzrośnie do 1,4% z 1,2%. Inwestorzy spodziewają się wzrostu niemieckiej stopy inflacji do 1,4%, z 1,2%. Raport zostanie opublikowany o godzinie 14:00. Stopa inflacji w strefie euro spadła ostatnio, a EBC dąży do celu na poziomie 2%, więc inwestorzy będą uważnie obserwować raporty z Francji i Niemiec. Stopa bezrobocia w Niemczech utrzymuje się na stałym poziomie 5%. Raport zostanie opublikowany o 10:00 rano.

 

Dane z Wielkiej Brytanii zostaną opublikowane o godz. 10:30. Oczekuje się, że kredyty hipoteczne wyniosą 3,9 miliarda funtów, podczas gdy liczba udzielonych akceptacji na kredyt hipoteczny wyniesie 64 450. Oczekuje się, że raport kredytowy BoE wyniesie 1 miliard funtów.

 

O 16:00 zostanie opublikowana aktualizacja ISM. Oczekuje się, że odczyt wzrośnie do 49 z 48.1. Należy pamiętać, że odczyt 47,8 we wrześniu był najniższy od dekady.

 

EUR/USD –  kurs wzrastał od końca listopada i dopóki utrzymuje się powyżej 100-dniowej MA przy 1,1061, możliwy jest retest 1,1300. Spadek może poprowadzić nas w okolice 1,1000.

 

GBP/USD –  kurs odreagował po ostatnim odbiciu i wygląda na to, że trend wzrostowy wciąż się utrzymuje. Notowania mogą dotrzeć do poziomu 1,3500. Spadki mogą znaleźć wsparcie przy 50-dniowej MA na 1,2976.

 

EUR/GBP – para pozostaje w szerszym trendzie spadkowym i jeśli tendencja ta się utrzyma, możemy dotrzeć w okolice 0,8276. W przypadku odbicia, opór znajduje się w okolicy 0,8544 – przy 50-dniowej MA.

 

USD/JPY –  dopóki utrzymujemy się poniżej 50-dniowej MA przy 108,94, celem może być 107,88. Oporem dla wzrostów może być poziom 109,72.

 

FTSE 100 oczekiwany spadek na otwarcie o 24 punkty, przy 7,580.

DAX 30 oczekiwany spadek na otwarcie o 65 punktów, przy 13,320.

CAC 40 oczekiwany spadek na otwarcie o 18 punktów, przy 6,023.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz