Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Napięcia rosną po ataku drona w Arabii Saudyjskiej, 16.09.2019r.

Podziel się postem:

 

Europejskie i amerykańskie rynki akcji zyskały na wartości w zeszłym tygodniu, gdy poprawa relacji handlowych między USA i Chinami zwiększyła zaufanie inwestorów. Pomógł również bodziec ze strony Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Pod koniec ubiegłego tygodnia prezydent Trump powiedział, że rozważy podjęcie tymczasowej wymiany handlowej z Chinami, a Pekin ogłosił, że nie nałoży dodatkowych taryf do produkty rolne, takie jak soja i wieprzowina. Wszystko idzie w dobrym kierunku, jeśli chodzi o handel na froncie amerykańsko-chińskim. W piątek Dow Jones zakończył na plusie ósmy dzień z rzędu. S&P 500 zakończył nieco niżej, ale zamknął się powyżej poziomu 3000.

W minionym tygodniu EBC obniżył stopę depozytową, ogłoszono również program skupu obligacji skarbowych w wysokości 20 mld EUR miesięcznie, który zostanie wprowadzony w listopadzie. Wiele się mówi o recesji Niemiec. Sektor produkcyjny tego kraju kurczył się przez cały rok 2019. Stopa inflacji w bloku walutowym jest słaba, a EBC przewiduje, że pozostanie niska w najbliższych latach. Szef banku centralnego, Mario Draghi, ponownie zaapelował o bodziec fiskalny w celu rozwiązania problemów gospodarczych regionu i jasne jest, że polityka pieniężna nie wystarczy, by wstrząsnąć strefą euro i wyprowadzić ją z marazmu gospodarczego.

 

Ropa naftowa gwałtownie wzrosła w wyniku ataku dronem, który spowodował ogromne zakłócenia w produkcji ropy w Arabii Saudyjskiej. Początkowo informowano, że produkcja ropy w Arabii Saudyjskiej została zmniejszona o 50%, ale prawie połowa utraconej produkcji została przywrócona. Nawet jeśli Arabia Saudyjska wróci do pełnej produkcji ropy, napięcia w regionie pozostaną wysokie, co prawdopodobnie wzmocni rynek ropy. Prezydent Trump zezwolił na wykorzystanie strategicznych rezerw ropy naftowej w USA, w razie potrzeby. Prezydent powiedział, że oczekuje na weryfikację ataku przez Arabię Saudyjską. Rebelianci Houthi w Jemenie wzięli na siebie odpowiedzialność za atak, ale administracja Trumpa podejrzewa, że winny był Iran.

 

W nocy Chiny opublikowały szereg raportów gospodarczych. Odczyt inwestycji w środki trwałe wyniósł 5,5%. Ekonomiści spodziewali się, że pozostanie na poziomie 5,7%. Raport produkcji przemysłowej wyniósł 4,4%, a prognoza wskazywała na wynik 5,2%. Sprzedaż detaliczna osiągnęła 7,5%, podczas gdy prognoza wyniosła 7,9%. Raporty te nie spełniają oczekiwań i nie przedstawiają pozytywnego wizerunku Chin. Giełdy w Azji reagowały w mieszany sposób.

 

Złoto zakończyło zeszły tydzień na minusie, gdy nastroje inwestorów poprawiły się i spowodowały odpływ kapitału w kierunku instrumentów większego ryzyka. Metal nie był jedyną bezpieczną przystanią, która ostatnio straciła na popularności, ponieważ japoński jen również notował spadki.

 

Brexit pozostaje w centrum uwagi, a premier Johnson pojedzie dziś do Luksemburga, aby spotkać się z Jean Claude Juncker z UE. Johnson stwierdził, że jest przekonany, że może zawrzeć umowę z UE w ciągu kilku tygodni. Backstop wciąż pozostaje problemem, a rząd Wielkiej Brytanii musi zaproponować rozwiązanie.

 

O 14:30 napłynie odczyt Empire State Manufacturing Index, a ekonomiści oczekują wyniku 4.1.

 

EURUSD – jeśli kurs utrzyma się powyżej 1,1000, notowania mogą skierować się na 1,1164. Jeżeli szerszy trend spadkowy będzie kontynuowany, kolejnym celem będzie 1,0900.

 

GBPUSD – para notowała odbicie blisko dwa tygodnie temu i jeżeli utrzyma się powyżej 1,2200, możliwe są wzrosty w okolice 1,2600. Wsparcie znajduje się przy 1,1900.

 

EURGBP – kurs notował spadki 5 tygodni z rzędu. Jeżeli ruch na południe utrzyma się, kolejnym celem może być poziom 0,8800. Odbicie może skierować notowania na opór przy 0,9000.

 

USDJPY – kurs odbił w zeszłym tygodniu i jeśli utrzyma się powyżej 107,12, gdzie znajduje się 50-dniowa MA, notowania mogą skierować się na poziom 109,31. Jeśli szerszy trend spadkowy będzie kontynuowany, cena może dotrzeć do 106,00.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz