Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Na rynkach spokój pomimo postępów handlowych, 23.12.2019r.

Podziel się postem:

 

Sytuacja handlowa między USA i Chinami pozytywnie wpłynęła w zeszłym tygodniu na europejskie rynki akcji, które cieszyły się wzrostami. Stoxx 600 osiągnął rekordowy poziom, a nastrój na Wall Street jeszcze się zaostrzył, gdy Dow Jones i S&P 500 osiągnęły nowe maksima. Spór handlowy był od miesięcy w centrum uwagi inwestorów, a fakt, że pierwszy etap wreszcie doczekał się realizacji, przyniósł rynkom wiele dobrego pod koniec roku.

Wzrosty notowały również towary. Zarówno miedź, jak i ropa naftowa osiągnęły wielomiesięczne szczyty. Istnieje jednak znacząca różnica między towarami a akcjami. Podczas gdy niektóre z indeksów dotarły do najwyższych poziomów w historii, kursy towarów nie są nawet w pobliżu szczytów. Biorąc pod uwagę spowolnienie w światowej gospodarce, można powiedzieć, że kursy na giełdach akcji windowane są również z powodu luźnej polityki pieniężnej.

 

W nocy napłynęła informacja, że Chiny obniżą taryfy na ponad 850 amerykańskich produktów od 1 stycznia, a opłaty za niektóre produkty IT zostaną obniżone w lipcu. To kolejny pozytywny krok w sporze handlowym na linii USA-Chiny. Giełdy w Azji są dość mieszane.

 

Jak wynika z piątkowych danych, brytyjska gospodarka wzrosła o 0,4% w trzecim kwartale, podczas gdy poprzedni odczyt wynosił 0,3%. Raport rok do roku wykazał wzrost o 1,1%. W ubiegłym tygodniu Bank Anglii utrzymał stopy procentowe na poziomie 0,75%, zgodnie z prognozami. Bank centralny prawdopodobnie wstrzyma politykę, dopóki Brexit nie zostanie ostatecznie rozwiązany. Możliwe, że Wielka Brytania opuści UE bez porozumienia pod koniec okresu przejściowego, ale to wydarzy się dopiero za rok.

 

Potwierdzono, że gospodarka Stanów Zjednoczonych wzrosła o 2,1% w trzecim kwartale. Preferowana przez Fed miara inflacji, bazowy odczyt PCE, pozostał na niezmienionym poziomie 1,6%, wypełniając prognozy. Dochody osobiste wzrosły z 0,0% do 0,5% w ubiegłym miesiącu, a wydatki osobiste do 0,4% z 0,3%. Raporty mają pozytywny oddźwięk, zwłaszcza odczyt wydatków, ponieważ konsumpcja napędza gospodarkę.

 

O 14:30 opublikowany zostanie raport dotyczący amerykańskich dóbr trwałego użytku. Ekonomiści spodziewają się, że odczyt wyniesie 1,4%, co byłoby dużym wzrostem w porównaniu z 0,5% opublikowanym w październiku. Raport, który pomija transport ma wykazać spadek z 0,5% do 0,2%.

 

Sprzedaż nowych domów w USA ma wzrosnąć o 0,3%, co byłoby dobrym odreagowaniem po spadku o -0,7% w październiku. Rynek nieruchomości w USA jest silny, a najnowsze pozwolenia na budowę oraz liczba budowanych domów osiągnęły 12-letnie maksima.

 

EUR/USD – kurs notował wzrosty od końca listopada i dopóki utrzymuje się powyżej 100-dniowej MA przy 1,1064, możliwy jest retest 1,1179. Spadki mogą dotrzeć do 1,1000.

 

GBP/USD – para gwałtownie cofnęła się z siedmiomiesięcznego maksimum. Jeżeli spadki będą kontynuowane, celem może być strefa 1,3012 – 1,2900. Jeżeli natomiast utrzyma się tendencja wzrostowa, wówczas kurs może dotrzeć do 1 3200.

 

EUR/GBP – kurs odbił od trzyletniego dołka i jeżeli kierunek po odbiciu utrzyma się, możliwym celem jest 0,8600. Szerszy trend spadkowy może skierować notowania na retest 0,8400.

 

USD/JPY – dopóki utrzymujemy się powyżej 50-dniowej MA przy 108,64, kolejnym celem może być 110,00. Spadek poniżej  może z kolei poprowadzić kurs w kierunku 107,82.

 

FTSE 100 oczekiwany spadek na otwarcie o 9 punktów, przy 7,573.

DAX oczekiwany spadek na otwarcie o 3 punkty, przy 13,315.

CAC 40 oczekiwany wzrost na otwarcie o 4 punkty, przy 6,025.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz