Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Na rozpoczęcie tygodnia powiało optymizmem, 6.07.2020r.

Podziel się postem:

 

Rozpoczęty tydzień może być kluczowym dla rynków akcyjnych. I chociaż miniony tydzień przebiegał po myśli byków, można zaobserwować mocno ostudzony optymizm. Zaskakująco dobre dane z amerykańskiego rynku pracy miały umiarkowany wpływ na poprawę nastrojów, bowiem zaraz po otwarciu sesji w USA indeksy osuwały się na niższe poziomy. Przyczynę takiego stanu rzeczy można tłumaczyć długim weekendem, jednak byłoby to zbyt dużym uproszczeniem. Od wtorku 16 czerwca zarówno Dax30, japoński Nikkei, czy Dow Jones i S&P500 wyhamowały wzrosty i pozostają w trendzie bocznym. Amerykańskie blue chipy mają problem z wyjściem powyżej 26000 punktów, a S&P500 utknął pod poziomem 3168 pkt. i porusza się pomiędzy w strefie, której dolnym ograniczeniem jest poziom 2995. Z jednej strony wzrostom rozpoczętym w marcu pomagały działania banków centralnych i powolne wychodzenie z lockdownu wspierane nadzieją na szybkie wynalezienie szczepionki, z drugiej zaś mamy ciągle do czynienia ze wzrostem zachorowań w USA i niepewnością związaną z kolejną fala koronawirusa, przed czym ostrzega WHO. W sobotę 3 lipca w USA odnotowano kolejny niechlubny rekord nowych przypadków COVID-19 w liczbie 57 497. W ciągu ostatniego tygodnia nowe przypadki wzrosły o 43% na Florydzie, w Teksasie o 35% i o 20% w Kalifornii. Liczba ta nie uwzględniają tych, którzy są bezobjawowi.

Bieżący tydzień jest dość ubogi w istotne odczyty makroekonomiczne. Dziś po południu z USA poznamy indeks ISM dla sektora usług oraz indeks aktywności biznesowej. Dzień później Bank Australii ogłosi decyzję o wysokości stóp procentowych. Podobnie jak pozostałe banki centralne, prawdopodobnie RBA utrzyma stopy na obecnym poziomie. W środę Departament Energii przedstawi raport o tygodniowej zmianie zapasów ropy, benzyny i destylatów. W czwartek rozpocznie się spotkanie ministrów finansów Strefy Euro, a z USA dane o ilości nowo zarejestrowanych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Tydzień zakończymy danymi z kanadyjskiego rynku pracy.

Tradycyjnie już pod nieobecność inwestorów ze Stanów Zjednoczonych handel podczas kończącej tydzień sesji przebiegał w niskiej zmienności na wszystkich klasach aktywów. Europejskie parkiety oddały znaczną część czwartkowych zysków. Najmniej, bo 0,64 proc. stracił Dax30. Paryż i Mediolan spadły o 0,8 proc. Spadki powyżej jednego procenta odnotowały giełdy w Londynie i Madrycie.

Nowy tydzień rozpoczynamy od wzrostów kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy. Dow Jones zyskuje 350 punktów, a technologiczny Nasdaq otarł się o barierę 10500 punktów. Wszystkie główne indeksy na otwarciu City rosną powyżej jednego procenta.

Azjatyckie rynki akcji kontynuują marsz w górę po zaskakująco dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy i zaskakująco wysokim odczycie PMI dla usług z Chin. W tym tygodniu inwestorzy czekają na decyzje dotyczące stóp procentowych w Australii i Malezji. Oczekuje się, że Reserve Bank of Australia utrzyma swoją stopę referencyjną na rekordowo niskim poziomie 0,25%, podczas gdy prognozy mówią o kolejnej obniżce z Bank Negara Malaysia. Rynki obserwują również wybory w Singapurze i niepokoje w Hongkongu. Przeważa jednak optymizm, że globalna gospodarka najgorsze ma już za sobą. Giełda w Tokio zyskuje 1,83 proc., podczas gdy australijski S&P/ASX200 traci 0,47 proc., a południowokoreański KOSPI na plusie 1,61 proc. Na pozostałych giełdach regionu: Hong Kong (3,73%), Szanghaj (5,82%), Singapur (1,40%), Tajwan (1,74%), Indonezja (0,43%). Indyjski Sensex wzrost o 1,30%. Indeks Asia Dow skupiający największe firmy regionu nad kreską 1,76%.

O piątkowej sesji na GPW można powiedzieć tylko tyle, że się odbyła. Nuda i marazm to właściwe określenie. Zresztą takiego obrazu należało się spodziewać. Kosmetyczne zmiany wartości indeksów przy mizernym obrocie. Handlowi na GPW towarzyszył niewielki, jak na ostatnie tygodnie obrót, który na szerokim rynku wyniósł 463 mln złotych. Z tego na blue chipy przypadło 312 mln PLN. Indeks WIG wzrósł o 0,04 proc. Niewielka zmiana wartości indeksu przypadła w udziale indeksowi spółek o największej kapitalizacji. Zakres zmienności został ustalony już w pierwszych trzydziestu minutach notowań. Już samo otwarcie powyżej poziomu okazało się być  maksimum sesyjnym na 1812,22 pkt., po czym równie szybko utworzone zostało denko dnia na poziomie 1796,23. Zmienność wyniosła raptem 16 punktów. Zamknięcie nastąpiło nieco poniżej poprzedniego zamknięcia na poziomie 1800,96. Oznacza to spadek WIG20 o 0,17 proc. WIG20fut. zakończył handel wzrostem o 0,06 proc., a WIG20usd nie zmienił wartości. Dobrze poradziły sobie druga i trzecia liga. mWIG40 zyskał 0,40 proc. kolejny już raz docierając do ważnego oporu w okolicach 3600 punktów. Najmniejsze spółki z sWIG80 wzrosły o 0,93 proc. W gronie blue chipó w 8 spółek zakończyło dzień zyskami, a 12 przyniosło posiadaczom ich akcji niewielką stratę. Największe stopy zwrotu osiągnęły LPP (4,33%), Orange (1,23%) i mBank (1,20%). Powodów do zadowolenia nie mieli posiadacze akcji Tauronu, Lotosu i PGE. Walory potaniały odpowiednio 2,23%, 1,78% i 1,43%.

WIG20fut otwiera się 30-to punktową luką wzrostową. W początkowej fazie handlu indeks zyskuje 1,55 proc.

Kurs złotego pozostaje stabilny.

GBPPLN –  lokalne wsparcie znajduje się na 4,84. Najbliższy opór jest na poziomie 5,12

EURPLN – cena jest nad wsparciem na poziomie 4,3650. Opór jest na poziomie 4,57.

USDPLN –  para w konsolidacji z krótkoterminowym wsparciem na 3,8840.

CHFPLN – najbliższe wsparcie jest na 4,10. Opór jest na poziomie 4,34.

PLNJPY – opór usytuowany jest na 28,37. Wsparcie jest na poziomie 25,88.

Poprzedni artykuł>

Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz