Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Monero zbyt anonimowe dla giełd kryptowalutowych, 4.12.2019r.

Podziel się postem:

 

Pierwsza waluta cyfrowa banku centralnego nadchodzi wielkimi krokami i wszystko wskazuje na to, że będzie nią e-juan. Były prezes banku centralnego Chin – Zhou Xiaochuan – wyjawił ostatnio, jak będzie wyglądać proces wprowadzenia go do obiegu oraz w jakich obszarach znajdzie zastosowanie. Obecnie wiadomo, że e-juan wchodzić do użytku będzie stopniowo, a proces ten będzie wieloetapowy. Według Xiaochuana waluta ma znaleźć zastosowanie przede wszystkim na rynkach detalicznych, jako narzędzie codziennych płatności dla zwykłych konsumentów. Na tym jednak jej funkcjonalność się nie kończy, ponieważ ma ułatwić przekazy międzynarodowe, przyspieszając proces rozliczeniowy między instytucjami. Po trzecie, zwiększy suwerenność kraju swojej emisji – Chin.

Chodź po ostatnich doniesieniach medialnych z Państwa Środka mogło się wydawać, że kraj ten powoli otwiera się na kryptowaluty, to informacje, które pojawiły się przed kilkoma dniami, wyraźnie temu przeczą. Lokalna giełda kryptowaluta – BLISS – w drugiej połowie listopada poinformowała o pewnych problemach, które finalnie doprowadziły do upadku projektu. Teraz jednak okazuje się, że to chińskie władze wymusiły zamknięcie giełdy, powołując się na przepisy dot. kontroli kapitału.

Ciekawe słowa wypowiedział ustępujący, wysoko postawiony urzędnik Europejskiego Banku Centralnego – Benoit Coeuré. Jego zdaniem EBC uważnie przygląda się rynkowi i wkrótce ma zbadać potencjalny wpływ, jaki mogłoby mieć wprowadzenie własnej waluty cyfrowej na rynki finansowe. Osobiście popiera on projekty realizowane przez prywatne przedsiębiorstwa w tym obszarze. Coeuré od początku przyszłego roku pokieruje pracami w Innovation Hub, działającym w ramach Banku Rozliczeń Międzynarodowych. Zadaniem zespołu będzie wspieranie banków centralnych w badaniu możliwości wprowadzenia własnych e-walut.

Zbyt prywatnym coinem okazuje się Monero (XMR), które ze względu na bardzo wysoki poziom anonimowości zapewniany swoim użytkownikom, stwarza problemy dla giełd kryptowalutowych. Z przyjmowania i wymieniania Monero właśnie rezygnuje polski BitBay, by móc działać zgodnie z ustawodawstwem jako licencjonowana giełda. Należy zauważyć, że jest to już kolejny podmiot, który rezygnuje z XMR i najprawdopodobniej na nim się nie skończy.

Powstaje nowy projekt indeksu kryptowalutowego, który w zamierzeniach ma się stać nowym Dow Jonesem dla kryptoaktywów. Indeks o nieco mylącym skrócie CPI (Crypto Price Index), przywołującym skojarzenia z miernikiem inflacji konsumenckiej, ma zostać najbardziej kompleksowym rozwiązaniem, opartym na 200 kryptowalutach o największej rynkowej kapitalizacji. Za projektem stoi Herbert Law, a w zarządzie CPI zasiada również członek rodziny królewskiej Emiratów Arabskich.

Na dalekiej Syberii otwarto właśnie największą kopalnię kryptowalutową w Rosji, za którą odpowiada BitRiver. Została zlokalizowana w mieście Brack, konkretnie w starej fabryce aluminium pamiętającej jeszcze czasy ZSRR. Kopalnia przystosowana jest do wydobycia różnych kryptowalut, nie tylko Bitcoinów, i już znalazła sobie klientów z całego świata. Co więcej, cały projekt jest ekologiczny, jako że potrzebną do wydobycia energię dostarcza miejscowe przedsiębiorstwo En, które pozyskuje ją w swojej elektrowni wodnej. Do kopalnii rocznie dostarczane ma być nawet 100 megawatów energii elektrycznej.

Bitcoin zgodnie z przewidywaniami znalazł wsparcie nieco nad poziomem 6400 USD, tym samym nie udało mu się zamknąć luki wzrostowej z maja br. Obecnie wygląda na to, że wzrostowe odbicie zostało ograniczone przez opór na 7700 USD (zasada zmiany biegunów). Kolejnym testem dla byków będzie okrągłe 8 tysięcy dolarów.

Ethereum wyhamowało spadki, choć możliwe, że wkrótce do nich powróci. Zasięg korekty został ograniczony oporem na 157 USD. Wsparciem będzie 132, a następnie 123 USD. Pierwszy opór na 160 dolarach.

Wygląda na to, że Bitcoin Cash zakończył rysowanie kopuły i obecnie trwa w wąskiej konsolidacji. Wsparciem jest 209 dolarów, a oporem – 240 USD.

Wzrosty na Litecoinie zatrzymał opór na 50 USD, od którego cena się odbiła, być może zamierzając kontynuować ruch na południe. Wsparcie stanowi poziom 41,5 USD, a kolejne występuje dopiero na 30 dolarach.

Na Ripple korekta dotarła do oporu na 23 centach, a spadki powoli są wznawiane. Pierwszy test siły niedźwiedzi czeka na okrągłych 20 centrach, kolejny – w okolicach 0,18-0,185 dolara. Następny opór czeka zaś na 0,25 USD.

Dash odreagował spadki w punkt do wyznaczonego oporu na 58,8 dolara i obrał kierunek południowy, choć na razie dzienne świece są relatywnie niewielkie. Wsparciem będzie aktualny dołek na 47,6 USD, kolejny opór czeka na 65 dolarach.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz