Aktualności Analizy Analizy akcji Komentarze i opinie

Mocna wyprzedaż rynków akcji, 11.10.2018r.

Podziel się postem:

 

Publikowane w tym tygodniu pesymistyczne scenariusze dla rynków akcji i walut EM ziściły się. Wczoraj prawdziwe tornado przeszło przez giełdy zza oceanu. To była najsilniejsza przecena jedno-sesyjna od ponad ośmiu miesięcy. Dow stracił ponad 800 punktów (-3,15%), SP500 (-3,29%), a najbardziej ucierpiał sektor technologiczny gdzie NASDAQ spadł o 316 punktów (-4,08%). Co jest przyczyną odpływu kapitału ze światowych giełd?

Zarówno fakt opisywany wielokrotnie o wzroście rentowności obligacji, jak również niepewność, która w październiku ze względu na wydarzenia około rynkowe, ma znaczenie. To właśnie niepewność może powodować ostrożność inwestorów i odstraszać od zakupów. Na nią składają się:

– przewidywania analityków, którzy w zbliżającym się sezonie wyników (rozpoczyna się już jutro), oczekują znacznie gorszych publikacji po dobrym drugim kwartale,

– obniżenie przez MFW prognoz globalnego wzrostu PKB,

– spekulacja, że Bank Chin, który po obniżeniu obowiązkowych rezerw dla banków udzielających kredyty, przy słabo radzących sobie giełdach, może skokowo osłabić juana, by powstrzymać odpływ kapitału z giełd i częściowo zrównoważyć bilans handlowy po wprowadzeniu ceł,

– planowane na poniedziałek przedstawienie szczegółów projektu budżetu Włoch,

– nadchodzące wybory w Bawarii, najsilniejszym gospodarczo landzie Niemiec, przy spowolnieniu gospodarczym, koalicja CDU/CSU może stracić na rzecz populistycznej AfD.

To wszystko przekłada się na nienajlepsze nastroje inwestorów. Wzrost sentymentu risk-off także widać na jenie, który zyskuje na wartości i aktualnie nie zanosi się na zaprzestanie tych wzrostów.

Drugą umacniającą się walutą jest funt. Szterling rośnie w siłę po informacjach, że UE łagodzi swoje stanowisko o twardej granicy z Irlandią Północna i jest dusza szansa, że w przyszłym tygodniu dojdzie do zbliżenia stanowisk UE-Wielka Brytania.

Z wydarzeń makroekonomicznych w centrum uwagi będą: protokół z posiedzenia EBC, inflacja konsumencka z USA oraz dwa zaplanowane na dzisiaj wystąpienia Marka Carnya szefa BoE.

Złoto wygląda ciekawie z punktu widzenia analizy technicznej. Ostatnie spadki po odbiciu z dołka na 1160,14 USD zatrzymały się w wąskim zakresie 1183 USD jako wsparcie i 1210 USD jako opór. Już 39 dni sesyjnych inwestorzy nie mogą zdecydować o kierunku. Jeśli jest to dystrybucja krótkich pozycji, to wybicie oporu daje szansę na większy ruch wzrostowy

Po USA przyszła kolej na przeceny w Azji. Nikkei, Hang Seng, Shanghai tracą ponad 4%, a Asia Dow dobija do tej wartości (-3,91%) i jeśli ten światowy sentyment przełoży się na europejskie parkiety, spodziewać się można również czerwono świecącego czwartku.

Wczoraj na rodzinnym rynku akcji niedźwiedzie z łatwością rozprawiły się ze wsparciem na 2213 punktów sprowadzają kontrakty grudniowe na WIG20 poniżej 2200. Kolejne poziomy wsparć to 2167 i 2110 punktów. Tuż po otwarciu luką spadkową weszliśmy w strefę wsparcia 2156-2167. Kluczowym scenariuszem dla dalszego kierunku będzie to, czy uda nam się domknąć lukę i pójść na wyższe poziomy, czy poranne odreagowanie będzie tylko nadzieją kupujących? O poranku traci ponad 60% spółek notowanych na GPW. WIG20 jest na -1 2%.

GBPPLN – Wybił opór na 4,9300 i otworzył sobie drogę do 4,9500. Aktualnie handlowany po 4,9450 z dużą szansą na pokonanie 4,9500, otwierając tym samym przestrzeń do 4,9900.

USDPLN – Opór na 3,7500 został wybity. Kolejny opór w drodze do 3,8000 to 3,7750. Po trzech tygodniach wzrostów to właśnie to miejsce może wygenerować lekką korektę do lokalnego wsparcia na 3,7250.

EURPLN – Pozostaje w konsolidacji 4,2650 – 4,3200, a aktualnie testuje jej górne ograniczenie jako istotny opór. Tygodniowa formacja objęcia hossy zwiększa szanse na wzrosty.

CHFPLN – Pozostaje stabilny w środku konsolidacji pomiędzy 3,7450 a 3,8000.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz