Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Minutki Fed w centrum uwagi, 21.08.2019r.

Podziel się postem:

 

Odbicie, które widzieliśmy w ciągu ostatnich dwóch do trzech dni, nie trwało zbyt długo, ponieważ rentowności obligacji ponownie dokonały zwrotu, a włoski rząd popadł w kryzys, po tym jak premier Conte zrezygnował, otwierając perspektywę nowych wyborów i rozpoczynając kolejną falę niepewności co do trzeciej pod względem wielkości gospodarki Europy. Biorąc pod uwagę fakt, że partia Matteo Salviniego prowadzi obecnie w sondażach, relacje między rządem włoskim a UE mogą się jeszcze pogorszyć, zwłaszcza że Włochy wciąż muszą uchwalić nowy budżet.

 

Wczorajsze spadki na rynkach akcji były również rozczarowaniem i rozgrywały się na tle rosnącej presji na rządy, aby wyszły poza politykę pieniężną w celu zapewnienia ożywienia gospodarczego. Perspektywa, że niemiecki rząd może szukać nowych rozwiązań, pomogła na chwilę rynkom, ale nadzieja szybko prysła, a rentowności obligacji ponownie spadły. W związku z tym oczekuje się, że Niemcy mogą w dniu dzisiejszym sprzedać pierwszy raz w historii swoje 30-letnie obligacje zerokuponowe, o wartości 2 mld euro przy rentowności wynoszącej 0%. Zgłoszony popyt na te obligacje może być dobrym prognostykiem, czy rząd niemiecki będzie chciał w ten sposób gromadzić pieniądze w kolejnych miesiącach.

Trzy tygodnie temu Rezerwa Federalna obniżyła stopy procentowe po raz pierwszy od 2008 r. Oczekiwane przez inwestorów Minutki Fedu powinny rzucić więcej światła na ten temat i pokazać co stało za tą decyzją. Nie było zaskoczeniem, że dwóch przedstawicieli – Esther George z Fed z Kansas City i Eric Rosengren z Fed z Bostonu, podkreśliło swoje odmienne zdanie odnośnie tej decyzji, biorąc pod uwagę ton ich wcześniejszych komentarzy. W tym czasie sytuacja była przedstawiana jako „korekta w połowie cyklu” dla stóp procentowych, a szef Fed, Jay Powell, odpierał pogląd, że był to początek cyklu łagodzenia. Przytoczył on wówczas obawy o niską inflację, a także słaby globalny wzrost, jednocześnie twierdząc, że decyzje Fed będą zależne wyłącznie od danych. Od tego czasu rynek się zmienił, a rentowności obligacji dalej spadają w oczekiwaniu na kolejną obniżkę stóp, mimo że wielu przedstawicieli Fed nie zgadza się z myślą o dalszym łagodzeniu w krótkim okresie.

 

Dzisiejsze Minutki mogą przybliżyć nieco temat obniżek, a w szczególności może pojawić się zainteresowanie tym, czy była prowadzona jakakolwiek dyskusja na temat konieczności cięcia, a co ważniejsze, czy dyskutowano o jeszcze większej obniżce o 50 pb. Dyskusje w tej dziedzinie powinny dać wgląd w to, czy wśród polityków istnieje apetyt na dalsze cięcia i jak postrzegają gospodarkę USA. Jest to szczególnie ważne w czasach, gdy widać coraz większy nacisk na obniżki, szczególnie ze strony prezydenta USA. Ton dyskusji pozwoli również ustalić, czy rynki mają rację oczekując kolejnego ruchu we wrześniu, chociaż raport z rynku pracy na początku września prawdopodobnie będzie kluczowym czynnikiem wpływającym na te oczekiwania, podobnie jak sympozjum banków centralnych w Jackson Hole Wyoming, gdzie przemówienie przewodniczącego Fed Powella może dostarczyć kluczowe wskazówki, czy pozycja Fed zmieniła się od lipcowego spotkania.

 

Funt nadal radzi sobie całkiem dobrze, mimo że rząd Wielkiej Brytanii nie wykazuje chęci cofnięcia zobowiązania do opuszczenia UE pod koniec października, niezależnie od tego, czy umowa zostanie zawarta czy nie. Część wzrostów wydaje się wynikać z komentarzy niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, że UE rozważy praktyczne rozwiązania dotyczące irlandzkiego mechanizmu ochronnego.

 

EURUSD –  kurs wygląda na słaby i może notować spadki w kierunku dołków przy 1,1020, a dalej 1,0800. Kluczowy opór znajduje się na poziomie 50-dniowej MA i 1,1250. Musimy przełamać 1,1280, by dotrzeć do czerwcowych szczytów.

 

GBPUSD – dopóki znajdujemy się powyżej dwuletnich dołków przy 1,2015, funt może skierować się na północ. Poziom 1,1980 stanowi ważne wsparcie. Konieczny jest powrót powyżej 1,2260, by możliwe były dalsze wzrosty w okolice 1,2380.

 

EURGBP – potencjalna formacja odwrócenia po osiągnięciu wieloletniego szczytu przy 0,9325 w zeszłym tygodniu zwiększa perspektywę, że znajdujemy się w punkcie zwrotnym. Powrót poniżej 0,9230, który stanowi obecnie opór, może doprowadzić do dalszych spadków w kierunku 0,9000.

 

USDJPY – wybicie powyżej 107,20 może spowodować powrót w kierunku 108,20. Wciąż możliwy jest ruch w okolice dołki z tego roku przy 104,70, dopóki notowania znajdują się poniżej 107,20.

 

FTSE100 – oczekiwany spadek na otwarcie o 5 punktów do 7,120.

 

DAX – otwarcie oczekiwane na niezmienionym poziomie 11,651.

 

CAC40 – otwarcie oczekiwane na niezmienionym poziomie 5,344

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz