Aktualności Analizy Komentarze i opinie Towary, surowce

Mieszane sygnały polityczne na rynku miedzi, 19.11.2018r.

Podziel się postem:

 

W ostatnich dniach notowania miedzi rosły, a cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych dotarła już do okolic 2,80 USD za funt. Może to być sygnał, że inwestorzy na rynku miedzi w coraz mniejszym stopniu zwracają uwagę na kwestie polityczne dotyczące rynku miedzi, a bardziej przyglądają się fundamentom tego rynku.

Z pewnością negatywnie na ceny tego metalu wpływają mieszane sygnały polityczne wysyłane w kwestii konfliktu handlowego USA i Chin. Mimo pojawiających się od czasu do czasu deklaracji współpracy polityków z obu krajów, są one przyćmiewane przez wypowiedzi zaprzeczające możliwości rozwiązania sporu. W kwestii wzajemnych ceł na razie trwa więc impas, który niepokoi inwestorów, gdyż dotyczy dwóch potęg gospodarczych w skali globalnej.

Jednocześnie, spadające zapasy miedzi w magazynach monitorowanych przez kluczowe giełdy, a także utrzymujący się silny popyt na miedź ze strony Chin, są czynnikami pozytywnie wpływającymi na ceny. Dodatkowo, w ostatnich dniach wzrostom cen miedzi sprzyjał słabnący amerykański dolar.

Optymizm na rynku miedzi wciąż przeważa, jednak trudno będzie go utrzymać na dłużej w oparciu tylko o rynkowe fundamenty, bez wsparcia czynników politycznych. Konflikt USA i Chin jest ważny w kontekście całej globalnej gospodarki, co wiąże się z oczekiwaniami dotyczącymi globalnego popytu na miedź – a więc prawdopodobnie dopiero złagodzenie lub zażegnanie konfliktu mogłoby doprowadzić do długotrwałych zwyżek cen miedzi.

FCOPPERDaily_19.11.png

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Dorota Sierakowska 
Bossafx
Podziel się postem:

Dodaj komentarz