Aktualności Analizy Komentarze i opinie Towary, surowce

Marsz notowań ropy naftowej w górę, 31.08.2018r.

Podziel się postem:

 

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem zdecydowanej przewagi strony popytowej. Notowania amerykańskiej ropy naftowej gatunku WTI przekroczyły barierę 70 USD za baryłkę, natomiast cena europejskiej ropy Brent dotarła niemal do poziomu 78 USD za baryłkę. W rezultacie, bieżący tydzień może być już drugim z kolei tygodniem dynamicznych zwyżek cen ropy naftowej.

FOILDaily_31.08.png

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

 

W przypadku cen ropy Brent, ostatnie wzrosty doprowadziły notowania tego surowca w pobliże tegorocznych maksimów. Cena tego europejskiego gatunku ropy w ostatnim czasie mocniej reaguje na wszelkiego typu doniesienia dotyczące możliwego ograniczenia produkcji ropy naftowej w Iranie, związanej z narzuconymi na ten kraj sankcjami amerykańskimi. Stany Zjednoczone dały swoim sojusznikom czas do 4 listopada na dopasowanie się do sankcji, czyli w praktyce, na całkowitą rezygnację z kontaktów handlowych z Iranem. W obawie przed konsekwencjami ze strony Amerykanów, niektóre państwa faktycznie zaczęły ograniczać zamówienia na irańską ropę naftową, co było lepiej widać właśnie w sierpniu. Kolejne miesiące mogą przynieść przyspieszenie tego procesu w miarę zbliżania się do ostatecznej daty wyznaczonej przez USA. Niemniej, należy spodziewać się także prób obejścia sankcji, głównie przez Chiny, które już zapowiedziały, że nie chcą rezygnować z dostaw irańskiej ropy naftowej.

Kwestia sankcji na Iran z pewnością będzie ważnym czynnikiem cenotwórczym na rynku ropy w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy. Jednak oprócz niej, obawy budzą także inne kwestie, w tym ciągle spadająca produkcja ropy naftowej w Wenezueli. To ona sprawia, że na rynku ropy naftowej, mimo wyższych limitów ropy w porozumieniu OPEC, wciąż daleko jest do jakiejkolwiek nadwyżki. Nie zmienia to jednak faktu, że potencjał wzrostowy cen ropy jest ograniczony ze względu na możliwy wyraźniejszy wzrost produkcji ropy w USA przy wyższych cenach surowca.

FBRENTDaily_31.08.png

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

Bossafx

Dorota Sierakowska

Podziel się postem:

Dodaj komentarz