Analizy

Mały przeciek z grupy analiztycznej – EUR/NZD, 29.11.2013r.

Podziel się postem:

Pisałem kilka tygodni temu o utworzeniu grupy analitycznej, w której skład wchodzą absolwenci moich szkoleń oraz klienci serwisu, zarówno Ci abonamentowi jak również inni (opcja niepłatna – proszę pisać w tej sprawie).

 

Na forum grupy wrzucamy wykresy własne (!) i ewentualny opis sygnału lub zaznaczy go na wykresie.

 

Wcześniej pisałem o kilku walorach i zamieszczałem wykresy, które dały ładnie zarobić. Dzisiaj, natomiast chcę pochwalić się ciekawym wejściem z interwału dziennego na parze walutowej EUR/NZD właśnie z naszego forum a niepublikowanego wcześniej na stronie.

Wejście typowe po korekcie i wybiciu linii trendu ostatniej fali korekty. Można powiedzieć techniczne z tych bezpiecznych i w dodatku potwierdzone świecą popytową. No nic w szczegóły generowania sygnałów nie będę wchodził, pozostawiam to do dyskusji na naszym forum.

Dodam tylko że wejście jest pozycją jedynie za 0.03 lota a zysk do dzisiaj (w momencie pisania analizy) wynosi 420 zł. Na dużo niższych poziomach zredukowałem część pozycji a drobną ilość pozostawiłem prowadząc technicznie stopem (więcej o prowadzeniu pozycji zyskownej na szkoleniach). W tej chwili zysk zabezpieczony jest stopem na poziomie 380 p. Nie wiem jak koledzy grali, nie wnikam w ilość posiadanego kapitału ale przykład pokazuje że mając ograniczone środki również można handlować na forex’ie.

 

Jak widać zarabiać można na każdym interwale i każdym walorze czego moja strona dowodzi. Oczywiście straty są i będą ale najważniejsze żeby wchodzić w bliskich odległościach od wsparć żeby mieć jasno sprecyzowanego stopa. Takie ruchy jak ten dzisiejszy i kilka poprzednich (np copper /sygnał L wciąż obowiązuje i jest zyskowny/czy gbp/nzd opisany na stronie w ostatnich tygodniach, gdzie dał 420 pipsów a dzisiaj cena jest jeszcze 540 pipsów wyżej ) rekompensują ewentualne aktywacje stopów.

 

Moja statystyka zyskownych pozycji do stratnych wynosi ok 70-80%, w wakacje wyniosła ponad 85%, zaś od września nieco spadła. Jak widać są leprze i gorsze okresy dla inwestora. Istnieją traderzy, którzy posiadają nawet 30-40% dobrych wejść i zarabiają pieniądze. Klucz jest w stosunku stopa do TP. Jeśli TP wynosi trzykrotność stopa to taki odsetek transakcji zyskownym musi dać dodatnia linię kapitału w dłuższym okresie.

 

Na rynku są okresy dobre i mniej dobre jak już pisałem. Sam również takie miewam i nie wstydzę się o nich pisać, ponieważ uważam, że nie warto oszukiwać siebie i innych. Dobre przygotowanie i dyscyplina są „świętym gralem” (bardziej dyscyplina niż techniki wejść).

 

Nawet cudowne systemy stosowane w sposób mechaniczny a bardzo emocjonalny i niekonsekwentny, mam tu na myśli zarządzanie kapitałem i nieodpowiednie stosowanie stop loss’ów, dają mierne wyniki. Choć uważam, że systemy automatyczne też dają zarobić. I będę ich bronił jako że sam się nimi dość mocno zajmuję.

Dlaczego? Ponieważ owa dyscyplina zaprogramowana jest w jego formułach i o ile sami w nim nie „grzebiemy” wbrew niemu,  żeby przechytrzyć rynek, to wynik powinien być zadowalający. Tutaj troszkę wrzucam kamyk do działu systemowego. Kilku klientów próbowało udoskonalić moje sygnały systemów transakcyjnych jakąś „swoją” średnią czy innym wskaźnikiem itd., ponieważ w niektórych okresach niebyli zadowoleni z efektów. A wystarczy poczekać na większą zmienność na rynku i przychodzą one z nawiązką. Dla mnie zysk z systemów liczy się  okresach rocznych a nawet wielu lat. Giełda to trudna lekcja cierpliwości a opinie krążące o szybkim zysku kuszą nowicjuszy. Co poradzić jak jest tak fascynująca i wciągająca …

 

Wykres z zamkniętego forum analitycznego.

 

eurnzdD

 

 

Podziel się postem:

Dodaj komentarz