Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Litwa z pierwszym na świecie prawie-CBDC, 8.07.2020r.

Podziel się postem:

 

Pomysł stworzenia waluty cyfrowej banku centralnego (tzw. CBDC) zatacza na całym świecie coraz większe kręgi. Cyfryzacja waluty wciąż budzi znaczne kontrowersje i wielu się jej sprzeciwia, jednak coraz częściej instytucje przyznają, że koniec końców może być dobrym pomysłem. Zdania takiego jest Bank Rozliczeń Międzynarodowych (BIS), który zauważa, że rozwiązania cyfrowe mogą w przyszłości zastąpić gotówkę. BIS wypunktował zalety CBDC, w tym bezpośredni dostęp do pieniędzy banku centralnego dla zwykłych obywateli. Podkreśla się jednak, że przed pomysłem tym jeszcze daleka droga, a przed wprowadzeniem go w życie należy przeprowadzić pogłębioną dyskusję o bilansie kosztów i korzyści.

Litwa tymczasem planuje przedsprzedaż “CBDC”… już w ten czwartek! CBDC nie bez przyczyny wzięto w cudzysłów, jako że w istocie będzie to cyfrowa moneta kolekcjonerska o nazwie LBCOIN – pierwsza na świecie. Jej emisja planowana jest na 23 lipca, a opierać się będzie o blockchaina NEM. Transza LBCOINów obejmuje 24 tysiące monet, które będą sprzedawane w “paczkach” po 6 – każda sztuka ma kosztować 99 euro. Na tokenach będą widniały portrety dwudziestu ważnych dla Litwy postaci historycznych, a formalnie wymienić je będzie można na fizyczne monety srebrne. Będą one honorowane jako prawny środek płatniczy, wartości 19,18 euro.

Nad CBDC z prawdziwego zdarzenia pracuje z kolei japoński bank centralny – BOJ. Ogłosił on, że rozpoczyna próby digitalizacji jenów. W pierwszym etapie będą dotyczyć przede wszystkim wykonalności całego projektu oraz technicznych jego aspektów. Bank widzi problem przede wszystkim w dostępności e-jenów dla obywateli – w Japonii niecałe ⅔ populacji ma smartfony, przez co ⅓ zostałaby wykluczona. Druga kwestia to odporność, rozumiana jako użyteczność waluty w sytuacjach kryzysowych, gdy np. zabraknie prądu. Jest to szczególnie ważne, jako że kraj systematycznie nawiedzają trzęsienia ziemi.

W ramach Komisji Europejskiej działa Europejska Rada ds. Innowacji (EIC), która ostatnimi czasy przyznała 6 grantów o sumarycznej wartości 5 milionów euro na inicjatywy związane z blockchainem. Potencjalnie bardzo użyteczny społecznie jest projekt Wordproof wykorzystujący łańcuch bloków do walki z fałszywymi informacjami (fake newsami), które są zmorą nowej ery cyfrowej. Grant otrzymała również irlandzka organizacja charytatywna – Oxfam Ireland. Milion euro ma być spożytkowany na pilotaż projektów UnBlocked Cash – opartego na blockchainie Ethereum sposobie na pomoc ofiarom globalnych katastrof. Za pomocą aplikacji przekazywane mają być inteligentne vouchery, które będzie można wykorzystać na zakupy u lokalnych przedsiębiorców. Za pomocą UnBlocked Cash udało się już pomóc 5000 osób, skracając przy tym czas realizacji pomocy o 96%, a jej koszt o 100%.

Bitcoin wciąż pozostaje w zakresie między 9 a 10 tysiącami dolarów, które stanowią odpowiednio ważne wsparcie oraz opór. Kolejny test siły byków na 10500 USD, zaś niższym wsparciem byłyby okolice 8500 USD.

Podobna sytuacja na Ethereum, które lekko podbiło po teście wsparcia na 223-224 dolarach. Ważnym sygnałem byłoby tutaj wybicie 250 USD, co otworzyłoby drogę do kolejnego oporu na 278 dolarów. Kolejne wsparcie to 216 USD.

Również na Bitcoin Cash bez zmian, a kryptowaluta pozostaje w zakresie 217-276 dolarów. Wybicie tego pierwszego oznaczałoby spadek do okrągłych 200 USD, zaś drugiego – wzrost w kierunku 300 dolarów, gdzie domknięta zostanie spadkowa luka.

Najbardziej ruchliwe jest Ripple, które stopniowo kieruje się na południe. Wsparcie na 0,177 dolara zostało wybite, a odbicie nastąpiło nieco ponad 17 centami. Ich przebicie w dół otwierałoby drogę do historycznego dołka. Opory to kolejno: 18,9; 20; 20,8 oraz 22,2 centa.

Litecoin wybił wsparcie na 41,5 dolara, jednak niedźwiedzie powstrzymała zapora na 40 USD. Ten poziom teraz będzie kluczowy, jako że kolejne potencjalne wsparcie sytuuje się dopiero na 29,25 USD. Opór pozostaje na 50 dolarach.

Na Dashu tymczasem odbicie od wsparcia na 65 dolarach. Oporem jest poziom 77,5 dolara. Wybicie w dół pociągałoby za sobą perspektywy spadków do 59 USD.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz