Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Libra, kryptowaluta Facebooka ujrzała światło dzienne, 19.06.2019r.

Podziel się postem:

 

W ostatnim tygodniu wiele działo się wokół kryptowalut, najważniejszym wydarzeniem było jednak opublikowanie informacji na temat kryptowaluty Facbooka. Libra wejdzie do użytku w 2020 roku i ma być środkiem płatniczym w  WhatsAppie  i Messengerze . W oczekiwaniu na to wydarzenie, Wall Street Journal donosił, że wsparcie dla projektu mają zapewniać m.in. Visa, Mastercard, Uber czy Paypal, a firmy te wraz z Facebookiem stworzyć mają konsorcjum zarządzające coinem. Tak faktycznie się stało i łącznie 20 podmiotów jest zaangażowanych w projekt. Tymczasem szefowa MFW – Christine Lagarde – ostrzegała podczas obrad G20 przed dominacją gigantów technologicznych na rynku kryptowalut, głównie ze względu na ich ogromne bazy danych o klientach. Można odnieść wrażenie, że na myśli miała właśnie poczynania Facebooka.

Ostatnio pojawiły się informacje o nowych projektach wykorzystujących blockchaina, tworzonych przez potentatów rynkowych. Po pierwsze, Samsung ma przygotowywać się do pełnego otwarcia na dobrodziejstwa sieci bloków w nowych liniach swoich smartfonów – począwszy chociażby od kryptowalutowych portfeli dostępnych dla klientów na wszystkich rynkach.
Microsoft z kolei tworzy zdecentralizowany system tożsamości cyfrowej oparty o Bitcoina. ION (Identity Overlay Network) ma stanowić publicznie otwartą sieć, gdzie każdy będzie mógł stworzyć swoją zdecentralizowaną tożsamość cyfrową.
Zaskakująca inicjatywa wypłynęła z AB Inbev (spółki matki marek Budweiser czy Corona). Producent napojów alkoholowych zaangażował się w startup BanQu, który w oparciu o DLT stworzył platformę dającą możliwość budowania ekonomicznej tożsamości dla najuboższych. Oferowany ma być także dostęp do usług finansowych, śledzenie zawartych transakcji czy potwierdzanie praw własności. Mottem jest Dignity Through Identity (Godność przez tożsamość).
Upadły i zrestrukturyzowany lider branży fotograficznej – Kodak – poinformował o uruchomieniu opartego o blockchain systemu zarządzania dokumentami. Platforma “Usług Dla Biznesu” ma koncentrować się na przechowywaniu dokumentów wrażliwych. Na 1 lipca br. planowane jest zaś uruchomienie tokenu KODAKCoin, dedykowanego fotografom. Umożliwiać ma on przechowywanie i egzekucję praw własności do zdjęć.

W Kanadzie tymczasem Instytut Technologii Południowej Alberty poinformował o nawiązaniu współpracy z podmiotem z branży blockchaina. Celem ma być rozpoczęcie wydawania cyfrowych dyplomów ukończenia uczelni. Technologia ma zapewnić pewność i niezmienność danych, absolwenci nadal będą otrzymywać także papierowe wersje dokumentów.

W zeszły piątek KNF wpisał na listę ostrzeżeń kolejną giełdę kryptowalutową – Bitstar sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie. Samą reakcję można uznać za spóźnioną, jako że ani giełda, ani jej strona internetowa już nie funkcjonują.

W minionym tygodniu samobójstwo po stracie 2000 BTC miał popełnić Hui Yi – dyrektor generalny BTE.TOP. Utracone aktywa były własnością klientów, którzy powierzyli mu je w zarząd. Yi miał otworzyć pozycje krótkie na BTC, wykorzystując lewar 1:100. Spekuluje się, że jego samobójstwo miało zostać sfingowane, a służy jedynie za próbę uniknięcia odpowiedzialności za kosztowną pomyłkę.

Nowy tydzień to już tradycyjnie nowe pomysły ekscentrycznego miliardera – Johna McAfee. Nie inaczej było ostatnio: po ogłoszeniu planów stworzenia własnego coina (Freedom Coin), przyszedł czas na własną giełdę kryptowalutową. McAfee Magic, bo tak ma się nazywać, ma być w opinii miliardera prawdziwą rewolucją na rynku. Umożliwiony ma być manualny oraz zautomatyzowany trading, przy czym udostępniona ma zostać usługa copy tradingu, tzw. “shadow”. Dzięki temu nowi inwestorzy rynku krypto będą mieli możliwość kopiowania zagrań doświadczonych traderów.

 

Bitcoin wciąż utrzymuje trend wzrostowy na wykresie dziennym. W tym tygodniu cena zaatakowała 9500 USD, aktualnie wsparcie jest na okrągłych 9000 USD, a potem na 7500 USD, gdzie znajduje się punkt kluczowy dla zachowania trendu wzrostowego.

Ethereum odbicie od 280 USD doprowadziło do testu pierwszego wsparcia na 230 USD. Kryptowaluta wciąż utrzymuje trend wzrostowy, dopiero spadki poniżej 218 USD doprowadzą do jego załamani. Opór znajduje się na okrągłych 300 USD, a wcześniej na 270 i 280 USD.

Bitcoin Cash utrzymuje się w trendzie wzrostowym, opór jest aktualnie na 450 USD, kolejna ważna bariera znajduje się na 500 oraz 580 USD. Wsparcie jest na 350 USD.

Litecoin cena pokonała kolejny opór na 110 USD, otwierając sobie drogę do 140 USD. Dla zachowania trendu wzrostowego kluczowe jest wsparcie na 100 USD. Wcześniej kupujący mogą bronic poziomu 120 USD.

Ripple cena dotarła kilka tygodni temu do oporu na 0,50 USD, jednak odbicie od tego poziomu było na tyle dynamiczne, że nastąpiło załamanie krótkoterminowego trendu wzrostowego. Aktualnie oporem jest 0,45 USD, a wsparciem 0,36 USD.

Dash wybił poziomy oporu wynikające z poprzednich minimów na 140 – 150 USD, kolejny opór na 180 USD już zatrzymał cenę. Wsparcie jest na 140, 120 oraz 100 USD. Kształtowana aktualnie formacja podwójnego szczytu może doprowadzić do pogłębienia korekty.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz