Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Libra buduje przyczółek w Indiach, 29.04.2020r.

Podziel się postem:

 

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o wycieku zdjęć mobilnego portfela e-juana. Ludowy Bank Chin, pracujący nad projektem, był więc zmuszony do wydania oficjalnego oświadczenia co do stanu prac. W wybranych chińskich miastach rzeczywiście przeprowadzane są obecnie testy waluty cyfrowej, co jednak nie oznacza rychłego jej upublicznienia. Bank przyznał natomiast, że “najwyższa warstwa kodu” została już opracowana, a e-juan będzie opierał się na “dwuwarstwowej architekturze”. Co ciekawe, pomyślano również o zapewnieniu możliwości płatności w sytuacjach kryzysowych, jak całkowity zanik internetu – w takich okolicznościach wystarczy zetknięcie dwóch smartfonów z zainstalowanym portfelem, by dokonać transakcji – wykorzystywana zatem jest technologia NFC. E-waluta ma być wolna od nadzoru ze strony tradycyjnej bankowości i nie wymagać konta bankowego. Przedstawiciele Ludowego Banku Chin podkreślili, że ze względu większą stabilność e-juan będzie lepszy i bardziej wartościowy od Bitcoina – wszystko ma być zasługą oficjalnego wsparcia gwarancjami i rezerwami Chin.

Tymczasem pojawiły się doniesienia, że do testów chińskiego rozwiązania gotują się już giganci: McDonald’s, Starbucks oraz Subway. Próby mają mieć miejsce w tzw. Xiong’s New Area, które znajduje się 100 kilometrów od Pekinu i jest nowym, krajowym centrum innowacji. Wpisuje się to w plany chińskiego banku centralnego co do testów w wybranych miastach. Spekuluje się, że oficjalny start e-juana może przypadać na połowę przyszłego roku, a jego pierwsze użycie na większą skalę – na rok kolejny, podczas zimowych igrzysk olimpijskich.

Reszta świata próbuje nadganiać Chińczyków, prowadząc prace nad własnymi walutami cyfrowymi. Wśród podmiotów zainteresowanych takim rozwiązaniem jest Europejski Bank Centralny. Obecna prezes EBC – Christine Lagarde – niedawno zapewniała, że bank bada zasadność cyfryzacji euro. Tymczasem do jego testów już zgłaszają się banki centralne skupione w ramach Eurosystemu. Jednym z nich jest holenderski De Nederlandsche Bank, który chciałby “odegrać wiodącą rolę” w procesie tworzenia i adaptacji e-euro.

Jeśli chodzi o komercyjne rozwiązania konkurencyjne, to z prac na projektem Libra nie zwalnia Facebook. Ostatnio zakupił on niespełna 10% akcji ważnego podmiotu rynku telekomunikacyjnego Indii – Jio Platforms. Transakcja opiewała ona 5,7 mld dolarów i jest największa od czasów przejęcia Whatsappa, a nowy nabytek ma być z nim zintegrowany. Mówi się, że to przyczółek do wypuszczenia Libry na rynek indyjski, którym Facebook jest zdecydowanie zainteresowany ze względu na jego wielkość i dynamikę. Odpowiedzialna za kryptowalutę Calibra wciąż się rozrasta: siedziba Stowarzyszenia znajduje się formalnie w Szwajcarii, jednak funkcjonuje również zespół irlandzki. Teraz szeregi tego ostatniego mają zostać zasilone pięćdziesięcioma nowymi pracownikami, mają oni przeciwdziałać oszustwom, zapewniać zgodność prawną i skupiać się na obsłudze klienta.

Bitcoin wyrwał się z konsolidacji i znajduje się już ponad ważnym oporem na 7400 USD. Jest to teraz wsparcie, wespół z psychologicznymi 7 tysiącami dolarów. Najbliższy test siły byków na okrągłych 8 tysiącach USD.

Ethereum wybija się powyżej oporu na 200 USD. Otwarło to drogę do testu jak dotychczas niedomkniętej luki spadkowej, która rozciąga się między 209 a 226 dolarów. Wsparcie na 192 USD, a niższe na 175 USD.

Bitcoin Cash wciąż w konsolidacji. Kryptowaluta nie potrafi poradzić sobie z luką spadkową, ważnym sygnałem będzie jej domknięcie na 250 USD. Wsparcie w rejonach 215 dolarów.

Na Ripple miała miejsce podobna sytuacja, gdzie problemem było wybicie psychologicznych 20 centów. Sztuka ta się jednak powiodła, dzięki czemu kryptowaluta ma otwartą drogę do testu oporu na 0,222 USD. Wsparcie sytuuje się na poziomie 20 centów, a niżej na 18,2 centa.

Litecoin delikatnie domknął lukę z początku miesięca, jednak jak na razie nie potrafi wybić się na stałe powyżej. Oporem są okolice 45 USD, a kolejnym celem – 50 dolarów. Wsparcia na 41,5 oraz 36 USD.

Dash wciąż pod oporem na 84 dolarach. Jego wybicie da sygnał do testu 89 dolarów, kiedy to domknięta zostanie spadkowa luka. Wsparcie na 77,5 USD oraz 65 USD.

Podziel się postem:

Dodaj komentarz