Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Łagodne odbicie w Europie, Fed w centrum uwagi, 10.06.2020r.

Podziel się postem:

 

Rynki giełdowe w Europie notowały wczoraj duże spadki, ze względu na informację z Banku Światowego, który w poniedziałek ostrzegł, że globalna gospodarka może skurczyć się w tym roku o 5,2%. Jeśli organizacja ma rację, byłby to największy skurcz gospodarczy od lat 40. XX wieku. W ostatnich tygodniach inwestorzy byli dość odporni na kiepskie ogłoszenia gospodarcze i słabe prognozy. Wydaje się, że ostrzeżenie Banku Światowego rezonuje z traderami. Spadki na Wall Street nie były tak duże, jak te zarejestrowane po naszej stronie Atlantyku. Amerykański sektor technologiczny prowadzi we swojej własnej lidze, ponieważ NASDAQ 100 zamknął się ponad 0,6% na plusie. W pewnym momencie benchmark po raz pierwszy znalazł się powyżej 10 000. Podczas gdy tradycyjne gałęzie przemysłu borykają się z kryzysem Covid-19, sektor technologii zyskuje, ponieważ jest otwarty na biznes. Technologia przejęła już znaczną częścią naszego codziennego życia przed pandemią, a teraz zjawisko to jeszcze przyspieszyło z konieczności. Spadki, które obserwowaliśmy wczoraj na większości głównych zachodnich rynkach akcji, mogą być korektą przed kolejnym ruchem w górę. W ciągu ostatnich kilku miesięcy rządy łagodziły obostrzenia. Jeśli ta tendencja się utrzyma, prawdopodobnie nastąpi wzrost aktywności gospodarczej, gdy przedsiębiorstwa zaczną się ponownie otwierać.

W nocy Chiny opublikowały najnowsze dane CPI i PPI. Odczyt CPI wyniósł 2,4%, podczas gdy ekonomiści spodziewali się 2,7%. Odczyt z kwietnia wyniósł 3,3%. Poziom PPI wynosił -3,7%, a konsensus wynosił -3,3%. Poprzednia aktualizacja wykazała -3,1%. Oczywiste jest, że popyt słabnie, biorąc pod uwagę spadek odczytów CPI i PPI. Nastroje są mieszane na azjatyckich giełdach, podczas gdy oczekuje się, że europejskie benchmarki odrobią wczorajsze straty.

W ostatnim czasie widzieliśmy podobne ruchy indeksów i ropy, ponieważ były one wspierane przez perspektywę ponownego otwarcia gospodarek. Wczoraj ropa naftowa straciła na wartości, ponieważ informacja z Banku Światowego osłabiła rynek energii. Warto zauważyć, że WTI i ropa Brent osiągnęły najwyższy poziom od około trzech miesięcy w piątek, więc rynek dokonał korekty. Metale zachowywały się dość mieszanie wczoraj. Platyna i pallad zanotowały spadki, z kolei miedź osiągnęła nowy trzymiesięczny szczyt. Wzrosło również złoto.

Waluty charakteryzowały się ostatnio mniejszą zmiennością niż akcje. Dolar amerykański jest nadal słaby i spadł do najniższego poziomu od prawie trzech miesięcy. Jeśli znacznie lepszy niż oczekiwano raport o zatrudnieniu w USA nie wywołał odbicia dolara, to co może je sprowokować? Ponieważ wczoraj inwestorzy uciekali od ryzyka, nie było zaskoczeniem, że jen zanotował umocnienie. Para AUD/USD spadła z powodu rosnących napięć politycznych między Australią a Chinami.

Oczekuje się, że główny CPI w USA spadnie z 0,3% w kwietniu do 0,2% w maju. Prognozuje się, że bazowy odczyt wyniesie 1,3%, co byłoby spadkiem z 1,4% w kwietniu. Raporty zostaną opublikowane o godzinie 14:30. Raport EIA zostanie opublikowany o 16:30. Oczekuje się, że zapasy ropy i benzyny spadną odpowiednio o 1,9 miliona baryłek i 500 000 baryłek. Jeśli zapasy zanotują spadek, może to oznaczać rosnący popyt.

Rezerwa Federalna ogłosi decyzję ws. stóp procentowych o godzinie 20:00, a traderzy oczekują, że stopy zostaną utrzymane na niezmienionym poziomie. Konferencja prasowa odbędzie się 30 minut później, a Jerome Powell, szef Fed, prawdopodobnie powtórzy, że jest gotów zrobić wszystko, aby wesprzeć amerykańską gospodarkę. Inwestorzy będą oczekiwać prognoz gospodarczych, a także informacji o kontroli krzywej dochodowości.

EURUSD – para notowała wzrosty od początku maja i jeżeli tendencja się utrzyma, kolejnym celem może być poziom 1,1495. W przypadku odreagowania, wsparcie znajduje się w okolicy 1,1200.

GBPUSD –  znajdujemy się w trendzie wzrostowym powyżej 200-dniowej MA, przy 1,2673. Dalsze wzrosty mogą wyhamować przy oporze w okolicy 1,3000. Przełamanie poniżej 1,2673 może zatrzymać się na wsparciu na poziomie 1,2393.

EURGBP – para pozostaje w trendzie wzrostowym przez ostatni miesiąc ponownie testując 0,9054. Możliwy jest cel przy 0,9239. Spadek może zostać wyhamowany na wsparciu przy 0,8826, gdzie znajduje się 50-dniowa MA.

USDJPY – poniedziałkowa dzienna świeca może oznaczać niedźwiedzie odwrócenia, przełamanie w dół 200-dniowej MA przy 108,39 otworzy drogę na 107.08. Jeżeli ostatnie szczyty przy 109,85 zostaną przetestowane ponownie, dalej możemy się skierować w okolice 111,71.

FTSE 100 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 15 punktów do 6,350

DAX 30 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 91 punktów do 12,708

CAC 40 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 29 punktów do 5,127

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz